IPPB2/415-556/07-2/AZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-556/07-2/AZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2007 r. (data wpływu 17 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w dniu 29 marca 2006 r. Umową sprzedaży sporządzoną aktem notarialnym Repertorium A numer (...) dokonał sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W dniu 30 marca 2006 r. złożył w urzędzie oświadczenie w którym zobowiązał się do wydatkowania w całości uzyskanej ze sprzedaży kwoty 149.400,00 zł na cele mieszkaniowe określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W dniu 15 listopada 2007 r. Wnioskodawca nabył lokal mieszkalny przeznaczony na cel mieszkalny. Jest to jedyne mieszkanie, które jest własnością Wnioskodawcy.

Jednocześnie wyjaśnia, iż decydując się na kupno dwu pokojowego mieszkania nie miał wiedzy, że mieszkanie to mogłoby być uznane za lokal użytkowy i jako takie nie uwzględnione od zwolnienia z podatku dochodowego. W innym wypadku Wnioskodawca nie zdecydowałby się na kupno tego mieszkania. Mieszkanie to Wnioskodawca nabył z myślą że będzie tam mieszkał na pobyt stały. Wnioskodawca obecnie czasowo przebywa w USA i wkrótce wraca do kraju.

Wnioskodawca powołuje się na umowę notarialną (Repertorium A numer...) paragraf 2 ust. 7 i paragraf 7 ostatni akapit, gdzie stwierdza się, że kupione przez Wnioskodawcę mieszkanie spełnia warunki do zamieszkania i zameldowania na pobyt stały. W chwili obecnej Wnioskodawca jest zameldowany w mieszkaniu swojej matki. W związku z powyższym zwraca się z prośbą o zwolnienie z obowiązku zapłacenia podatku dochodowego od sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy nabyty przez Wnioskodawcę lokal mieszkalny w Ś... będzie uznany za lokal mieszkalny i Wnioskodawca będzie zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy:

Wnioskodawca uważa, iż nie powinien płacić podatku dochodowego ponieważ spełnił zobowiązanie wynikające z ww. ustawy i całą kwotę ze sprzedaży mieszkania przy ul. H...w S... przeznaczył na zakup nowego mieszkania w Ś....

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dalej zwanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

* nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

* spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

* prawa wieczystego użytkowania gruntów

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Od 1 stycznia 2007 r. zmieniły się zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości. Jednakże zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) u.p.d.o.f., nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ww. ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przedmiotowej sprawie.

W myśl art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nie łączy się z przychodami z innych źródeł. Zobowiązanie podatkowe, wynoszące 10% uzyskanego przychodu, powstaje z mocy prawa i płatne jest bez wezwania organu podatkowego w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia, chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wydatkuje na cele mieszkaniowe. Katalog wydatków na cele mieszkaniowe, których poniesienie pozwoli skorzystać ze zwolnienia, zawarto w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy wynika, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

* na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

* na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Regulacja art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy stanowi jeden z elementów systemu zwolnień przedmiotowych, zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy zatem zauważyć, iż wszelkiego rodzaju przepisy, regulujące kwestie uprawnień do ulg i zwolnień podatkowych, stanowiąc wyjątek od konstytucyjnej zasady powszechności opodatkowania, winny podlegać szczególnie wnikliwej wykładni prawa, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii spełniania wszelkich warunków wymaganych do ich uzyskania oraz zakazu dokonywania wykładni rozszerzającej,

Z przedstawionej regulacji wynika, iż warunkiem zwolnienia od podatku przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości jest, po pierwsze, wydatkowanie tego przychodu w okresie dwóch lat oraz, po drugie, wydatkowanie na ściśle określony w tej regulacji cel. Wyliczenie zawartych w tym przepisie wydatków mieszkaniowych, których realizacja powoduje zwolnienie z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości ma charakter wyczerpujący, a nie przykładowy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w dniu 29 marca 2006 r. sprzedał lokal mieszkalny, a następnie w dniu 30 marca 2006 r. złożył oświadczenie, że środki pieniężne uzyskane z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego zamierza przeznaczyć na cele mieszkaniowe określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca uzyskane ze sprzedaży środki pieniężne ze sprzedaży ww. lokalu mieszkalnego przeznaczył w dniu 15 listopada 2007 r. na zakup dwu pokojowego mieszkania uznanego za samodzielny lokal użytkowy, który spełnia warunki do zamieszkania i zameldowania na pobyt stały.

W niniejszej sprawie przedmiotowe rozstrzygnięcie sprowadza się do tego czy dwu pokojowe mieszkanie uznane za samodzielny lokal użytkowy, który spełnia warunki do zamieszkania i zameldowania na pobyt stały jest lokalem mieszkalnym w świetle art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy i czy środki przeznaczone na zakup ww. lokalu podlegają zwolnieniu.

W ww. przepisie warunek skorzystania z ulgi nie jest uzależniony od poniesienia wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, lecz od nabycia jakiegokolwiek lokalu mieszkalnego. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia lokalu mieszkalnego. Podobnie ustawodawca nie zawarł tej definicji w innych przepisach prawa podatkowego, ani też nie odesłał do innych przepisów prawa.

Tym samym termin "lokal mieszkalny" nie został zdefiniowany w ustawach podatkowych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny w przedmiotowej sprawie posiłkowo, należy posłużyć się definicją zawartą w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.), która stanowi, iż samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. Do lokalu mogą przynależeć, zgodnie z art. 2 ust. 4 ww. ustawy, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".

Reasumując, wobec wyżej powołanych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w oparciu o okoliczności przedstawione we wniosku, przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przeznaczony na zakup dwu pokojowego mieszkania uznanego za samodzielny lokal użytkowy, który spełnia warunki do zamieszkania i zameldowania na pobyt stały korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl