IPPB2/415-508/08-2/SP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-508/08-2/SP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2008 r. (data wpływu 17 marca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2008 r. została złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w zakresie stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest pracownikiem Akademii M w L im. Prof. S zatrudnionym od 2003 r. w K i Z B i P. W 2005 r. została przeniesiona na stanowisko inżynieryjno-techniczne i wykonuje czynności o charakterze twórczym, wykraczające poza zakres obowiązków wynikających z umowy o pracę.

Czynności te obejmują:

* prowadzenie zajęć dydaktycznych ze studentami, z zakresu biologii medycznej, parazytologii wraz z diagnostyką parazytologiczną;

* prowadzenie badań doświadczalnych z zakresu a dotyczących bezpośredniego wpływu pasożytniczego trybu życia wybranych ektopasożytów na organizm żywiciela oraz przenoszonymi chorobami transmisyjnymi;

* publikacje w czasopismach naukowych, skryptach oraz książkach i innych wydawnictwach naukowych, współautorstwo w opublikowanej książce "M B" ISBN 978-60.... i inne;

* przygotowanie i prowadzenie zajęć dydaktycznych, seminariów i wykładów ze studentami;

* przeprowadzenie doświadczeń naukowych dotyczących interakcji żywiciel - pasożyt z dziedziny a - co jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze;

* liczne publikacje w czasopismach krajowych i zagranicznych, doniesienia zjazdowe i inne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wykonane czynności o indywidualnym i twórczym charakterze podlegają objęciu prawami autorskimi (50% kosztów uzyskania dochodu) o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3).

Zdaniem Wnioskodawczyni:

W przypadku czynności towarzyszącym przygotowaniu oraz prowadzeniu zajęć bądź o charakterze teoretycznym (wykłady, seminaria) jak i doświadczalnym (ćwiczenia laboratoryjne) ma niewątpliwie miejsce wkład autorski. Prowadzenie prac doświadczalnych wraz z publikacją otrzymanych wyników w formie doniesień zjazdowych i pełnych prac oraz współautorstwo skryptów naukowych stanowią zakres praw autorskich, o których mowa w przepisie art. 22 ust. 9 pkt 3) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co znajduje odniesienie w literaturze fachowej, a potwierdzają interpretacje Ministerstwa Finansów oraz pisma Urzędów Skarbowych tyczących kosztów podatkowych stosowanych wobec pracowników naukowych. Zastosowanie i wprowadzenie nowych metod dydaktycznych ich analiza w oparciu o fachowe źródła charakteryzuje bezsprzecznie aspekt twórczy, podobnie prowadzenie badań naukowych znamionuje inwencja o indywidualnym charakterze. Zgodnie bowiem z treścią art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (UTWÓR). Twórcza jest taka działalność, która jest na tyle silnie związana z osobą twórcy, iż w przypadku podjęcia przez inna osobę identycznie skierowanego wysiłku intelektualnego i manualnego, mało prawdopodobnym będzie by uzyskany efekt był analogiczny lub zbliżony do pierwotnie zamierzonego. Podobne stanowisko w odniesieniu do wyżej wymienionych czynności prezentuje K K. (Obumieranie nauki a koszty uzyskania przychodów nauczycieli akademickich, Problemy Egzekucji Sądowej 1996, Nr 19, poz. 81), a to ze względu na fakt, iż wyciskane jest na tychże czynnościach twórczo zindywidualizowane piętno prowadzącego. Przedmiotem prawa autorskiego według artykułu D T. (Stosunek pracy a prawa autorskie, Prawo Spółek, 1998 Nr 1, s. 39) w zakresie działalności pracowników naukowo dydaktycznych wyższych uczelni są objęte miedzy innymi wykłady akademickie, skrypty, artykuły oraz prezentacja badań naukowych, jako że indywidualną pozostaje warstwa tekstu określana jako forma dzieła o charakterze twórczym. Także w piśmie z dnia 5 stycznia 2007 r. wystosowanym przez Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku (znak RO/XV/415/p.d.o.p.-505/563/06, LEX Nr 12908) stwierdzono, iż czynność przygotowania i przeprowadzenia szkolenia, wykładu czy odczytu jest przedmiotem prawa autorskiego, jest to zatem UTWÓR w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W opinii Wnioskodawczyni wykonywane przez nią czynności stanowią przedmiot ochrony prawa autorskiego i należy do nich zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodów (50%). Podczas przygotowania zajęć dydaktycznych oraz w trakcie ich prowadzenia ma miejsce wkład autorski. Zastosowanie i wprowadzenie nowych metod dydaktycznych oraz ich analiza w oparciu o liczne źródła charakteryzuje aspekt twórczy. Podobnie prowadzenie badań naukowych znamionuje inwencja o charakterze indywidualnym. Wyżej wymienione czynności wymagają koncepcyjnego przygotowania są zatem przedmiotem ochrony prawa autorskiego i należy do nich zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodów (50%).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Z treści powołanego przepisu wynika, że przesłanką zastosowania kosztów w wysokości 50% uzyskanego przychodu jest stwierdzenie korzystania przez podatnika (twórcę) z wymienionych praw w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.). W myśl postanowień art. 1 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Jednakże należy zauważyć, iż zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Artykuł 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego - rozumie się przez to przepisy m.in. ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych. Natomiast poprzez ustawy podatkowe, zgodnie z art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej, należy rozumieć ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich.

Stosownie do tej definicji ww. ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie stanowi przepisów prawa podatkowego, a więc działający w imieniu Ministra Finansów Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie jest upoważniony do interpretowania tej ustawy w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, czyli do stwierdzenia czy dana działalność, praca jest objęta prawem autorskim.

W sprawach interpretowania przepisów ww. ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych uprawnione jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Departament P, ul. K P.

Mając powyższe na uwadze, tylko wówczas gdy praca wykonywana przez podatnika jest twórcza tzn. niepowtarzalna, ma indywidualny charakter oraz spełnia przesłanki utworu określone w ww. ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do ustalenia czego Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie jest uprawniony, do przychodów osiągniętych z tego źródła mogą być zastosowane, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, 50% koszty uzyskania przychodu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl