IPPB2/415-503/11-4/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-503/11-4/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2011 r. (data wpływu 9 maja 2011 r.) uzupełnione pismem z dnia 18 lipca 2011 r. (data wpływu 20 lipca 2011 r. data nadania w placówce pocztowej 18 lipca 2011 r.) na wezwanie z dnia 29 czerwca 2011 r. Nr IPPB2/415-503/11-2/AS o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego otrzymanego w części w spadku oraz w części w wyniku działu spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego otrzymanego w części w spadku oraz w części w wyniku działu spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Stryjeczny dziadek Wnioskodawcy, zmarł 28 maja 2005 r.. Jako spadek pozostawił środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych oraz mieszkanie w W. Na podstawie testamentu Wnioskodawca nabył #190; całości spadku; #188; nabył drugi spadkobierca. Na mocy umowy notarialnej z dnia 10 grudnia 2008 r. spadkobiercy dokonali działu spadku w ten sposób, że Wnioskodawca otrzymał ww. lokal mieszkalny na wyłączną własność. Zgodnie z wcześniejszą umową działu spadku dotyczącą środków finansowych, weszły one nieodpłatnie w posiadanie drugiego spadkobiercy w całości, wobec czego nie doszło pomiędzy nimi do żadnych rozliczeń finansowych ani spłat; w rezultacie Wnioskodawca wszedł nieodpłatnie w posiadanie 4/4 części stanowiącego spadek lokalu mieszkalnego, a drugi spadkobierca - 4/4 części środków finansowych także będących częścią spadku, bez udziału jakichkolwiek rozliczeń finansowych.

Dnia 21 stycznia 2011 r. Wnioskodawca zawarł końcową umowę sprzedaży odziedziczonego lokalu mieszkalnego. Uzyskane ze sprzedaży środki pieniężne Wnioskodawca przeznaczył na zakup lokalu mieszkalnego (22 kwietnia 2011 r.).

Z uwagi na braki formalne wniosku, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 29 czerwca 2011 r. Nr IPPB2/415-503/11-2/AS na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia tego wniosku, poprzez:

* Uzupełnienie przedstawionego stanu faktycznego, poprzez wskazanie:

1.

czy udział nabyty w wyniku działu spadku jest równy udziałowi nabytemu w spadku,

2.

czy podział był ekwiwalentny,

- w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wniosek uzupełniono w terminie, tj. pismem z dnia 18 lipca 2011 r. (data wpływu 20 lipca 2011 r. data nadania w placówce pocztowej 19 lipca 2011 r.).

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wyjaśnił, że: zgodnie z zaświadczeniem wydanym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, w skład majątku spadkowego, oprócz mieszkania w W., wchodziły środki pieniężne, lokaty oszczędnościowe, papiery wartościowe oraz udziały w funduszu inwestycyjnym opiewające na łączną kwotę 27127 USD, 7365,11 EUR, oraz 67116,42 PLN. Mieszkanie w W. Wnioskodawca sprzedał w dniu 21.01.2011 za kwotę 440.000 PLN; wartość #188; ww. lokalu mieszkalnego wynosi w związku z tym 110.000 PLN. Kurs kupna walut NBP na dzień 21 stycznia 2011 r. wynosił: 2,86 PLN dla USD, oraz 3.85 dla EUR; łączna wartość środków finansowych wchodzących w skład spadku na dzień 21 stycznia 2011 r. według kursów NBP wynosiła zatem 173.055,31 PLN, przy czym wartość #190; powyższych środków opiewała na sumę 129.791,48 PLN.

Odnośnie pytań zawartych w wezwaniu Wnioskodawca wyjaśnił, że udział nabyty w wyniku działu spadku nie jest równy udziałowi nabytemu w spadku, ponieważ w wyniku spadku Wnioskodawca nabył #190; mieszkania oraz środków finansowych, natomiast w wyniku działu spadku otrzymał #188; mieszkania, odstępując na rzecz drugiego spadkobiercy #190; środków finansowych bez żadnych dodatkowych rozliczeń finansowych, spłat czy dopłat, co spowodowało iż wszedł w posiadanie 4/4 mieszkania.Podział był ekwiwalentny, ponieważ wartość #188; części mieszkania, którą to część Wnioskodawca otrzymał w wyniku działu spadku, nie przekraczała wartości #190; środków finansowych, które w wyniku tego samego działu spadku otrzymał od Wnioskodawcy bez żadnych innych rozliczeń finansowych drugi spadkobierca.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z faktem, iż #188; lokalu mieszkalnego w W. Wnioskodawca objął w posiadanie w roku 2008, tak więc od tego momentu do momentu zawarcia końcowej umowy sprzedaży ww. mieszkania nie upłynęło 5 lat, jest zobowiązany uiścić od tej części podatek dochodowy w wysokości 19%.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Biorąc pod uwagę fakt, iż w posiadanie #188; lokalu mieszkalnego Wnioskodawca wszedł na mocy umowy działu spadku bez spłat i dopłat, ponadto zrzekając się nieodpłatnie na korzyść drugiego spadkobiercy #190; środków finansowych także stanowiących część tego samego spadku, w wyniku czego otrzymał on bez żadnych rozliczeń finansowych całość stanowiących spadek środków pieniężnych, a Wnioskodawca - całość stanowiącego spadek mieszkania, uważa, że nie zachodzi konieczność zapłaty podatku dochodowego od #188; części ww. lokalu mieszkalnego, pomimo, że została ona uzyskana przez Wnioskodawcę w roku 2008, a sprzedana w roku 2011, czyli przed upływem 5 lat, ponieważ wszedł w posiadanie #188; części lokalu mieszkalnego wobec wcześniejszego dokonania działu spadku w zakresie środków finansowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, iż odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, iż dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy.

W myśl art. 1035 ustawy - Kodeks cywilny, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku. Z instytucją działu spadku mamy więc do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom.

W postanowieniu o stwierdzeniu praw do nabycia sąd nie określa bowiem składników masy spadkowej i nie dokonuje podziału tych składników pomiędzy poszczególnych spadkobierców. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności. Nie zmienia to faktu, iż dział spadku jest zawsze konsekwencją wcześniejszego nabycia spadku. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Dział spadku jest więc czynnością wtórną do nabycia spadku, nie można nabyć własności rzeczy tylko i wyłącznie w drodze działu spadku, bez nabycia spadku.

Za datę nabycia nieruchomości, w przypadku gdy była ona przedmiotem działu spadku, uważa się datę, w której dokonano przeniesienia własności nieruchomości na nowego właściciela. Jeżeli w wyniku działu spadku udział w nieruchomości się zwiększa, tj. przekracza udział nabyty uprzednio w spadku, to data działu spadku będzie również datą nabycia tej części nieruchomości, o którą zwiększył się udział w niej po dokonaniu działu spadku. Zatem nabycie w wyniku działu spadku części majątku spadkowego, który należał do innych spadkobierców, tj. otrzymanie z tego majątku udziałów przekraczających pierwotny udział spadkowy stanowi nabycie w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Na postawie przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż w drodze spadku w 2005 r. nabył Pan na podstawie testamentu udział w masie spadkowej w wysokości #190;, całości spadku, #188; nabył drugi spadkobierca. Jako spadek spadkodawca pozostawił środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych oraz mieszkanie w W.

Na mocy umowy notarialnej z dnia 10 grudnia 2008 r. spadkobiercy dokonali działu spadku w ten sposób, że Wnioskodawca otrzymał lokal mieszkalny na wyłączną własność. Zgodnie z wcześniejszą umową działu spadku dotyczącą środków finansowych, weszły one nieodpłatnie w posiadanie drugiego spadkobiercy w całości, wobec czego nie doszło pomiędzy nimi do żadnych rozliczeń finansowych ani spłat.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wyjaśnił, że łączna wartość środków finansowych wchodzących w skład spadku wynosiła 173.055,31 PLN, przy czym wartość #190; powyższych środków opiewała na sumę 129.791,48 PLN.

Wartość mieszkania w W. wynosiła kwotę 440.000 PLN; wartość #188; ww. lokalu mieszkalnego wynosi w związku z tym 110.000 PLN.

Podział był ekwiwalentny, ponieważ wartość #188; części mieszkania, którą to część Wnioskodawca otrzymał w wyniku działu spadku, nie przekraczała wartości #190; środków finansowych, które w wyniku tego samego działu spadku otrzymał od Wnioskodawcy bez żadnych innych rozliczeń finansowych drugi spadkobierca.

Dnia 21 stycznia 2011 r. Wnioskodawca zawarł umowę sprzedaży odziedziczonego lokalu mieszkalnego.

Z powyższego wynika, że wartość majątku jaka przypadła Panu po dziale spadku nie przewyższa wartości udziału jaki przysługiwał Panu w całej masie spadkowej. Z tak dokonanego działu spadku, nie nabył Pan części przewyższającej wartość udziału nabytego w spadku, który należałoby traktować jako nabycie.

Przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

* zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne stwierdzić należy, że w przedmiotowej sytuacji nabycie lokalu mieszkalnego nastąpiło z dniem śmierci spadkodawcy, tj. w 2005 r. Zatem pięcioletni okres, określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z końcem 2010 r..

W świetle powyższego dokonanie w 2011 r. odpłatnego zbycia opisanej nieruchomości nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ od końca roku kalendarzowego, w którym nabył Pan prawo własności tego lokalu mieszkalnego minął okres pięciu lat, o którym mówi ten przepis. Stąd bez znaczenia w sprawie pozostaje fakt, że uzyskane ze sprzedaży środki pieniężne Wnioskodawca przeznaczył na zakup innego lokalu mieszkalnego.

Reasumując, mimo iż #188; lokalu mieszkalnego Wnioskodawca objął w posiadanie w roku 2008 w wyniku dokonanego działu spadku, dochód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nie stanowi przychodu i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż od końca roku jego nabycie, tj. 2005 r. do momentu zawarcia umowy sprzedaży mieszkania upłynęło 5 lat.

Końcowo informuje się, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do oceny załączonych do wniosku dokumentów; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem. Dlatego dokumenty dołączone przez Pana do wniosku podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja Nr 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl