IPPB2/415-502/07-2/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-502/07-2/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2007 r. (data wpływu 4 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu opłaty licencyjnej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu opłaty licencyjnej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu XX.XX.2004 r. została zawarta umowa licencyjna na korzystanie z wynalazku pod nazwą A. Wynalazek stanowiący przedmiot tej umowy został objęty zgłoszeniem patentowe w Urzędzie Patentowym RP pod numerem X.

Zgodnie z umową z dnia XX.XX.2004 r. Licencjobiorca zobowiązał się wypłacać Licencjodawcy opłatę licencyjną ustaloną w wysokości 5% wartości sprzedaży netto z tytułu wykorzystania wynalazku po otrzymaniu patentu - zgodnie z wystawionymi przez Licencjodawcę rachunkami. Naliczanie opłat licencyjnych z tytułu stosowania wynalazku rozpoczęło się z dniem XX.XX.2005 r. Urząd Patentowy wydał decyzję udzielenia patentu Licencjodawcy w dniu XX.XX.2007 r.

Do chwili obecnej Licencjodawca, zgodnie z umową, nie otrzymał żadnej opłaty licencyjnej. Licencjobiorca zamierza wypłacić pierwszą opłatę licencyjną z końcem listopada 2007 r. za 2005 r., a za 2006 r. i 2007 r. - do końca grudnia 2007 r.

Licencjodawca jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej.

Udzielona licencja ma charakter licencji wyłącznej, a Licencjobiorca jest pierwszym i jedynym podmiotem, który otrzymał od Licencjodawcy prawo do korzystania i stosowania wynalazku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Licencjobiorca może przy dokonaniu wypłaty opłaty licencyjnej w pierwszym roku stosowania umowy licencji-jeśli chodzi o wypłatę - zastosować zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% uzyskanego przychodu - 50% należnej w 2007 r. opłaty licencyjnej.

Zdaniem Wnioskodawcy przychody z licencji stanowią przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dokonując wypłaty należności Licencjobiorca (podatnik) jest zobowiązany na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych potrącić od wypłacanych opłat licencyjnych zaliczki na podatek dochodowy.

Z uwagi na fakt, że udzielona licencja ma charakter licencji wyłącznej, a Licencjobiorca jest pierwszym i jedynym podmiotem upoważnionym do korzystania i stosowania licencji Wnioskodawca uważa, że opłata licencyjna wypłacona w pierwszym roku stosowania umowy licencyjnej co do wypłaty - uprawnia do zastosowania przez Licencjobiorcę, przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% uzyskanego w pierwszym roku przychodów zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c).

Natomiast w myśl art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Umowa licencyjna, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.), polega na zezwoleniu na korzystanie z utworu w oznaczonym zakresie. Licencjobiorca nie rozporządza prawami autorskimi, a jedynie korzysta z utworu.

W myśl art. 22 ust. 9 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania projektu wynalazczego, topografii, układu scalonego, znaku towarowego lub zdobniczego określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, pod warunkiem, że:

* otrzymano ją w pierwszym roku trwania licencji,

* od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną.

Zgodnie z opisanym przez Wnioskodawcę zdarzeniem przyszłym Spółka jest pierwszym i jedynym podmiotem upoważnionym do korzystania i stosowania licencji, w związku z czym spełnia powyższy warunek.

W przedmiotowej sprawie umowa licencyjna zawarta została w dniu 28 grudnia 2004 r., a zgodnie z jej postanowieniem naliczanie opłat licencyjnych nastąpiło od dnia 2 stycznia 2005 r.

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 koszty uzyskania przychodu z tytułu opłaty licencyjnej oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4 - 9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszone o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Reasumując, należy stwierdzić, iż opłata licencyjna stanowi przychód Licencjodawcy z praw majątkowych. Na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wynagrodzenia Licencjodawcy za 2005 r., które Wnioskodawca zamierzał wypłacić z końcem listopada 2007 r. z tytułu zawartej w dniu XX.XX.2004 r. umowy licencyjnej mają zastosowanie koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% uzyskanego przychodu w pierwszym roku trwania przedmiotowej licencji.

Natomiast przychody naliczane z licencji za drugi rok i następne lata obowiązywania umowy oraz przychody uzyskane z tytułu ewentualnych umów licencyjnych zawartych z drugim i następnymi Licencjobiorcami nie będą objęte 50% stawką kosztów uzyskania przychodów. Podmiot gospodarczy dokonujący wypłaty należności z tytułu umowy licencji zobowiązany jest przy tym jako płatnik do poboru i odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% uzyskanego przez podatnika dochodu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl