IPPB2/415-497/09-5/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-497/09-5/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2009 r. (data wpływu 4 sierpnia 2009 r.) oraz uzupełnieniu z dnia 1 września 2009 r. (data wpływu 2 września 2009 r.) na wezwanie o opłatę Nr IPPB2/415-497/09-2/MS, Nr IPPB2/436-299/09-2/MZ z dnia 24 sierpnia 2009 r. (data nadania 24 sierpnia 2009 r., data doręczenia 26 sierpnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia własności akcji na fundusz inwestycyjny - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia własności akcji na fundusz inwestycyjny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

1.

Na Wnioskodawcy - osobie fizycznej mającej miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT ("Wnioskodawca") ciąży z mocy umowy zobowiązanie do zapłaty - w pieniądzu - ceny za kupno akcji spółki akcyjnej ("Zobowiązanie"), która to spółka ma siedzibę oraz miejsce zarządu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (spółka jest notowana na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie). Akcje te zostały kupione przez Wnioskodawcę - na odroczoną płatność ceny - od funduszu inwestycyjnego zamkniętego z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej działającego na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.), ("Fundusz Inwestycyjny").

2.

Obecnie Wnioskodawca nie posiada pieniędzy, które pozwoliłyby na zapłatę ceny za akcje spółki akcyjnej (zapłatę Zobowiązania). Wnioskodawca jest natomiast właścicielem akcji ("Akcje") innej lub tej samej spółki akcyjnej - o wartości rynkowej stanowiącej równowartość Zobowiązania Wnioskodawcy względem Funduszu Inwestycyjnego. Historyczny koszt nabycia Akcji przez Wnioskodawcę jest niższy niż ich obecna wartość rynkowa.

3.

Wnioskodawca planuje zawrzeć z Funduszem Inwestycyjnym porozumienie, na mocy którego Wnioskodawca w drodze datio in solutum, zgodnie z art. 453 Kodeksu Cywilnego spełni swoje Zobowiązanie wobec Funduszu Inwestycyjnego poprzez przeniesienie własności Akcji - o wartości rynkowej stanowiącej równowartość Zobowiązania. W efekcie tej czynności prawnej Zobowiązanie zostanie wygaszone (wykonane) do wysokości wartości rynkowej Akcji, które zostaną przeniesione na Fundusz Inwestycyjny.

W dniu 24 sierpnia 2009 r. pismem Nr IPPB2/415-497/09-2/MS, Nr IPPB2/436-299/09-2/MZ Wnioskodawczyni została wezwana do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez:

* uiszczenie opłaty w wysokości odpowiadającej liczbie zaistniałych stanów faktycznych.

Ww. wezwanie skutecznie doręczono w dniu 26 sierpnia 2009 r. W wyznaczonym terminie przedmiotowe braki zostały uzupełnione.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż nie stanowi dla Wnioskodawcy przychodu, o którym mowa w przepisie art. 11 ust. 1 ustawy o PIT: (i) wartość rynkowa Akcji przeniesionych przez Wnioskodawcę na Fundusz Inwestycyjny na podstawie art. 453 Kodeksu Cywilnego w celu spełnienia (wykonania) Zobowiązania, oraz (ii) wartość Zobowiązania wygaszonego (spełnionego) na podstawie art. 453 Kodeksu Cywilnego.

2.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle (i) art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 i art. 18 ustawy o PIT oraz (ii) art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ustawy o PIT, w przypadku przeniesienia własności Akcji przez Wnioskodawcę na Fundusz Inwestycyjny na podstawie art. 453 Kodeksu Cywilnego w celu spełnienia (wykonania) Zobowiązania nie powstaje u Wnioskodawcy przychód ze źródeł przychodów - odpowiednio - "kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c)" oraz "inne źródła".

3.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 1 ust. 1 ustawy o p.c.c. przeniesienie własności Akcji przez Wnioskodawcę na Fundusz Inwestycyjny na podstawie art. 453 Kodeksu Cywilnego w celu spełnienia (wykonania) Zobowiązania, nie jest czynnością cywilnoprawną podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie pytania Nr 2.

W zakresie pozostałych pytań zostaną wydane odrębne interpretacje indywidualne:

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle (i) art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 i art. 18 ustawy o PIT oraz (ii) art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ustawy o PIT, w przypadku przeniesienia własności Akcji przez Wnioskodawcę na Fundusz Inwestycyjny na podstawie art. 453 Kodeksu Cywilnego w celu spełnienia (wykonania) Zobowiązania, nie powstaje u Wnioskodawcy przychód ze źródła przychodów - odpowiednio - "kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c)" oraz "inne źródła".

Artykuł 17 ust. 1 ustawy o PIT określa w sposób enumeratywny (wyliczenie zamknięte), co uważa się za przychody z kapitałów pieniężnych (w katalogu tym nie jest wymienione przeniesienie własności akcji na podstawie art. 453 Kodeksu Cywilnego). Dodatkowo, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT "za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się (...) należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z (...) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych (...)". O "odpłatnym zbyciu" w rozumieniu tego przepisu nie można natomiast mówić w razie "datio in solutum" (świadczenie w miejsce wykonania), uregulowanego w art. 453 Kodeksu Cywilnego. Bezsprzecznie jest to tylko sposób wykonania zobowiązania przez dłużnika (zmniejszenia pasywów przez dłużnika), co wynika wprost z treści tego przepisu.

Ustawodawca wprowadził wyjątek od zasady kasowej rozpoznawania przychodu dla celów podatku dochodowego (ustalonej w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT) w stosunku do przychodów wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 6 i ust. 9 ustawy o PIT; w tych przypadkach przychód jest bowiem rozpoznawany zgodnie z zasada memoriałową.

Artykuł 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT określa moment powstania przychodu przy czym należy go czytać w powiązaniu z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT. Zatem tylko przychód z odpłatnego zbycia, należny (nie ma zatem znaczenia, czy został faktycznie otrzymany przez podatnika) podatnikowi, ale nadal przychód wyrażony w formie określonej w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT (tj. (i) pieniądze i wartości pieniężne, (ii) wartość świadczeń w naturze oraz (iii) innych nieodpłatnych świadczeń) może być uznany za przychód należny z odpłatnego zbycia w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT. W art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT nie dokonano bowiem rozszerzenia katalogu przychodu (w porównaniu do katalogu zawartego w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT); wprowadzono tylko zasadę, iż przychód powstaje zgodnie z zasadą memoriału przy czym przychód, o którym mowa w tym przepisie musi być zaliczany do przychodów o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT. Jest bowiem oczywiste - jak wskazano w stanowisku do pytania numer 1, iż w wyniku spełnienia (wykonania) Zobowiązania przez przeniesienie własności Akcji na rzecz Funduszu Inwestycyjnego na podstawie art. 453 Kodeksu Cywilnego, Wnioskodawca nie otrzymuje przychodu w żadnej z form, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT.

Dowodem na prawidłowość przedstawionego powyżej rozumienia znaczenia art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT jest również brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 17 ust. 1a tej ustawy. Przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT stosuje się bowiem bezsprzecznie również do jednego ze sposobów odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych, jakim jest ich wniesienie w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej. Natomiast art. 17 ust. 1a ustawy o PIT określa, kiedy powstaje przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 tej ustawy. Jest oczywiste, iż w wyniku wniesienia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych jako wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej (tj. w sytuacji objętej hipotezą normy przepisu art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT), nie otrzymuje się przychodu w żadnej z form, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT. W art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, ustawodawca rozszerza więc w ten sposób w porównaniu do pojęcia przychodu zawartego w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT pojęcie przychodu dla celów podatkowych.

Powyższe stanowisko podzielił też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w powołanym już wyroku z dnia 19 grudnia 2008 r. (sygn. akt I SA/Po 1341/08). W uzasadnieniu sąd wskazał (podkreślenia Wnioskodawcy), iż "z przepisu < art. 11 ust. 1 ustawy o PIT - uwaga Wnioskodawcy> tego wynika, że przychód jest rozpoznawany zgodnie z zasadą kasową i musi wystąpić w jednej z powyższych form, tj. pieniądzu i wartościach pieniężnych oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wyjątki od kasowej zasady rozpoznawania przychodu przewidziano m.in. w art. 17 ust. 1 pkt 6 i pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...) ma rację strona skarżąca twierdząc, że w art. 17 ust. 1 pkt 6 nie rozszerzono katalogu przychodów w stosunku do art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a wprowadzono jedynie odstępstwo od kasowej zasady rozpoznawania przychodów na rzecz zasady memoriałowej. W przepisie tym brak takiego wskazania na inną (w stosunku do art. 11 ust. 1) formę przychodu, jak to wyraźnie uczyniono w art. 17 ust. 1 pkt 9 "

Artykuł 18 ustawy o PIT określa, co uważa się za przychód z "praw majątkowych". Wśród zdarzeń, które uważa się za przychody z praw majątkowych ustawodawca nie wymienia jednak spełnienia przez dłużnika w celu zwolnienia się z zobowiązania za zgodą wierzyciela - innego świadczenia w tym przypadku - przeniesienia własności Akcji przez Wnioskodawcę na Fundusz Inwestycyjny na podstawie art. 453 Kodeksu Cywilnego w celu spełnienia (wykonania) Zobowiązania.

Artykuł 20 ust. 1 ustawy o PIT stanowi, iż "za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody, i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach."

W sytuacji, gdy przeniesienia własności Akcji przez Wnioskodawcę na Fundusz Inwestycyjny na podstawie art. 453 Kodeksu Cywilnego w celu spełnienia (wykonania) Zobowiązania: (i) jest związane ze zdarzeniami, do których odnosi się źródło przychodu "kapitały pieniężne" (nie powodując jednak powstania obowiązku podatkowego w ramach tego źródła), (ii) nie zostało wymienione wprost w katalogu zdarzeń uważanych za przychód ze źródła przychodów "inne źródła", a przede wszystkim (iii) nie może być zaklasyfikowane jako "przychód" w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o PIT wówczas czynność ta nie wyczerpuje również dyspozycji przepisu art. 20 ust. 1 ustawy o PIT pomimo użycia w tym przepisie słów w szczególności.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Na wstępie należy zauważyć, iż zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.), wpłaty do funduszu inwestycyjnego dokonywane są w formie pieniężnej.

Stosownie zaś do art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. do funduszu inwestycyjnego mogą być wniesione:

1.

zdematerializowane papiery wartościowe - jeżeli statut funduszu tak stanowi lub

2.

inne niż zdematerializowane papiery wartościowe, lub udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością - jeżeli ustawa oraz statut funduszu tak stanowią.

Pojęcie papierów wartościowych zostało zdefiniowane w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Stosownie do tego przepisu przez papiery wartościowe rozumie się:

a.

akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,

b.

inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a), lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego (prawa pochodne).

Należy podkreślić, że zgodnie z zapisem art. 7 ust. 3 ustawy o funduszach inwestycyjnych, ilekroć w ustawie jest mowa o wpłatach, rozumie się przez to również wniesienie do funduszu papierów wartościowych lub udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, o których mowa w cytowanym powyżej ust. 2.

Zgodnie natomiast z art. 28 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych, w przypadku wpłat do funduszu inwestycyjnego, dokonywanych w innych niż zdematerializowane papierach wartościowych lub w udziałach w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, osoba zapisująca się na certyfikaty inwestycyjne przenosi, w drodze umowy, zgodnie z odrębnymi przepisami, prawa z tych papierów lub udziałów na towarzystwo oraz składa u depozytariusza kopię tej umowy, a w przypadku papierów wartościowych, także te papiery lub, jeżeli papiery wartościowe nie mają formy dokumentu, dokument potwierdzający ich posiadanie wydany na podstawie właściwych przepisów.

Należy zatem podkreślić, iż wniesienie akcji w spółce kapitałowej do funduszu inwestycyjnego jest równoznaczne z wpłatą do funduszu.

Bez znaczenia jest, czy podatnik dokonuje zbycia akcji w drodze sprzedaży, zamiany, czy też jak to będzie miało miejsce w niniejszej sprawie, dokonuje zbycia w ten sposób, że przenosi własność akcji na Fundusz Inwestycyjny w celu zwolnienia się z dotąd istniejącego zobowiązania pomiędzy nim jako dłużnikiem a Funduszem w ramach świadczenia zamiast wykonania pierwotnego zobowiązania, czyli spłaty zobowiązania. Skutek prawny świadczenia prowadzi do wygaśnięcia pierwotnego zobowiązania wobec Funduszu, ale także powoduje przejście własności akcji na Fundusz. Należy także zauważyć, iż przyjmuje się, że umowa o której mowa w art. 453 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zgodnie z którym - jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa. Jednakże gdy przedmiot świadczenia ma wady, dłużnik obowiązany jest do rękojmi według przepisów o rękojmi przy sprzedaży - (datio In solutum) ma charakter odpłatnej umowy rozporządzającej, skoro wierzyciel w miejsce dotychczasowego roszczenia uzyskuje inne.

Analiza powyższych regulacji uprawnia do wnioskowania, iż w zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym w momencie dokonania wpłaty w postaci akcji w spółce akcyjnej w zamian za wygaśnięcie zobowiązania do zapłaty ceny za kupno akcji, nastąpi odpłatne przeniesienie tytułu własności tychże akcji na rzecz funduszu.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Żaden z powoływanych wyżej przepisów ustawy nie zwalnia z opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu wniesienia akcji w spółce kapitałowej do funduszu inwestycyjnego.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do źródeł przychodów zalicza się kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Wniesienie przedmiotowych akcji do funduszu inwestycyjnego spowoduje zmianę ich właściciela - właścicielem stanie się bowiem fundusz inwestycyjny - stąd mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem wnoszonych akcji.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż wniesienie przez Wnioskodawczynię akcji do funduszu inwestycyjnego zamkniętego będzie równoznaczne z ich odpłatnym zbyciem. Jak wykazano powyżej, nastąpi bowiem przeniesienie własności wnoszonych akcji.

Wartość wnoszonych przez Wnioskodawczynię akcji stanowić będzie dla celów podatkowych podlegający opodatkowaniu przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym należy stwierdzić, iż w przypadku, kiedy wpłata w postaci akcji spółki akcyjnej spowoduje wygaśnięcia zobowiązania do zapłaty, powstanie u Wnioskodawczyni przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc stanowisko Wnioskodawczyni w tym zakresie należy uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się do przywołanych przez Wnioskodawczynię przepisów:

* art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych regulującego kwestię przychodów z praw majątkowych, który określa, że:

"Za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw" oraz

* art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określającego "przychody z innych źródeł" w brzmieniu:

"Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach"

należy zauważyć, iż nie mają one zastosowania w niniejszej sprawie.

Końcowo należy wskazać, że zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Dochodów uzyskanych ze sprzedaży udziałów nie łączy się ani z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych według skali podatkowej (np. z emerytury lub renty, ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, itp.), ani z dochodami z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanymi 19 % podatkiem liniowym (art. 30b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Po zakończeniu roku dochody te należy wykazać w zeznaniu PIT-38 (zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu, poniesionej straty w roku podatkowym), które należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W tym terminie Wnioskodawca zobowiązany będzie również do zapłaty należnego podatku (art. 45 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Podsumowując, w oparciu o opisane we wniosku zdarzenie przyszłe i przytoczone przepisy prawa należy stwierdzić, iż przeniesienie własności akcji w "zamian" za zwolnienie z obowiązku spłaty zobowiązania należy traktować na równi ze zbyciem tych akcji w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) u.p.d.o.f., a zatem spowoduje powstanie przychodu z kapitałów pieniężnych.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Końcowo należy wskazać w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawczynię wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych, iż rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw, podatników w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Nie stanowią one materialnego prawa podatkowego i nie mają mocy powszechnie obowiązującej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl