IPPB2/415-431/07-2/IŚ - Odliczenie od dochodu wydatków na zakup zmywarki oraz pralki, krajalnicy i robota kuchennego w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-431/07-2/IŚ Odliczenie od dochodu wydatków na zakup zmywarki oraz pralki, krajalnicy i robota kuchennego w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2007 r. (data wpływu 21 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu wydatków na zakup sprzętu gospodarstwa domowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu wydatków na zakup sprzętu gospodarstwa domowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest inwalidką II grupy. Niepełnosprawność Wnioskodawczyni polega na braku lewej ręki (amputacja urazowa kończyny górnej na wysokości kości ramiennej).

Wnioskodawczyni chciałaby zakupić zmywarkę, a w przyszłości pralkę automatyczną, robota kuchennego i krajalnicę i skorzystać z racji tych wydatków z ulgi rehabilitacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni podaje, że zezwala na to ustawa o podatku dochodowym i dopuszcza kupowanie wyposażenia mieszkania w celu ułatwienia wykonywania czynności codziennych, których utrudnienie wynika z niepełnosprawności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni może odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych wydatki na zakup zmywarki (w przyszłości pralki, krajalnicy, robota kuchennego) w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Zdaniem Wnioskodawczyni wydatki na zakup ww. sprzętu gospodarstwa domowego w przedstawionej sytuacji podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Wnioskodawczyni twierdzi, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącza z ulgi rehabilitacyjnej wydatki na zakup sprzętu AGD z jednym wyjątkiem - kobiety z orzeczoną grupą inwalidzką po mastektomii piersi mogą odliczyć zakup zmywarki, pralki, robota kuchennego i innego sprzętu AGD, ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych, ponieważ inwalidztwo tych kobiet polega na ograniczeniu funkcji ręki. Stanowisko to opiera wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów zawartych w piśmie z dnia 15 lipca 2002 r. Nr PB/KD-033-210-1163/02.

W kontekście powyższego Wnioskodawczyni podnosi, że w jej przypadku ograniczenie funkcji ręki jest całkowite. Brak ręki - argumentuje - jest niewątpliwie bardziej dotkliwy niż oszczędzanie ręki od wysiłku przy czynnościach codziennych. Również w razie jakichkolwiek urazów drugiej ręki (skaleczenie, złamanie) wykonywanie tak prostych czynności jak zmywanie, czy krojenie chleba, wędliny jest niemożliwe.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Pełen katalog wydatków zakwalifikowanych jako wydatki, które w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią podstawę do ich odliczenia od dochodu jako wydatki rehabilitacyjne, zawarty został w art. 26 ust. 7a.

Jednocześnie na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki, o których mowa powyżej, uważa się wydatki poniesione, m.in. na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Oznacza to, że do tej kategorii wydatków nie można zaliczyć wydatków poniesionych na nabycie sprzętu gospodarstwa domowego, czyli np. pralki automatycznej lub robota kuchennego, czy krajalnicy, choćby były to urządzenia niezbędne lub wręcz konieczne przy wykonywaniu czynności życiowych.

Wskazać przy tym należy, iż ulgi i zwolnienia podatkowe stanowią ustawowy wyjątek od ogólnie obowiązującej zasady powszechności opodatkowania. Dlatego powszechnie zaakceptowana w prawie podatkowym reguła interpretacyjna nakazuje ścisłe stosowanie norm prawnych dopuszczających zwolnienia od opodatkowania, bez możliwości stosowania wykładni rozszerzającej, czy też korygowania treści aktu prawnego przez wykładnię systemową, czy też celowościową.

Należy również nadmienić, iż zastrzeżenie zawarte w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące wykluczenia sprzętu gospodarstwa domowego obowiązuje od 1 stycznia 2004 r. na mocy art. 1 pkt 19 lit. c) tiret pierwsze ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956). W brzmieniu obowiązującym do końca 2003 r. takiego zastrzeżenia nie było, a wspomniany przepis traktował ogólnie o wydatkach na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności". Zatem powołane przez Panią we wniosku pismo Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2002 r. Nr PB/KD-033-210-1163/02 wydane zostało w innym stanie prawnym i w świetle aktualnie obowiązujących zapisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma mocy wiążącej.

Wobec powyższego, mimo pełnego zrozumienia uciążliwości wynikających z Pani niepełnosprawności, brak jest podstaw prawnych umożliwiających Pani odliczenie od dochodu przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych wydatków na zakup zmywarki a w przyszłości pralki, krajalnicy i robota kuchennego w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Jak wskazano wyżej sprzęt gospodarstwa domowego został całkowicie przez ustawodawcę wyłączony z kategorii wydatków ułatwiających wykonywanie czynności życiowych.

Dokumenty dołączone przez Panią do wniosku nie podlegają analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl