IPPB2/415-429/09-2/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 września 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-429/09-2/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2009 r. (data wpływu 22 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu udziału w spółce komandytowo - akcyjnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu udziału w spółce komandytowo - akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, jest osobą fizyczną, która od maja 2009 r. była właścicielem spółki komandytowo - akcyjnej z siedzibą na terytorium Polski. Z tego tytułu Wnioskodawca płacił zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych za okres od stycznia 2009 do maja 2009 r.. W maju 2009 r. Wnioskodawca zbył akcje SKA na rzecz podmiotu trzeciego. Wraz ze zbyciem akcji na ich nabywcę przeszło prawo do dochodu uzyskanego przez SKA za 2009 rok w części przypadającej na zbywane akcje. W okresie od stycznia 2009 r. do chwili zbycia akcji spółka SKA nie przekazała na rzecz Wnioskodawcy żadnych dochodów. W związku ze zbyciem akcji w SKA oraz uregulowaniami Kodeksu spółek handlowych w zakresie wpłaty dywidendy oraz zaliczek na dywidendę akcjonariuszom spółek komandytowo - akcyjnych.

Wnioskodawcy nie zostanie już wypłacone żadne świadczenie z SKA z tytułu osiągniętych przez nią w 2009 r. dochodów. Zaznaczyć również należy, że Wnioskodawca od maja 2009 r. nie osiąga dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca nie przewiduje nabycia akcji spółki SKA.

W związku z powyższą sytuacją faktyczną pojawiło się pytanie o skutki podatkowe takich działań dla Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy przychód osiągnięty przez SKA od stycznia 2009 r. do chwili zbycia przez Wnioskodawcę akcji SKA, którego Wnioskodawca nie uzyskał (nie otrzymał) w żadnej postaci i do którego nie jest uprawniony stanowi przychód podlegający u Wnioskodawcy opodatkowaniu.

2.

Czy w przypadku uznania, że przychód osiągnięty przez SKA od stycznia 2009 r. do chwili zbycia przez Wnioskodawcę akcji SKA, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu u Wnioskodawcy, zapłacone zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należy traktować jako nadpłatę.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

W przekonaniu Wnioskodawcy przychód osiągnięty przez SKA od stycznia 2009 r. do chwili zbycia przez Wnioskodawcę akcji, którego Wnioskodawca nie uzyskał (nie otrzymał) w żadnej postaci, i do którego Wnioskodawca nie jest uprawniony nie stanowi u Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu w myśl ani art. 17 ust. 1 pkt 4; w zw. z art. 8 ust. 1 ani ewentualnie w myśl art. 14 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wynika to z następujących względów:

Zgodnie z treścią art. 125 Kodeksu spółek handlowych, Spółka komandytowo - akcyjna jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (kompIementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Spółka komandytowo - akcyjna, jako spółka osobowa nie jest samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego, podatnikami pozostają jedynie jej wspólnicy. Do wspólników tych stosuje się przy tym reżimy podatkowe właściwe dla ich statusu prawno-podatkowego, a zatem w odniesieniu do Wnioskodawcy ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updf). Na podstawie art. 8 updf przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalne do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Przy czym należy wskazać, iż źródła przychodu są określone w art. 10 ust. 1 updf.

Analizując kwestię uprawnienia akcjonariusza spółki komandytowo - akcyjnej do udziału w dochodach spółki należy odwołać się do przepisów Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z treścią art. 126 § 1 k.s.h. w sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki komandytowo - akcyjnej stosuje się:

1.

w zakresie stosunku prawnego komplementariuszy, zarówno między sobą, wobec wszystkich akcjonariuszy, jak i wobec osób trzecich, a także do wkładów tychże wspólników do spółki, z wyłączeniem wkładów na kapitał zakładowy - odpowiednio przepisy dotyczące spółki jawnej,

2.

w pozostałych sprawach - odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej, a w szczególności przepisy dotyczące kapitału zakładowego, wkładów akcjonariuszy, akcji, rady nadzorczej i walnego zgromadzenia.

Ustalając termin powstania uprawnień Wnioskodawcy będącego akcjonariuszem SKA do udziału w zysku SKA za 2009 rok należy odwołać się odpowiednio do przepisów kodeksu spółek handlowych o spółce akcyjnej. Zgodnie z treścią art. 348 § 2 k.s.h, uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są akcjonariusze, którym przysługiwały akcje w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Statut może upoważnić walne zgromadzenie do określenia dnia, według którego ustala się listę akcjonariuszy uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy). Dzień dywidendy nie może być wyznaczony później niż w terminie dwóch miesięcy, licząc od dnia powzięcia uchwały, o której mowa w art. 347 § 1. Uchwałę o przesunięciu dnia dywidendy podejmuje się na zwyczajnym walnym zgromadzeniu. Zwyczajne walne zgromadzenie spółki publicznej ustala dzień dywidendy oraz termin wypłaty dywidendy.

Dzień dywidendy może być wyznaczony na dzień powzięcia uchwały albo w okresie kolejnych trzech miesięcy, licząc od tego dnia.

Z powołanej wyżej normy wynika, iż uprawnionym do zysku za 2009 rok będzie akcjonariusz SKA, któremu będą przysługiwały akcje w SKA w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Uchwała taka zostanie podjęta na zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy do czerwca 2010 r., gdyż na podstawie art. 395 k.s.h. § 1 zwyczajne walne zgromadzenie powinno się odbyć w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.

Przedmiotem obrad zwyczajnego walnego zgromadzenia powinno być:

1.

rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy,

2.

powzięcie uchwały o podziale zysku albo o pokryciu straty.

W związku z powyższym, skoro Wnioskodawca sprzedał akcje przed podjęciem uchwały o podziale zysku za 2009 rok i co za tym idzie uprawnienie do zysku za 2009 rok nie przysługuje Wnioskodawcy i nie będzie przysługiwało także w 2010 r. w konsekwencji w chwili wypłaty dywidendy, nie osiągnie przychodu w myśl art. 10 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 1 updf. Natomiast zapłacone z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należy traktować jako nadpłatę.

Należy w tym miejscu zwrócić uwagę, że istotną cechą akcji, jako papieru wartościowego inkorporującego między innymi prawo do udziału w zyskach spółki komandytowo - akcyjnej jest ich zbywalność. W tym aspekcie spółka komandytowo - akcyjna różni się od spółki komandytowej czy jawnej, gdzie ogół praw i obowiązków związanych z udziałem w spółce jest wprawdzie zbywalny, jednak ich przeniesienie jest zdarzeniem nadzwyczajnym, stosunkowo rzadko występującym w praktyce. Wracając do spółki komandytowo - akcyjnej trzeba wskazać, że zasadą w przypadku obrotu akcjami jest ich przenoszenie z prawem do dywidendy w toku roku podatkowego.

W tej sytuacji opodatkowanie po stronie akcjonariusza zbywającego prawa do udziału w zysku, którego zbywający nie tylko nie nabył lecz wręcz wyzbył się w drodze opodatkowanej transakcji prowadzi do wniosków, które nie dają się pogodzić z zasadą słuszności wyrażoną w art. 2 Konstytucji, zgodnie z która, Rzeczypospolita Polska jest demokratycznym państwem prawa urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. W takim bowiem przypadku, ten sam zysk SKA byłby wielokrotnie opodatkowany u różnych osób, które co więcej faktycznie nie uzyskałyby prawa dysponowania nim.

Powyższa analiza przepisu art. 8 ust. 1 updf pokrywa się z kwalifikacją dochodu uzyskanego z SKA jako dochodu z kapitałów pieniężnych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 7 updf, gdyż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 updf za przychody z kapitałów pieniężnych uznaje się dochód z dywidend.

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia, 20 grudnia 2007 r. (sygn. akt I SA/Kr 1181/07) nielogicznym i nieracjonalnym, a także sprzecznym z zasadami państwa prawa, byłoby nałożenie na podatników obowiązków podatkowych oderwanych całkowicie od faktu wystąpienia dochodu, czy nawet przychodu z dywidendy spółki komandytowo - akcyjnej. Należy bowiem zauważyć, że gdyby ustawodawca przewidział możliwość opodatkowania zaliczkowego akcjonariuszy z tytułu przychodów uzyskiwanych w spółkach komandytowo - akcyjnych to winien też przewidzieć szczegółowe normy upoważniające podatników (akcjonariuszy) do decydowania o sposobie prowadzenia i kontroli ksiąg oraz rozliczeń przychodów i kosztów spółki komandytowo - akcyjnej, a także zapewnić mechanizm rozliczania się z organami podatkowymi wszystkich akcjonariuszy posiadających akcje w danym roku podatkowym.

Osoba fizyczna będąca akcjonariuszem w spółce komandytowo - akcyjnej otrzymując dywidendę, uzyskuje przychody z kapitałów pieniężnych zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 updf, przy czym obowiązek podatkowy powstaje z momentem wypłacenia dywidendy, a opodatkowanie następuje zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy, tj. poprzez pobranie zryczałtowanego 19% podatku. Akcjonariusz w spółce komandytowo - akcyjnej nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu updf, nie jest więc zobowiązany do opłacania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego na zasadach określonych w art. 14 w zw. z art. 44 ust. 1 tejże ustawy. W związku z powyższym, w świetle analizy przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 7 i w zw. z art. 8 ust. 1 updf należy uznać, że u Wnioskodawcy nie powstanie przychód z kapitałów pieniężnych podlegający opodatkowaniu, ponieważ na dzień wypłaty dywidendy nie będzie on już akcjonariuszem SKA.

Nadto na marginesie Wnioskodawca podkreślił, iż nawet jeśli by klasyfikować dochód akcjonariusza SKA z akcji jako dochód wymieniony w art. 14 ust. 1, w zw. 10 ust. 1 pkt 3 updf, tj. dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej to i tak Wnioskodawca nie osiągnie dochodu podlegającego opodatkowaniu, ponieważ obowiązek podatkowy powstaje z dniem podjęcia uchwały o przeznaczeniu zysku spółki do podziału, co nastąpi już po zbyciu akcji SKA przez Wnioskodawcę.

Zgodnie bowiem z treścią art. 14 ust. 1 za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychody z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Powyższe oznacza, że przychodem Wnioskodawcy jest przychód należny, który zgonie z art. 8 ust. 1 updf przypada na Wnioskodawcę w części odpowiadającej proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Jako, że w chwili obecnej i na koniec roku kalendarzowego przy sporządzaniu sprawozdania rocznego brak będzie jakichkolwiek kwot należnych u Wnioskodawcy z tytułu prowadzenia działalności gospodarcze przez SKA.

To także kwalifikowanie dochodu zleceniodawcy, jako należącego do kategorii wymienionej w art. 14 ust. 1 w zw. z 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 8 ust. 1 updf nie wygeneruje u Wnioskodawcy przychodu należnego a w konsekwencji podatku do zapłaty.

Inna wykładnia powyższych przepisów byłaby nie tytko sprzeczna z ich literalnym brzmieniem, ale także jego wykładnią systemową, gdyż zgodnie z art. 9 ust. 1 updf opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z wykładnią celowościową i konstytucyjną - podatki winny być nakładane na dochód. Powyższe oznacza, iż u Wnioskodawcy powinien podlegać opodatkowaniu dochód, a Wnioskodawca nie otrzymał żadnego przysporzenia majątkowego z SKA w 2009 r. ani też nie jest uprawniony do otrzymania przychodu w przyszłości. Także w wykładni celowościowej i konstytucyjnej (art. 2 Konstytucji) wynika, iż podatki są nakładane na przysporzenia majątkowe uzyskiwane przez podatników. W sytuacji, gdy Wnioskodawca nie uzyskał ani nie jest uprawniony do żadnego przysporzenia majątkowego nakładanie podatków byłoby sprzeczne nie tylko z celem i istotą podatków jako partycypacji państwa w przysporzeniu wartości majątkowych Wnioskodawcy, ale także byłoby sprzeczne z zasadą, iż Polska jest demokratycznym państwem prawa.

Podsumowując, w przekonaniu Wnioskodawcy, pomimo że był on właścicielem akcji SKA do maja 2009 r., skoro nie otrzymał ani nie jest uprawniony do udziału w zysku SKA za okres od stycznia 2009 r. do chwili zbycia akcji - fakt posiadania w tym okresie akcji będzie neutralne podatkowo, w szczególności nie wygeneruje po stronie Wnioskodawcy żadnego dochodu, a w konsekwencji żadnego podatku do zapłaty.

Ad. 2.

W ocenie Wnioskodawcy uiszczone zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z posiadaniem akcji SKA stanowią w myśl art. 72 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej nadpłatę.

Wynika to z następujących względów:

Wnioskodawca w związku z posiadaniem przedmiotowych akcji opłacał zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego. Jako że zgodnie z przepisami wskazanymi w punkcie poprzednim i ich interpretacją zleceniodawca nie osiągnął dochodu podlegającego opodatkowaniu z posiadanych do maja 2009 r. akcji SKA, w takim przypadku zaliczki jakie zostały wpłacone przez Wnioskodawcę od lutego 2009 r. do czerwca 2009 r. (za okres od stycznia do maja 2009 r.) winny zostać uznane za nadpłatę w myśl art. 72 § 1 Ordynacji podatkowej, gdyż zgodnie z powyższym przepisem za nadpłatę uważa się kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku. Nadpłata ta powstaje z chwilą złożenia rocznego zeznania podatkowego - art. 73 § 2 pkt 1 op.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Artykuł 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wyszczególnia dwa odrębne źródła przychodów, tj.:

* pozarolniczą działalność gospodarczą,

* kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Pozarolnicza działalność gospodarcza została zdefiniowana w przepisie art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako działalność zarobkowa:

a.

wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b.

polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

* prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - określanego w dalszej części skrótem k.s.h.) spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem (art. 125 ww. k.s.h.).

Z kolei art. 147 § 1 k.s.h. stanowi, iż komplementariusz i akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem (akcjonariuszem) spółki komandytowo-akcyjnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy, prowadzi spółka mniemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

Artykuł 8 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przypadający na wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej dochód powinien być ustalony na podstawie prowadzonych przez spółkę ksiąg rachunkowych, do prowadzenia których jest zobowiązana na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. z 2002 r. Dz. U. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Zgodnie bowiem z treścią art. 24 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u podatników którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Pomimo tego, iż na spółce spoczywa obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, co prowadzi do ustalenia przychodów, kosztów i dochodów spółki, to należy jednak pamiętać, iż przychody, koszty i dochody spółki podlegają rozdzieleniu na każdego wspólnika proporcjonalnie do przysługującego mu prawa do udziału w zysku. To wspólnicy, nie spółka, rozliczają się z uzyskanego z działalności gospodarczej w formie spółki osobowej dochodu, składając na koniec roku podatkowego zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty).

Tak więc w świetle cytowanych przepisów uzyskane przez spółkę osobową przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników (w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej zarówno u komplementariuszy, jak i akcjonariuszy), proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Natomiast dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej stanowić będzie, dla jej wspólnika - osoby fizycznej, dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający co do zasady opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy.

W myśl przepisu art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 - są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h. Podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:

1.

obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,

2.

zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,

3.

zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające (art. 44 ust. 3 ww. ustawy).

Zaliczki miesięczne, od dochodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a zaliczkę za grudzień w terminie złożenia zeznania podatkowego. Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do dnia 20 grudnia (art. 44 ust. 6 ww. ustawy).

Natomiast obowiązek składania zeznań o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu został określony w art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Uwzględniając powyższe przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, iż Wnioskodawca, jako akcjonariusz spółki komandytowo - akcyjnej miał obowiązek wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, zgodnie z zasadami określonymi w art. 44 ust. 1 w związku z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na powyższe nie ma zaś wpływu argumentacja przedstawiona we wniosku sprowadzająca do wykazania, iż za okres od stycznia do maja 2009 r. Spółka nie przekazała na rzecz Wnioskodawcy żadnych dochodów.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni. Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30a ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Jednakże dywidendy wypłacane przez spółkę komandytowo-akcyjną nie są dywidendami, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy. Spółkę komandytowo-akcyjną pomimo zbieżności w wielu elementach ze spółką akcyjną odróżnia od niej brak osobowości prawnej. Wynika to bezpośrednio z art. 4 § 1 pkt 1 oraz art. 125 Kodeksu spółek handlowych. Spółka komandytowo-akcyjna, jako spółka osobowa nie podlega także podatkowi dochodowemu od osób prawnych - zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Wobec powyższego akcjonariusze, będący osobami fizycznymi nie mogą uzyskiwać od spółki komandytowo - akcyjnej dochodu w postaci dywidend, o jakich mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 30a ust. 1 pkt 4ww. ustawy.

Wniosek ten wypływa z gramatycznej wykładni cytowanych wyżej przepisów, odwołujących się do dochodów z dywidend oraz innych dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Brak osobowości prawnej spółki komandytowo-akcyjnej - w myśl koncepcji ustawodawcy - przesądza o braku możliwości kwalifikowania uzyskiwanych dywidend jako dywidend od osób prawnych (do czego odwołuje się wprost art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Reasumując:

1.

Przychód osiągnięty przez SKA od stycznia 2009 r. do chwili zbycia przez Wnioskodawcę akcji SKA, w części przypadającej proporcjonalnie do prawa udziału w zyskach Spółki, stanowi przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych po stronie Wnioskodawcy.

2.

Wpłacone zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych nie stanowią nadpłaty. Zaliczki te należy rozliczyć w zeznaniu podatkowym, składanym za rok podatkowy. Dopiero z zeznania o uzyskanych dochodach (poniesionej stracie) w roku podatkowym może wynikać ewentualna nadpłata w podatku, która będzie podlegała zwrotowi.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto należy zaznaczyć, iż w złożonym wniosku Wnioskodawca przywołał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 20 grudnia 2007 r., który przemawia za słusznością stanowiska przedstawionego we wniosku. Należy stwierdzić, że powołany wyrok dotyczy konkretnej sprawy podatnika osądzonej w określonym stanie faktycznym i tylko w tej sprawie rozstrzygnięcie w nim zawarte jest wiążące.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja Nr 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl