IPPB2/415-412/09-4/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 września 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-412/09-4/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2009 r. (data wpływu 9 czerwca 2009 r.) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne (data nadania 6 lipca 2009 r., data wpływu 6 lipca 2009 r., na wezwanie Nr IPPB2/415-412/09-2/MK z dnia 30 czerwca 2009 r. (data nadania 30 czerwca 2009 r., data doręczenia 3 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia momentu uzyskania przychodu przez wystawcę opcji z tytułu otrzymanej od nabywcy opcji premii oraz ustalenia momentu uwzględnienia poniesionego wydatku w postaci premii przez nabywcę opcji, jako kosztu uzyskania przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia momentu uzyskania przychodu przez wystawcę opcji z tytułu otrzymanej od nabywcy opcji premii oraz ustalenia momentu uwzględnienia poniesionego wydatku w postaci premii przez nabywcę opcji, jako kosztu uzyskania przychodu

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

1.

X. S.A. (X.) jest domem maklerskim. X. prowadzi działalność na podstawie zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 8 listopada 2005 r. X. prowadzi działalność zgodnie z art. 69 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (Ustawa).

2.

X. w ramach wykonywania działalności maklerskiej oferuje swoim klientom dokonywanie transakcji min. na opcjach w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy. Opcja daje jej posiadaczowi ("nabywcy") prawo (lecz nie obowiązek) do nabycia (w przypadku opcji kupna - ang. cali) lub sprzedaży (w przypadku opcji sprzedaży - ang. put) danego dobra po z góry określonej cenie. Prawo to może być zrealizowane zależnie od rodzaju opcji w dniu wygaśnięcia opcji lub w dowolnym dniu od daty zawarcia kontraktu opcyjnego do daty wygaśnięcia włącznie.

W zamian za nabycie opcji nabywca płaci wystawcy cenę zwaną premią opcyjną. W X-T B w przypadku zawarcia transakcji na opcji jej wystawca otrzymuje od nabywcy premię opcyjną w postaci pieniężnej, która księgowana jest na rachunku wystawcy w momencie wystawienia opcji.

3.

Wniosek dotyczy interpretacji art. 17 ust. 1 pkt 10 pdpkt 1b w zw. z art. 11 ust. 1 oraz art. 23 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f.). Pytanie dotyczy kwestii tego, który moment uznajemy za moment powstania przychodu z tytułu zbycia opcji oraz kiedy wydatek na nabycie opcji w postaci zapłaconej przez nabywcę premii uznajemy za koszt uzyskania przychodu.

Stan faktyczny dotyczy sytuacji, gdy transkacja na opcji została otwarta (wystawca zbył opcję) w roku podatkowym 2008, a zamknięta (nabywca zrealizował opcję, albo opcja wygasła) w roku podatkowym 2009. Który rok uznamy za rok uzyskania przychodu z tytułu otrzymanej premii przez wystawcę opcji, a który rok za moment powstania kosztu uzyskania przychodu dla nabywcy opcji. Przychodem w tym przypadku będzie otrzymana przez wystawcę premia, która tym samym będzie kosztem uzyskania przychodu u nabywcy.

4.

Opcja jest pochodnym instrumentem finansowym w rozumieniu art. 5a ust. 13 ustawy (u.p.d.o.f.).

Zgodnie z art. 11 ust. 1 przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 10 pdpkt 1b przychód określony z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych powstaje w momencie realizacji praw wynikających z tych instrumentów finansowych.

Z uwagi na braki formalne w złożonym wniosku, tutejszy organ podatkowy pismem z dnia 30 czerwca 2009 r. Nr IPPB2/415-412/09-2/MK wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

* wskazanie czy Wnioskodawca występuje w roli płatnika.

* wskazanie czy intencją Wnioskodawcy było, aby interpretacja przepisów prawa podatkowego została udzielona w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W złożonym wniosku został zakreślony w części D2 poz. 40 - podatek dochodowy od osób fizycznych, natomiast z analizy złożonego wniosku wynika, że przedmiotem interpretacji mają być przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

* jeżeli intencją Spółki będzie, aby interpretacja została udzielona w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, proszę o sformułowanie pytania i przyporządkowanie go do przedstawionego własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego oraz uiszczenie dodatkowej opłaty w wysokości 40,00 zł.

Braki uzupełniono prawidłowo w wyznaczonym terminie. W kwestii doprecyzowania wyjaśniono, że:

X-T B w niniejszym stanie faktycznym występuje, jako podmiot, który zgodnie z art. art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązany jest sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Przedmiot interpretacji dotyczy ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w wymienionym wyżej stanie faktycznym otrzymana przez wystawcę premia powinna być zaliczona jako przychód wystawcy w 2008 r., jako że przychodami w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych są pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne, zgodnie z art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f., czy powinna być zaliczona do przychodu w roku 2009, jako że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 10 pd pkt 1b przychody powstają w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych.

Kiedy w tej sytuacji powstanie dla nabywcy opcji koszt uzyskania przychodu w roku 2008, czy w roku 2009.

Zdaniem Wnioskodawcy

Zdaniem X. S.A. w przytoczonym powyżej stanie faktycznym należy uznać, iż przychód z wystawienia opcji w postaci premii opcyjnej otrzymanej przez wystawcę opcji powstał w dniu faktycznego otrzymania premii, czyli zgodnie z wymienionym powyżej stanem faktycznym w 2008 r. Zdaniem X. wynika to z faktu, iż otrzymanie premii należy uznać za realizację prawa z pochodnego instrumentu finansowego, co zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 10 pdpkt 1b ww.ustawy oznacza, iż moment ten należy uznać za moment uzyskania przez wystawcę przychodu z tytułu otrzymanej przez niego premii.

Jeżeli chodzi zaś o nabywcę opcji to w przypadku wykorzystania opcji za moment uzyskania przychodu przez nabywcę należy uznać moment w którym transakcja zostaje zrealizowana z powodzeniem (pozycja zostanie zamknięta z zyskiem), bo w tej sytuacji nabywca realizuje prawa z pochodnego instrumentu finansowego. Oznaczałoby to, iż w powyżej podanym przypadku w przypadku nabywcy opcji przychód powstanie w 2009 r. Zdaniem więc X. odmienny w wymienionym wyżej stanie faktycznym jest moment powstania przychodu dla nabywcy i wystawcy opcji, ponieważ inny jest moment realizacji przez nich prawa wynikającego z tego pochodnego instrumentu finansowego.

Zgodnie z powyższym należy także uznać, iż inny będzie moment powstania dla nabywcy kosztu uzyskania przychodu z tytułu zapłaconej premii, niż moment uzyskania przychodu przez wystawcę opcji z tytułu zbycia opcji. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 38a u.p.d.o.f., który mówi, iż nie uważa się za koszt uzyskania przychodu wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych - do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów, albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia. Zgodnie więc z wyżej opisanym stanem faktycznym koszt uzyskania przychodu dla nabywcy opcji powstanie w 2009 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Ponadto organ podatkowy pragnie wyjaśnić, iż Wnioskodawca przedstawiając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego wskazał art. 17 ust. 1 pkt 10 pdppkt 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przepis określający wysokość przychodu w przypadku realizacji prawa z pochodnego instrumentu finansowego oraz art. 23 ust. 1 pkt 10a) ww. ustawy, jako przepis określający moment poniesienia kosztów związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych. Mając jednak na uwadze merytoryczną treść przedmiotowego wniosku, tut. organ uznał, iż Wnioskodawca miał na uwadze treść art. 17 ust. 1 pkt 10 i art. 17 ust. 1b) oraz art. 23 ust. 1 pkt 38a) ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl