IPPB2/415-362/08-2/SP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-362/08-2/SP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2008 r. (data wpływu 25 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest posiadaczką spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo to nabyła na podstawie umowy o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zawartej w dniu 30 lipca 2003 r.

Obecnym miejscem zamieszkania Wnioskodawczyni jest terytorium Niemiec. Przebywa tam dłużej niż 183 dni w roku podatkowym oraz centrum interesów osobistych jest Republika Federalna Niemiec.

Wnioskodawczyni zamierza sprzedać ww. nieruchomość w 2009 r..

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Wnioskodawczyni byłaby zobowiązana do zapłacenia podatku dochodowego od sprzedaży ww. nieruchomości w Polsce lub w Niemczech.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Artykuł 13 ust. 1 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalna Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w B dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) postanawia, iż zyski osiągnięte przez rezydenta niemieckiego ze sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Jednocześnie art. 3 ust. 2b pkt 4 mówi, iż za dochody osiągane na terytorium Polski uważa się dochody z położonej na terytorium Polski nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości - (art. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, iż źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeśli zbycie to zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Na podstawie przytoczonych artykułów ustaw Wnioskodawczyni uważa, iż w obliczu faktu, iż zamierza sprzedać nieruchomość w 2009 r., czyli po upływie 5 lat od daty nabycia nieruchomości nie będzie zobowiązana do zapłacenia podatku od sprzedaży nieruchomości ani w Polsce ani w Niemczech.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl