IPPB2/415-346/08-4/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-346/08-4/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2008 r. (data wpływu 22 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania 50 % kosztów uzyskania przychodu w stosunku do wynagrodzenia otrzymanego w 2005 r. z tytułu prowadzonych prac badawczych na Uniwersytecie w Wielkiej Brytanii - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania 50 % kosztów uzyskania przychodu w stosunku do wynagrodzenia otrzymanego w 2005 r. z tytułu prowadzonych prac badawczych na Uniwersytecie w Wielkiej Brytanii.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2005 r. Wnioskodawca był zatrudniony w Polsce w Instytucie. Na okres dwóch miesięcy w 2005 r. Wnioskodawca wyjechał do Wielkiej Brytanii na zaproszenie Uniwersytetu celem realizacji programu badawczego jako pracownik naukowy. Program ten był finansowany ze środków Y. W ramach zatrudnienia Wnioskodawca wykonywał prace badawcze bezpośrednio dotyczące tego projektu, czyli prace naukowo-badawcze. Wynagrodzenie wypłacał Uniwersytet, który otrzymał środki na realizacje programu bezpośrednio od Komisji Europejskiej. Dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii Wnioskodawca rozliczył w zeznaniu podatkowym za 2005 rok na druku PIT-36. Wykazany dochód Wnioskodawca pomniejszył o 30 diet. W Wielkiej Brytanii nie został pobrany podatek.

Wnioskodawca nadmienia, iż prace badawcze, które prowadził na Uniwersytecie były podejmowane w interesie publicznym, a nie w celu osiągnięcia korzyści materialnych prywatnie. Biorąc czynny udział w prowadzonych pracach badawczych Wnioskodawca był twórcą tych badań.

Pismem z dnia 8 maja 2008 r. Nr IPPB2/415-346/08-2/AF wezwano Wnioskodawcę do złożenia podpisu na kserokopii 4-tej strony wniosku ORD-IN. Wnioskodawca wniosek uzupełnił w terminie - data wpływu 19 maja 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy z tytułu prowadzonych prac badawczych na Uniwersytecie w Wielkiej Brytanii przysługują Wnioskodawcy 50 % zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w związku z wykonywaniem pracy naukowej.

Zdaniem Wnioskodawcy

Wnioskodawca jest zdania, iż w związku z wykonywaniem prac badawczych na Uniwersytecie w Wielkiej Brytanii może skorzystać z 50 % zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu. Będąc obywatelem polskim Wnioskodawca podlega pod prawodawstwo podatkowe obowiązujące w Polsce oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, jako osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce. Podlega od swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów opodatkowaniu w Polsce. Kwestię opodatkowania dochodów osiągniętych w Anglii przez pracowników naukowych w 2005 r. regulował art. 20 umowy podpisany w X dnia 16 grudnia 1976 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodów i zysków majątkowych (Dz. U. z dnia 29 marca 1976 r. Nr 7, poz. 20). Przepis ten stanowi, iż osoba fizyczna, która na zaproszenie Uniwersytetu, szkoły pomaturalnej, szkoły lub innej osoby podobnej uznanej placówki oświatowej w jednym Umawiającym się Państw przebywa w tym Umawiającym się Państwie, wyłącznie w celu nauczania w tej placówce oświatowej lub prowadzenia tam prac badawczych i która ma lub bezpośrednio przed przybyciem miała miejsce zamieszkania w drugim Umawiającym się Państwie będzie zwolniona od podatku w pierwszym wymienionym Umawiającym się Państwie jeżeli chodzi o wynagrodzenie za takie nauczanie lub prowadzenie prac badawczych, przez okres nie przekraczający dwu lat od dnia jej przybycia do tego państwa. Postanowienie to nie ma zastosowania do dochodów uzyskiwanych z prac badawczych, jeżeli takie prace badawcze są podejmowane nie w interesie publicznym, ale głównie dla prywatnej korzyści określonej osoby lub określonych osób. Wnioskodawca uważa, że zapis ten nie ma znaczenia w jego przypadku, ponieważ prace badawcze prowadził w interesie publicznym. Wnioskodawca nadmienia, iż od dochodów uzyskanych w Anglii całość należnego podatku odprowadził w Polsce. W Anglii nie był pobierany podatek dochodowy.

W myśl art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzenia przez nich tymi prawami przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 50 %, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. Wnioskodawca nadmienia, iż w zeznaniu podatkowym za 2005 rok nie dokonywał pomniejszenia przychodu o ww. składki zapłacone w Anglii z uwagi na brak podstaw prawnych.

Reasumując Wnioskodawca uważa, iż w zeznaniu podatkowym za 2005 rok może skorzystać z 50 % zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu uzyskanego w Anglii pomniejszonego o 30 diet, z uwagi na to, iż prowadził prace naukowo-badawcze w interesie publicznym i prace te mają znamiona praw autorskich.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50 % uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Jak z powyższego wynika o zastosowaniu kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% decyduje wyłącznie fakt osiągnięcia przez podatnika przychodu za wykonanie czynności (utworu) będącej przedmiotem prawa autorskiego.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć użytych w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, takich jak np. "twórca", "korzystanie przez twórców z praw autorskich" lub pojęć z nimi związanych, jak np. "utwór", zaś ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, przez które należy rozumieć ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

W myśl art. 1 ust. 1 tej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności - jak stanowi ust. 2 tego przepisu - przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

1.

wyrażone słowem, symbolami matematycznymi

2.

audiowizualne (w tym filmowe).

Kwestia, czy dane dzieło jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego nie decyduje wola stron, lecz ustalenia faktyczne.

Jednakże należy zauważyć, iż zgodnie z art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretacje przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Artykuł 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego - rozumie się przez to przepisy m.in. ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych. Natomiast poprzez ustawy podatkowe, zgodnie z art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej należy rozumieć ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich.

Stosownie do tej definicji, ww. ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie stanowi przepisów prawa podatkowego, a więc działający w imieniu Ministra Finansów Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie jest upoważniony do interpretowania tej ustawy w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej.

W sprawach interpretowania przepisów ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uprawnione jest Ministerstwo Kultury.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w 2005 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii na zaproszenie Uniwersytetu w Wielkiej Brytanii celem realizacji programu badawczego jako pracownik naukowy. W ramach zatrudnienia wykonywał prace bezpośrednio dotyczące tego projektu, czyli prace naukowo-badawcze. Prace te były wykonywane w interesie publicznym i miały znamiona praw autorskich.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że tylko wówczas gdy praca wykonywana przez Wnioskodawcę była zgodna z zapisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do przychodów osiągniętych z tego źródła mogą być zastosowane, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, 50% koszty uzyskania przychodu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl