IPPB2/415-333/09-4/MK - Zasady opodatkowania przychodu w związku z objęciem udziałów za wkład pieniężny w podwyższonym kapitale zakładowym według ich wartości nominalnej oraz zbycia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-333/09-4/MK Zasady opodatkowania przychodu w związku z objęciem udziałów za wkład pieniężny w podwyższonym kapitale zakładowym według ich wartości nominalnej oraz zbycia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2009 r. (data wpływu 4 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu w związku z objęciem udziałów za wkład pieniężny w podwyższonym kapitale zakładowym wg ich wartości nominalnej oraz zbycia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu w związku z objęciem udziałów za wkład pieniężny w podwyższonym kapitale zakładowym wg ich wartości nominalnej oraz zbycia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Wnioskodawca jest członkiem zarządu zamierza podwyższyć kapitał zakładowy z 50.000 PLN na 75.000 PLN. Suma bilansowa Spółki wynosi 500.000 PLN. Wnioskodawca wskazuje, iż dotychczasowy wspólnik nie zamierza skorzystać z przysługującego mu prawa pierwszeństwa do objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym. W związku z powyższym zamierza przystąpić do spółki i objąć wszystkie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym według ich wartości nominalnej za gotówkę (wkład pieniężny w wysokości 25.000 PLN).

Pismem z dnia 10 lipca 2009 r. Nr IPPB2/436-333/09-2/MK wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez wskazanie:

*

czy wartość nominalna obejmowanych udziałów będzie niższa od wartości rynkowej nabywanych udziałów. Jeżeli tak to proszę wskazać kto będzie ponosił koszty związane z preferencyjnym nabyciem, tj. różnicę wynikającą z wartości objętych udziałów a odpłatnością ponoszoną przez Wnioskodawcę...

*

Na jakich warunkach Wnioskodawca pełni funkcję członka zarządu w przedmiotowej spółce tzn. powołanie, umowa o pracę kontrakt lub inne...

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie. W kwestii doprecyzowania wyjaśniono, że:

Ad. 1. Wnioskodawca nie wyklucza, że wartość nominalna udziałów obejmowanych przez niego będzie wyższa od ich wartości rynkowej.

Ad. 2. Wnioskodawca pełni funkcję członka zarządu na mocy powołania uchwałą wspólników.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy u podatnika powstanie przychód w związku z objęciem udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym. Jeżeli tak, to w jakiej wysokości...

2.

Czy podatnik będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z objęciem udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym.

3.

W jakiej wysokości należałoby ustalić dochód, gdyby podatnik zdecydował się sprzedać nabyte udziały w podwyższonym kapitale zakładowym...

Zdaniem Wnioskodawcy nie powstanie u niego przychód w związku z objęciem udziałów w zamian za gotówkę w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl z art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy podatkowej wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Z tego względu objęcie udziałów w zamian za gotówkę lub wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania.

Stanowisko dotyczące pytania Nr 2

Objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ustawa zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu, w którym nie mieści się objęcie udziałów. Zobowiązanym do zapłaty podatku w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego będzie Spółka na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) w związku z art. 1 ust. 2 i 3 pkt 2 oraz art. 4 pkt 8 Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko dotyczące pytania Nr 3

W świetle art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38.

Przychody z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach stanowią przychody z kapitałów pieniężnych, jeżeli są należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy). Przy ustalaniu wartości tych przychodów stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 (art. 17 ust. 2 ustawy dochodowej), co oznacza, że przychodem z odpłatnego zbycia udziałów jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej (art. 19 ust. 1 ww. ustawy). Wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia (art. 19 ust. 3 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskani przychodów wydatków na nabycie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), z zastrzeżeniem ust. 3e.

Powyższe oznacza, że w momencie sprzedaży udziałów podatnik powinien ustalić dochód do opodatkowania w wysokości różnicy pomiędzy ceną rynkową udziałów w momencie ich sprzedaży pomniejszoną o koszty odpłatnego zbycia tych udziałów oraz koszty poniesione na ich nabycie w wysokości 25.000 PLN (wysokość wkładu pieniężnego).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl