IPPB2/415-287/08-4/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-287/08-4/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2008 r. (data wpływu 14 lutego 2008 r.) oraz w piśmie nadanym 28 lutego 2008 r.) uzupełniające wezwanie Nr IPPB2/415-287/08-2/JK z dnia 25 lutego 2008 r. (data doręczenia 28 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Pismem z dnia 25 lutego 2008 r. tut. Organ wezwał Wnioskodawcę o uzupełnienie wniosku poprzez złożenie podpisu na kserokopii 4-tej strony ORD-IN z uwagi na brak podpisu Wnioskodawcy. Pismem nadanym w dniu 28 lutego 2008 r. Wnioskodawca uzupełnił przedmiotowy wniosek składając podpis.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 15 sierpnia 1992 r. Wnioskodawca zawarł związek małżeński. W czasie trwania tego związku będąc we wspólności małżeńskiej w dniu 19 lutego 1993 r. Wnioskodawca wraz z żoną zakupił od spółdzielni mieszkaniowej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i stał się on wraz z małżonką jego pełnoprawnym właścicielem.

W latach 1999 - 2007 małżonkowie budowali dom. Kiedy budowa została zakończona Wnioskodawca wraz z żoną chciał w zakładzie energetycznym zmienić "taryfę budowlaną" pobieranej energii na "taryfę mieszkalną". W zakładzie energetycznym Wnioskodawca został poinformowany, iż jest to możliwe tylko wówczas gdy jedno z małżonków zamelduje się w wybudowanym domu. Wymóg ten zmusił Wnioskodawcę do wymeldowania się z dniem 6 czerwca 2007 r. z mieszkania i zameldowania się w nowo wybudowanym domu. W dniu 4 grudnia 2007 r. za zgodą robotniczej spółdzielni mieszkaniowej w kancelarii notarialnej Wnioskodawca wraz z żoną podpisali akt notarialny (Repertorium A Nr...) w wyniku, którego mieszkanie zostało przekształcone w odrębną własność. W tym roku Wnioskodawca z żoną chciałby sprzedać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, którego oboje małżonkowie są właścicielami od 16 lat.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedając mieszkanie, Wnioskodawca zapłaci podatek dochodowy, którego jest właścicielem od 16 lat.

Zdaniem Wnioskodawcy

Wnioskodawca uważa, że przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (nie lokatorskiego) w odrębną własność ma teraz uregulowany zapis prawny, natomiast nie zmienia to sytuacji Wnioskodawcy. Mieszkanie faktycznie zostało zakupione 16 lat temu za wysoką cenę, t. j. 17 985 000 zł. Wnioskodawca wraz z żoną są jego właścicielami nie od dnia sporządzenia aktu notarialnego t. j. 4 grudnia 2007 r. ale od 1993 r. Wobec tego nie powinni oni płacić podatku w przypadku sprzedaży mieszkania, gdyż chcą oni go sprzedać po upływie czasu dłuższym niż 5 lat.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego w dniu 19 lutego 1993 r. Wnioskodawca zakupił od Spółdzielni Mieszkaniowej lokal mieszkalny otrzymując tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W dniu 4 grudnia 2007 r. została ustanowiona odrębna własność przedmiotowego lokalu.

Stosownie do art. 1714 ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) na pisemne żądanie członka lub osoby nie będącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu spółdzielnia mieszkaniowa jest zobowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu:

1.

spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami;

2.

spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w ust. 1, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez osobę uprawnioną, chyba że nieruchomość posiada nieuregulowany stan prawny w rozumieniu art. 113 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami lub spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.

W sytuacji, w której podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie po uregulowaniu stanu prawnego nieruchomości nastąpiło przeniesienie własności tego lokalu na rzecz podatnika (ustanowienie odrębnej własności) w trybie ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych za datę nabycia lokalu od której upływa 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Tym samym za datę nabycia lokalu mieszkalnego należy przyjąć datę pierwotnego nabycia, czyli 19 lutego 1993 r.. Pięcioletni termin określony zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w niniejszej sprawie, upłynął z końcem 1998 r.. W związku z tym odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie będzie stanowiło źródła przychodu w rozumieniu ww. przepisów.

Sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli została dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a nie od końca roku w którym nastąpiło przeniesienie własności lokalu.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W związku z powyższym w celu uzyskania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dla żony Wnioskodawcy, w imieniu której Wnioskodawca zadał pytanie, winna ona złożyć odrębny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl