IPPB2/415-284/07-AZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-284/07-AZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2007 r. (data wpływu 23 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do ekspektatywy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do ekspektatywy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Na mocy postanowienia Sądu Wnioskodawca nabył prawo do spadku po ojcu zmarłym...12.2006 r. W wyniku postępowania spadkowego Wnioskodawca nabył prawo do ekspektatywy na lokal mieszkalny oraz miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym w ww. budynku.

W Urzędzie Skarbowym Wnioskodawca został objęty przepisami podatkowymi od spadków obowiązującymi w 2006 r. zgodnie z nabyciem praw do spadku. Obecnie zamierza sprzedać ww. ekspektatywę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wnioskodawca musi wykazać przychód ze sprzedaży ww. ekspektatywy i zapłacić podatek, a jeśli tak to jaką kwotę przyjąć za przychód, całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży spadku, czy pomniejszoną o kwoty wolne od podatku i obciążenia w masie spadkowej, ponieważ takie wystąpiły i w Urzędzie Skarbowym zostały przedstawione i udokumentowane.

Zdaniem wnioskodawcy:

Wnioskodawca uważa, iż nie powinien płacić podatku od sprzedaży spadku.

Spadek zostałby objęty kolejnym obowiązkiem podatkowym.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) do źródeł przychodów zalicza się m.in. odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Odpłatne zbycie prawa do ekspektatywy (otrzymane w drodze spadku po zmarłym w 2006 r. ojcu), nie zostało wymienione jako źródło przychodu w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy podlegające, stosownie do art. 28 ust. 2 ww. ustawy zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu w wysokości 10%. A zatem przychód osiągnięty z tego źródła nawet po spełnieniu warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) nie może być zwolniony z tego podatku.

Przychód z tytułu zbycia prawa do ekspektatywy mieści się w przychodach wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 7, to jest z praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłami przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Natomiast art. 18 ustawy stanowi, iż za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zawarte wyliczenie praw majątkowych ma charakter otwarty, o czym świadczy użyte przez ustawodawcę sformułowanie "w szczególności". Jednocześnie treść tego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zarówno przychody z wykonywania (wykorzystania) tych praw jak również z ich sprzedaży lub zamiany.

Ekspektatywa jest prawem tymczasowym, przygotowującym i zabezpieczającym prawo przyszłe, które dopiero ostatecznie zaspokaja interesy podmiotu uprawnionego.

Zgodnie z zasadą zawartą w art. 9 ust. 2 ww. ustawy dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W myśl art. 22 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego Wnioskodawca otrzymał w wyniku postępowania spadkowego prawo do ekspektatywy na lokal mieszkalny oraz miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym.

Wnioskodawca nie poniósł wydatków, które mogłyby stanowić koszty uzyskania przychodów na nabycie ww. prawa majątkowego, a jedynie na masie spadkowej ciążyły obciążenia, a ponadto Wnioskodawca skorzystał z kwoty wolnej wynikającej z ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ponadto ewentualnie zapłacony podatek od spadku nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, ponieważ stosownie do art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od spadku i darowizn.

Tym samym należy uznać, iż wartość przychodu uzyskanego ze zbycia prawa do ekspektatywy, stosownie do dyspozycji art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, winna być wykazana w zeznaniu podatkowym składanym do urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano zbycia ww. prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl