IPPB2/415-283/07-2/IŚ - Wyłączenie z opodatkowania sprzedaży mieszkania nabytego na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-283/07-2/IŚ Wyłączenie z opodatkowania sprzedaży mieszkania nabytego na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2007 r. (data wpływu 19 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży mieszkania z przeniesionym tytułem własności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży mieszkania z przeniesionym tytułem własności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca i żona Wnioskodawcy (jako inwestorzy) nabyli w 1999 r. od Młodzieżowej Spółdzielni spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

W 2005 r. Spółdzielnia została postawiona w stan upadłości, czego powodem było nieujawnianie latami przez kolejne zarządy członkom Spółdzielni nieprawidłowości w zarządzaniu majątkiem.

W dniu 27 lipca 2007 r. małżonkowie zawarli umowę notarialną o przeniesienie własności lokalu na ich rzecz - nastąpiła zmiana formy własności, ale posiadaczami lokalu nieprzerwalnie pozostali małżonkowie.

Małżonkowie są emerytami mającymi ponad 66 lat i są schorowani. Wnioskodawca po zawale w 1996 r. był na rencie inwalidzkiej. W ciągu najbliższych kilku miesięcy spodziewa się dwóch operacji.

Żona Wnioskodawcy od 1985 r. do osiągnięcia wieku emerytalnego również posiadała rentę inwalidzką, niedawno przeszła udar.

Choroby i inne okoliczności życiowe, między innymi niskie emerytury, zmuszają małżonków do zmiany mieszkania na mniejsze.

Małżonkowie są w trudnej sytuacji materialnej. Konieczność spłacenia rat kredytowych, zaciągniętych na pokrycie należności do Spółdzielni, wysokie koszty leczenia, rosnące koszty utrzymania doprowadziły, że od miesiąca listopada małżonkowie pozostaną bez środków na dalsze regulowanie opłat, leczenie i utrzymanie.

Wnioskodawca podaje, że sprzedaż mieszkania i zakup mniejszego są ze sobą ściśle powiązane. Ponieważ małżonkowie napotkali szereg kwestii prawnych związanych z wprowadzeniem zmian w opodatkowaniu osób fizycznych podatkiem dochodowym oraz stosowaniem ulg tak starych, jak i nowych Wnioskodawca prosi o interpretację zmian - stosownie do sytuacji małżonków.

Wnioskodawca podaje też, iż od października 2007 r. małżonkowie ustanowili notarialnie intercyzę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy małżonków obowiązuje nadal ulga zawarta w przepisie o zwolnieniu z podatku dochodowego po 5-letnim okresie zamieszkania w lokalu będącym własnością małżonków?

2.

Jeżeli istnieje wymóg zapłaty 19% podatku dochodowego, to od jakiej kwoty jest liczony - czy od całości kwoty uzyskanej ze zbycia obecnego mieszkania, czy też od różnicy wynikającej z niższej ceny nabywanego?

3.

Czy małżonków obejmuje ulga meldunkowa i w jakim zakresie?

4.

Ponieważ małżonkowie przewidują, że zakupu mniejszego mieszkania dokona żona i dwoje dorosłych i pracujących dzieci - kto i jakie podatki z tego tytułu winien płacić?

5.

Czy emeryci, uprzednio renciści, ale z orzeczonym inwalidztwem mają w tej sytuacji ulgi bądź zwolnienia?

Zdaniem Wnioskodawcy, w zaistniałej sytuacji sprzedaż mieszkania nie jest objęta podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż odstąpienie od 5-letniego okresu byłoby dyskryminacją dużej grupy podatników, a w szczególności emerytów i rencistów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), do źródeł przychodów zalicza się m.in. odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy

-

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Należy jednak podkreślić, że stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) - do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ww. ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W przedmiotowej sprawie - dla określenia właściwej podstawy normującej zasady opodatkowania - istotne znaczenie ma ustalenie z jaką datą nastąpiło nabycie przez Pana tytułu własności do przedmiotowego lokalu na tle łączących Pana i żonę stosunków majątkowych.

W opisie stanu faktycznego podaje Pan, iż w 1999 r. nabył Pan wraz z żoną spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a w dniu 27 lipca 2007 r. została zawarta umowa notarialna o przeniesienie własności lokalu na rzecz Pana i Pańskiej małżonki. Podaje Pan też, że w październiku 2007 r. między Panem a żoną ustanowiona została notarialnie intercyza oraz, że sytuacja osobista zmusza Pana i Pańską żonę do sprzedaży mieszkania.

W przedstawionym stanie faktycznym przede wszystkim należy odnieść się do kwestii nabycia tytułu własności do przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

W sytuacji - jak to ma miejsce w rozpatrywanej sprawie - gdy podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło przeniesienie własności tego lokalu na rzecz podatnika w trybie ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) za datę nabycia lokalu (nieruchomości) od której upływa 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej "Własność i inne prawa rzeczowe" ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

W związku z powyższym sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli została dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a nie od końca roku w którym nastąpiło przeniesienie własności tego lokalu.

Kolejną kwestią wymagającą rozważenia w niniejszej sprawie jest to, jakie skutki wywiera ustanowienie przez Pana i żonę intercyzy. Otóż wskazać należy, iż z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Mówi o tym zasada wyrażona w art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Wyłączyć lub zmodyfikować mogą powyższą zasadę sami małżonkowie zawierając w formie aktu notarialnego umowę majątkową małżeńską. Taką umowę przyjęło się określać pozakodeksową nazwą intercyzy. Intercyza może polegać na umownym rozszerzeniu lub ograniczeniu majątku wspólnego, albo wprowadzeniu rozdzielności majątkowej. Przykładowo ustanowiona zgodnie z art. 47 i 51 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rozdzielność majątkowa rodzi skutki prawne tylko na przyszłość. Ten majątek, który małżonkowie zgromadzili, będzie nadal ich majątkiem wspólnym, za to od dnia zawarcia umowy każdy z nich zacznie tworzyć swój majątek własny.

Jednakże bez względu na sposób ukształtowania stosunków majątkowych przez małżonków - czy jest to rozszerzenie, czy ograniczenie wspólności majątkowej, bądź wprowadzenie rozdzielności - to jeśli chodzi o składniki majątku nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej, tak jak w Pana przypadku mieszkanie, przy sprzedaży dla celów podatku dochodowego moment nabycia jest ten sam. W takiej sytuacji data zawarcia intercyzy nie jest nabyciem w sensie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a liczy się data "pierwotnego" nabycia w czasie trwania wspólności ustawowej.

Dodatkowo wskazać należy, iż niezależnie od tego, że w zakresie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych przepisami cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikiem jest każdy z małżonków - to również w świetle uregulowań zawartych w art. 6 ust. 1 tejże ustawy małżonkowie, między którymi nie istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, podlegają odrębnemu opodatkowaniu.

Z powołanych wyżej przepisów i wyjaśnień wynika zatem, iż w przedstawionej przez Pana sytuacji data nabycia lokalu mieszkalnego, na który przeniesiono tytuł własności, jest równoznaczna z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, czyli - jak Pan podaje - jest to rok 1999.

Biorąc pod uwagę, iż nabycie mieszkania miało miejsce przed dniem 31 grudnia 2006 r., to przychód ze sprzedaży tego mieszkania podlega zasadom opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., według zryczałtowanej stawki 10%.

Istotne znaczenie w sprawie ma jednak to, że wskazany wcześniej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zarówno w brzmieniu przed, jak i po nowelizacji wprowadzonej z dniem 1 stycznia 2007 r. mówi, iż nie stanowi źródła przychodów odpłatne zbycie nieruchomości i praw wymienionych w tym przepisie, jeżeli miało miejsce po upływie pięciu lat od nabycia. Ponieważ w Pana przypadku minęło już pięć lat od daty nabycia lokalu, na który przeniesiono tytuł własności, odpłatne zbycie tego mieszkania nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu ww. przepisu i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego, zgłoszone przez Pana wątpliwości odnośnie opodatkowania odpłatnego zbycia według "nowych" zasad, tj. obowiązujących od 1 stycznia 2007 r. w zakresie opodatkowania 19% podatkiem, "ulgi meldunkowej" i innych ulg dla emerytów i rencistów, jakich ustawa podatkowa przy zbyciu nieruchomości i praw wskazanych przez tę ustawę nie przewiduje - stają się bezprzedmiotowe.

Reasumując: sprzedaż mieszkania nabytego w 1999 r. na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, na który w 2007 r. przeniesiono tytuł własności nie stanowi źródła przychodów i nie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest zgodny z rzeczywistością.

Ponadto wyjaśnia się, że w świetle znowelizowanych przepisów powołanej na wstępie ustawy Ordynacja podatkowa, w szczególności art. 14a § 1 tejże ustawy, interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego i w tym zakresie wydana jest niniejsza interpretacja.

Ponieważ wniosek skierowany przez Pana obejmuje także odrębną, indywidualną problematykę opodatkowania zamiaru zakupu mieszkania przez Pana żonę, z którą ustanowił Pan intercyzę, a także opodatkowania mających uczestniczyć w tej transakcji dwójki dorosłych i pracujących dzieci, sprawa w tej części podlega rozpatrzeniu w odrębnym trybie - w przypadku, gdy osoby te wystąpią z wnioskiem w swojej sprawie i uiszczą wymaganą opłatę.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl