IPPB2/415-276/14-4/MK1

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-276/14-4/MK1

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2014 r. (data wpływu) oraz piśmie z dnia 25 kwietnia 2014 r. (data wpływu 2 maja 2014 r.) uzupełniającym braki wniosku na wezwanie Nr IPPB3/423-122/14-2/MC IPPB2/415-276/14-2/MK1 z dnia 16 kwietnia 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dla Wspólnika pozostającego w Spółce umorzenia udziałów Wspólnika Odchodzącego i związanych z tym obowiązków płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dla Wspólnika pozostającego w Spółce umorzenia udziałów Wspólnika Odchodzącego i związanych z tym obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca ("Spółka") prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Działalność Wnioskodawcy jest prowadzona w dwóch lokalizacjach. W każdej z lokalizacji znajduje się obiekt handlowy wraz z innymi składnikami majątkowymi niezbędnymi do prowadzenia działalności handlowej. Ogół składników majątkowych w każdej z lokalizacji jest wyodrębniony organizacyjnie i finansowo w strukturze Wnioskodawcy w stopniu pozwalającym na rozdzielenie obu lokalizacji i prowadzenie dotychczasowej działalności samodzielnie i niezależnie w każdej z nich. W szczególności, dla każdej z lokalizacji prowadzone są w systemie księgowym Spółki odrębne konta księgowe (bilansowe i wynikowe). Na kontach wynikowych rozliczane są odrębnie przychody i koszty każdego z obiektów handlowych. Każdy z obiektów prowadzi odrębną ewidencję rozliczeń z kontrahentami. Odrębnie prowadzona jest też ewidencja towarów i odrębnie dokonywana jest inwentaryzacja. Także środki trwałe dla każdej lokalizacji ewidencjonowane są odrębnie. Każda z lokalizacji ma przypisany odrębny rachunek bankowy. Umowy z pracownikami zatrudnionymi w każdej z lokalizacji są podpisywane przez osobę kierującą obiektem handlowym w tej lokalizacji i prowadzone są odrębne ewidencje kadr i płac. Zdaniem Wnioskodawcy można więc uznać, że w obu lokalizacjach funkcjonują w ramach Spółki niezależne od siebie zorganizowane części przedsiębiorstwa (dalej jako "ZCP").

Wnioskodawca posiada obecnie dwóch wspólników będących osobami fizycznymi, posiadającymi w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy, z których każdy posiada 50% udziałów w kapitale zakładowym Spółki.

Wspólnicy Wnioskodawcy podjęli decyzję o zakończeniu wzajemnej współpracy w ramach Spółki i wyrazili wolę podzielenia działalności Spółki i jej majątku na dwa odrębne przedsiębiorstwa, z których każde będzie obejmowało jedno z opisanych wyżej ZCP Spółki. Wolą każdego ze wspólników jest prowadzenie przedsiębiorstw w formie odrębnych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Obecnie rozważane są przez wspólników dwa warianty podzielenia działalności i majątku Spółki. Pierwszy wariant przewiduje podział Spółki zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej jako: "Kodeks spółek handlowych"). Z uwagi na to, że wariant ten jest czasochłonny i stosunkowo kosztowny dla wspólników, rozważany jest wariant alternatywny. Wariant ten przewiduje utworzenie przez jednego ze wspólników ("Wspólnik Odchodzący") nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ("Nowa Spółka"). Spółka wniesie następnie do Nowej Spółki wkład, w postaci jednego z obiektów handlowych stanowiącego ZCP Spółki, którym pokryje nowoutworzone udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Nowej Spółki. Jako rezultat tych działań każda z ZCP Spółki, w relatywnie krótkim czasie, będzie znajdowała się w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

W celu całkowitego uniezależnienia się obu wspólników po opisanych wyżej czynnościach, konieczne będzie umorzenie udziałów posiadanych przez Wspólnika Odchodzącego w Spółce oraz udziałów posiadanych przez Spółkę w Nowej Spółce zgodnie z art. 199 Kodeksu spółek handlowych. Umorzenia te nastąpią bez wynagrodzenia, zgodnie z art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych. W wyniku tych umorzeń każdy ze wspólników będzie posiadał udziały tylko jednej ze spółek, tj. Wspólnik Odchodzący będzie posiadał udziały w Nowej Spółce a drugi wspólnik ("Wspólnik Pozostający") będzie posiadał udziały w Spółce.

Pismem z dnia 16 kwietnia 2014 r. IPPB3/423-122/14-2/MC IPPB2/415-276/14-2/MK1 wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków wniosku poprzez:

* w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych: wyczerpujące przedstawienie własnego stanowiska w sprawie w zakresie pytania nr 1 pkt b) czyli uzasadnienia prawnego dlaczego zdaniem Wnioskodawcy zbycie przez Spółkę udziałów na rzecz Nowej Spółki bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia nie będzie generowało przychodu podlegającego opodatkowaniu.

* w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych: wskazanie w jakim trybie nastąpi umorzenie udziałów po stronie Wspólnika Pozostającego w Spółce (umorzenie przymusowe, dobrowolne).

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 22 kwietnia 2014 r.

Pismem z dnia 25 kwietnia 2014 r. (data nadania 28 kwietnia 2014 r., data wpływu 2 maja 2014 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w wyznaczonym terminie.

W nadesłanym uzupełnieniu Spółka wskazuje, że przedstawione przez nią we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji prawa podatkowego zdarzenie przyszłe nie przewiduje, że udziały posiadane przez Wspólnika Pozostającego w Spółce będą umarzane. Umarzane będą udziały Wspólnika Odchodzącego ze Spółki (w trybie umorzenia dobrowolnego bez wynagrodzenia).

Pytanie nr 2 we wniosku Spółki dotyczyło jednakże Wspólnika Pozostającego w Spółce w tym sensie, że Spółka chciałaby uzyskać potwierdzenie, iż umorzenie udziałów Wspólnika Odchodzącego ze Spółki bez wynagrodzenia nie spowoduje powstania przychodu podatkowego dla Wspólnika Pozostającego w Spółce. Innymi słowy, Spółka chciałaby potwierdzić, że brak wypłaty przez Spółkę wynagrodzenia za umarzany udział Wspólnikowi Odchodzącemu nie będzie oznaczał powstania przysporzenia po stronie Wspólnika Pozostającego, które podlegałoby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tym samym Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku od dochodu (przychodu) jako płatnik.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym nie powstanie dla niej przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w związku z:

a.

nabyciem przez nią udziałów od Wspólnika Odchodzącego bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia i umorzeniem nabytych udziałów,

b.

zbyciem przez nią udziałów na rzecz Nowej Spółki bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia i umorzeniem zbytych udziałów.

2. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym w związku nieodpłatnym nabyciem przez nią udziałów od Wspólnika Odchodzącego w celu ich umorzenia oraz ich umorzeniem po stronie Wspólnika Pozostającego, który pozostanie jedynym udziałowcem Spółki, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku od tego przychodu jako płatnik.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad. 2

Spółka stoi na stanowisku, że w związku nieodpłatnym nabyciem przez nią udziałów od Wspólnika Odchodzącego w celu ich umorzenia oraz ich umorzeniem po stronie Wspólnika Pozostającego, który pozostanie jedynym udziałowcem Spółki, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku od tego przychodu jako płatnik.

Na uzasadnienie własnego stanowiska Spółka przedstawia następujące argumenty.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c). Jednocześnie zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Z kolei zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o PIT dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji). Zgodnie natomiast z art. 41 ust. 4 ustawy o PIT podmiot wypłacający dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych zobowiązany jest, jako płatnik, do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od takich wypłat dokonanych na rzecz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT od przychodów z dywidend oraz innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Jednocześnie, w przypadku dochodów z kapitałów pieniężnych (określonych w art. 17 ust. 1 ustawy o PIT) uzyskiwanych przez podatników będących osobami fizycznymi, na podstawie art. 30b ust. 1 ustawy o PIT od dochodów uzyskanych m.in. z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. W przypadku tej kategorii dochodów podatnik jest zobowiązany do opodatkowania tych dochodów samodzielnie, tj. bez udziału płatnika.

W związku z wejściem w życie 1 stycznia 2011 r. ustawy z dnia 25 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne powstały wątpliwości, czy do kategorii przychodów z udziału w zyskach osób prawnych należy dochód uzyskany ze zbycia udziałów w celu ich umorzenia. Wspomniane przepisy uchyliły bowiem art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowił właśnie, że dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Niezależnie jednak od kwalifikacji podatkowej przychodów z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia, w przedmiotowej sprawie na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Zdaniem Spółki, w wyniku nieodpłatnego nabycia udziałów w celu umorzenia po stronie Wspólnika Pozostającego nie wystąpi faktyczne przysporzenie majątkowe z tego tytułu i w konsekwencji, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wystąpi przychód do opodatkowania. W związku z tym, na Spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego w przedmiotowej sytuacji. Podsumowując, należy stwierdzić, iż planowana operacja nie zrodzi skutków podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stanowisko takie wyraził również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 30 stycznia 2012 r., nr ITPB1/415-1090/11/TK, w której stwierdził, iż:

"Oceniając wystąpienie skutków umorzenia udziałów dla udziałowców (osób fizycznych), którzy pozostaną w Spółce stwierdzić należy, że po ich stronie nie powstaje dochód do opodatkowania z tytułu umorzenia udziałów, zarówno w przypadku, gdy umorzenie tych udziałów jest dokonane w ciężar kapitału zakładowego, jak i bez obniżania kapitału zakładowego. W przypadku opisanego zdarzenia przyszłego nie może być bowiem mowy - jak stanowi przepis art. 24 ust. 5 ustawy - o dochodzie (przychodzie) faktycznie uzyskanym z udziału w zyskach osób prawnych (przez udziałowców, których udziały nie zostały umorzone).

W związku z powyższym, na Wnioskodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych."

Pogląd ten znalazł również potwierdzenie w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 23 lutego 2004 r. (w odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 2206), w którym wskazano, iż:

"Oceniając skutki podatkowe będące następstwem nabycia przez spółkę własnych udziałów w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia, stwierdzić należy, że wśród określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zdarzeń powodujących powstanie przychodu sytuacja taka wprost nie jest wskazana. Niezależnie jednak od faktu, iż określony w art. 12 tej ustawy katalog przypadków powodujących powstanie przychodu nie jest enumeratywny, zdaniem Ministra Finansów nabycie przez spółkę kapitałową własnych udziałów celem ich umorzenia - nawet bez wynagrodzenia - nie spowoduje powstania przychodu w tej spółce. Podobnie czynność ta nie spowoduje również powstania przychodu u wspólników tej spółki, jakkolwiek wzrośnie wartość księgowa posiadanych przez nich udziałów."

W świetle powyższego zdaniem Wnioskodawcy nie ulega wątpliwości, iż po stronie wspólnika, który pozostałby jedynym wspólnikiem Spółki po umorzeniu udziałów w Spółce posiadanych przez drugiego ze wspólników, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku od tego przychodu jako płatnik.

Podsumowanie

Na uwzględnienie zasługuje stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 2, zgodnie z którym w związku nieodpłatnym nabyciem przez niego udziałów od Wspólnika Odchodzącego w celu ich umorzenia oraz ich umorzeniem po stronie Wspólnika Pozostającego, który pozostanie jedynym udziałowcem Spółki, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do pobrania podatku od tego przychodu jako płatnik.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów.

Tryb umarzania udziałów reguluje art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm.).

Umorzenie może być przeprowadzone:

1.

za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę - tzw. umorzenie dobrowolne;

2.

bez zgody wspólnika - tzw. umorzenie przymusowe;

3.

w razie ziszczenia się określonego zdarzenia - tzw. umorzenie warunkowe (automatyczne).

Bezpośrednim skutkiem umorzenia jest zmniejszenie łącznej wartości nominalnej posiadanych przez wspólników udziałów. Za zgodą wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością umorzenie udziałów może nastąpić bez wynagrodzenia. W takim przypadku następuje nieodpłatne nabycie udziałów przez spółkę.

Umorzenie dobrowolne dokonywane jest za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę. W rzeczywistości więc nie chodzi tu w pierwszym rzędzie o umorzenie, ale o czynność prawną nabycia udziału przez spółkę w celu umorzenia (art. 200 Kodeksu spółek handlowych). Umorzenie nastąpi w przyszłości. Zatem w przypadku umorzenia dobrowolnego dochodzi do nabycia udziałów przez spółkę i odrębnie do ich umorzenia - w dwóch etapach działań. Chodzi więc o rodzaj transakcji, czynność prawną, która jest podstawą umorzenia dobrowolnego.

Mając powyższe na uwadze przepis art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) nie obejmuje swą dyspozycją zbycia udziałów/akcji w celu umorzenia, czyli umorzenia dobrowolnego. Zbycie udziałów/akcji w celu umorzenia w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. objęte było dyspozycją art. 24 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych był dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji). Stosownie do powyższego, źródłem dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych było zbycie udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia, jeśli zbycie miało charakter odpłatny.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca (Spółka) posiada obecnie dwóch wspólników będących osobami fizycznymi, posiadającymi w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy, z których każdy posiada 50% udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Wspólnicy Wnioskodawcy podjęli decyzję o zakończeniu wzajemnej współpracy w ramach Spółki. Wolą każdego ze wspólników jest prowadzenie przedsiębiorstw w formie odrębnych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecnie rozważane są przez wspólników dwa warianty podzielenia działalności i majątku Spółki. Pierwszy wariant przewiduje podział Spółki zgodnie z przepisami ustawy - Kodeks spółek handlowych. Rozważany jest wariant alternatywny. Wariant ten przewiduje utworzenie przez jednego ze wspólników ("Wspólnik Odchodzący") nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ("Nowa Spółka"). Spółka wniesie następnie do Nowej Spółki wkład, w postaci jednego z obiektów handlowych stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP) Spółki, którym pokryje nowoutworzone udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Nowej Spółki. Jako rezultat tych działań każda z ZCP Spółki, w relatywnie krótkim czasie, będzie znajdowała się w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

W celu całkowitego uniezależnienia się obu wspólników po opisanych wyżej czynnościach, konieczne będzie umorzenie udziałów posiadanych przez Wspólnika Odchodzącego w Spółce oraz udziałów posiadanych przez Spółkę w Nowej Spółce zgodnie z art. 199 Kodeksu spółek handlowych. Umorzenia te nastąpią bez wynagrodzenia, zgodnie z art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych. W wyniku tych umorzeń każdy ze wspólników będzie posiadał udziały tylko jednej ze spółek, tj. Wspólnik Odchodzący będzie posiadał udziały w Nowej Spółce a drugi wspólnik ("Wspólnik Pozostający") będzie posiadał udziały w Spółce. W nadesłanym uzupełnieniu Spółka wskazuje, że przedstawione przez nią we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji prawa podatkowego zdarzenie przyszłe nie przewiduje, że udziały posiadane przez Wspólnika Pozostającego w Spółce będą umarzane. Umarzane będą udziały Wspólnika Odchodzącego ze Spółki (w trybie umorzenia dobrowolnego bez wynagrodzenia).

Pytanie nr 2 we wniosku Spółki dotyczyło Wspólnika Pozostającego w Spółce w tym sensie, że Spółka chciałaby uzyskać potwierdzenie, iż umorzenie udziałów Wspólnika Odchodzącego ze Spółki bez wynagrodzenia nie spowoduje powstania przychodu podatkowego dla Wspólnika Pozostającego w Spółce. Tym samym Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku od dochodu (przychodu) jako płatnik.

Zatem osiągnięty przychód ze zbycia udziałów w celu umorzenia należy zakwalifikować zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kapitałów pieniężnych. Przy czym wskazać należy, iż dyspozycją tego przepisu objęte jest wyłącznie zbycie o charakterze odpłatnym.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Przepis art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Stosownie do art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 1, różnica pomiędzy sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 - osiągnięta w roku podatkowym.

Dochodem, o którym mowa w art. 30b ust. 1 tej ustawy jest zgodnie z ust. 2 pkt 4 tego artykułu różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38.

Z przepisów tych wynika zatem, że opodatkowaniu podlega przychód z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych. Fakt zbycia przez jednego z udziałowców udziałów w spółce kapitałowej nie jest jednak tożsamy z dokonaniem (w ogóle) zbycia udziałów przez udziałowca pozostającego w Spółce, który takiego zbycia nie dokonuje, a co więcej (w szczególe) - zbycia odpłatnego.

Ponadto, wyżej wymieniona ustawa podatkowa nie zawiera żadnych innych regulacji, które pozwalałyby na uznanie, że w związku ze zbyciem udziałów (celem umorzenia) przez jednego z udziałowców po stronie udziałowca (którego udziały nie są zbywane i umarzane) powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, że w przypadku opisanym w stanie faktycznym, w związku z dobrowolnym zbyciem przez udziałowca odchodzącego ze Spółki udziałów w Spółce w celu ich umorzenia, po stronie udziałowca pozostającego w Spółce nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zauważyć bowiem należy, że w związku z zaistniałą sytuacją osoba fizyczna nie uzyska żadnego przysporzenia majątkowego. W związku z tym, na Wnioskodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z ww. tytułu.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych wskazać należy, iż rozstrzygnięcia te dotyczą konkretnych indywidualnych spraw, podatników w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl