IPPB2/415-273/10-5/AK - Możliwość powstania przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych po stronie akcjonariusza spółki akcyjnej w sytuacji objęcia po cenie nominalnej akcji w tej spółce przez spółkę z siedzibą na terytorium Cypru.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-273/10-5/AK Możliwość powstania przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych po stronie akcjonariusza spółki akcyjnej w sytuacji objęcia po cenie nominalnej akcji w tej spółce przez spółkę z siedzibą na terytorium Cypru.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2010 r. (data wpływu 31 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania po stronie Wnioskodawczyni przychodu podlegającego opodatkowaniu w związku z objęciem przez spółkę cypryjską akcji w spółce akcyjnej, po ich wartości nominalnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania po stronie Wnioskodawczyni przychodu podlegającego opodatkowaniu w związku z objęciem przez spółkę cypryjską akcji w spółce akcyjnej, po ich wartości nominalnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik jest polskim rezydentem podatkowym. Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej (dalej: "spółka jawna"). Wkład Podatnika do Spółki Jawnej stanowiła gotówka. W związku z planowanym rozwojem działalności, obecnie planowane jest przekształcenie spółki jawnej w spółkę akcyjną (dalej "spółka akcyjna"), wskutek czego Podatnik stałby się właścicielem akcji w spółce akcyjnej (dalej "akcje"). W ramach dalszej restrukturyzacji Podatnik planuje także założenie cypryjskiej spółki holdingowej, będącej odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej "spółka cypryjska"), cypryjskiego rezydenta podatkowego. Podstawowym przedmiotem działalności spółki cypryjskiej będzie działalność holdingowa tj. nabywanie i sprzedaż udziałów lub akcji w spółkach zależnych oraz wykonywanie praw własności z posiadanych udziałów/akcji.

W ramach dokapitalizowania Spółki Akcyjnej, Spółka Akcyjna może dokonać jednej lub kilku emisji akcji, które obejmie Spółka cypryjska. Akcje zostaną objęte po ich wartości nominalnej, która może być niższa od wartości rynkowej Akcji mierzonej na podstawie aktywów netto Spółki Akcyjnej. Rozważany jest również wariant, w którym emisji akcji Spółki Akcyjnej objętej przez Spółkę cypryjską i podwyższeniu kapitału Spółki Akcyjnej będzie towarzyszyło obniżenie kapitału Spółki Akcyjnej przez umorzenie Akcji Podatnika bez wynagrodzenia lub po wartości nominalnej. W chwili dokonania wymienionych transakcji akcje Spółki Akcyjnej nie będą znajdować się w publicznym obrocie, tzn. nie będą notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie ani na żadnej innej giełdzie. W chwili dokonania transakcji akcje nie będą znajdować się w publicznym obrocie tzn. nie będą notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie ani na żadnej innej giełdzie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w związku z objęciem przez Spółkę cypryjską Akcji w Spółce Akcyjnej po cenie nominalnej, która może być niższa niż wartość wynikająca z wyceny majątku Spółki Akcyjnej, powstanie po stronie Podatnika jakikolwiek przychód z tego tytułu w chwili objęcia Akcji przez Spółkę cypryjską.

2.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym umorzenie Akcji bez wynagrodzenia, w trybie przewidzianym w art. 359 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej: "K.S.H."), spowoduje po stronie Podatnika powstanie dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu przepisów Ustawy PIT.

3.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym umorzenie Akcji za wynagrodzeniem równym wartości nominalnej umarzanych Akcji, w trybie przewidzianym w art. 359 § 1 K.S.H., spowoduje po stronie Podatnika powstanie przychodu równego otrzymanemu przez Podatnika wynagrodzeniu z tytułu umorzenia, pomniejszonego o koszty nabycia umarzanych Akcji.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 1. Odpowiedź w zakresie pytania Nr 2 i 3 zostanie rozpatrzona w odrębnych interpretacjach.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

W opinii Podatnika dokonanie planowanej operacji nie będzie się wiązało z powstaniem przychodu podatkowego dla Podatnika. Zgodnie z art. 11 ust. 1 Ustawy PIT, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Objęcie przez Spółkę cypryjską Akcji w Spółce Akcyjnej nie skutkuje w żaden sposób uzyskaniem przez Podatnika jakichkolwiek korzyści w jakiejkolwiek postaci. Artykuł 11 ust. 1 Ustawy PIT nie znajdzie zatem zastosowania. Zastosowania nie znajdzie również art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy PIT, który odnosi się do przychodów z udziału w zyskach osób prawnych. W tym przypadku brak jednak uzyskania przez Podatnika dochodu z tytułu udziału w Spółce Akcyjnej. W konsekwencji, Podatnik nie uzyska przychodu podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu objęcia przez Spółkę cypryjską Akcji w Spółce Akcyjnej po ich wartości nominalnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl