IPPB2/415-262/11-4/AS - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu ze sprzedaży akcji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-262/11-4/AS Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu ze sprzedaży akcji.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2011 r. (data wpływu 23 marca 2011 r.) uzupełnione pismem z dnia 2 czerwca 2011 r. (data wpływu 6 czerwca 2011 r., data nadania 3 czerwca 2011 r.) na wezwanie z dnia 30 maja 2011 r. Nr IPPB2/415-262/11-2/AS o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji:

* jest prawidłowe w część dot. akcji nabytych przed dniem 1 stycznia 2004 r.

* jest nieprawidłowe w część dot. akcji P. S.A. nabytych w 2007 r..

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zwraca się z prośbą o wyjaśnienie sytuacji podatkowej w związku ze zbyciem w minionym roku aktywów posiadanych przez Wnioskodawcę na koncie Domu Maklerskiego w oddziale w W. W skład tych aktywów wchodziło 20 akcji Banku B., zakupionych 29 grudnia 1994 r., oraz akcje przyznane w zamian za zdeponowanie 21 grudnia 1998 r. w tymże biurze pięciu Powszechnych Świadectw Udziałowych. Ponieważ w grudniu 2003 r. nastąpiła częściowa fuzja banków B. i P. S.A., stratę powstałą z pomniejszenia majątku banku B. zrekompensowano posiadaczom akcji B. przyznając akcje P. S.A. w stosunku: 1 akcja B. = 3,3 akcje P. S.A. W ten sposób Wnioskodawca stał się posiadaczem aktywów P. S.A. oraz kilkunastu akcji 11 małych spółek wytypowanych jako ekwiwalent Powszechnych Świadectw Udziałowych.

W historii podatkowej, na podstawie której zostało przygotowane wyliczenie do PIT-8C, jako data nabycia wszystkich aktywów widnieje dzień fuzji obu banków - 31 grudnia 2003, a nie data nabycia pierwotnych walorów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 30 maja 2011 r. Nr IPPB2/415-262/11-2/AS, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia tego wniosku poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego, tj.:

1.

Wskazanie, czy w 2003 r. utracił Pan akcje B., czy też otrzymał Pan dodatkowo akcje P. S.A. oraz akcje 11 spółek.

2.

Czy w 2010 r. zbył Pan również akcje B., jeżeli tak to proszę wskazać w jaki sposób i gdzie Pan te nabył akcje.

3.

Czy dzień 31 grudnia 2003 r. oznacza, że w tym dniu stał się Pan fizycznym właścicielem akcji P. S.A. oraz akcji 11 spółek, tj. czy były one na ten dzień zapisane na Pana rachunku.

W terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wnioskodawca uzupełnił braki formalne wniosku w ustawowym terminie pismem z dnia 2 czerwca 2011 r. (data wpływu 6 czerwca 2011 r., data nadania w placówce pocztowej 3 czerwca 2011 r.), w którym wyjaśnił, że:

* Wskutek przejęcia części banku B. przez P. SA radykalnie spadła wartość akcji "nowego" banku B. Aby zrekompensować tę stratę, posiadaczom akcji "starego" B. bezpłatnie przydzielono akcje banku P. SA (w proporcji 3,3 akcji P. SA za jedną akcję B., przy zachowaniu dotychczasowego stanu posiadania akcji Banku B.). Przed tą operacją Wnioskodawca miał 20 akcji Banku B., po operacji - nadal 20 akcji "nowego" B. i 66 akcji P. SA. Nie informowano przy tym, że akcje P. SA z chwilą ich zbycia obciążone będą jakimkolwiek podatkiem.

* Akcje 11 spółek są skutkiem dematerializacji 5 powszechnych świadectw udziałowych przeprowadzonej w grudniu 1998 r. przez Biuro Maklerskie, Punkt Obsługi Klientów.

* Akcje B. Wnioskodawca kupił w 29 grudnia 1994 r. w Biurze Maklerskim. Wszystkie akcje (B., P. SA i 11 spółek) Wnioskodawca zbył 26 czerwca 2010 r. za pośrednictwem tego biura, likwidując jednocześnie swój rachunek w tym biurze.

* Posiadaczem akcji P. SA Wnioskodawca stał się z chwilą fuzji części banku B. z P. SA, co miało miejsce (jeśli dobrze pamięta) w listopadzie 2007 r. Były one - podobnie jak akcje 11 spółek - zapisane na rachunku Wnioskodawcy w biurze maklerskim. Wnioskodawca nie potrafi zatem precyzyjnie odpowiedzieć, czy był ich fizycznym właścicielem. Żadnego dokumentu w postaci akcji banków czy spółek nigdy nie otrzymał - jedynie potwierdzenie, że figurują one na rachunku Wnioskodawcy.

Ponad wymogi zawarte w wezwaniu Wnioskodawca wyjaśnił, iż uważa, że potraktowanie dochodu ze sprzedaży akcji któregokolwiek z wymienionych banków jako zysku podlegającego opodatkowaniu jest niesprawiedliwe. Od chwili kupna akcji B. w grudniu 1994 r. do ich zbycia w czerwcu 2010 r. Wnioskodawca nie wykonywał żadnych operacji giełdowych. Posiadaczem akcji P. SA stał się mimo woli - w wyniku fuzji obu banków. Potraktowanie akcji P. SA, że są prezentem, za który Wnioskodawca nic nie zapłacił, nie odpowiada prawdzie. Zapłacił - i to sporo - znaczną utratą wartości akcji "nowego" banku B. po jego przekształceniu. Wnioskodawca nie widzi więc powodu, dlaczego ma być obciążony "podatkiem Belki", skoro de facto są to te same walory, choć w zmienionej postaci. Gdyby nie nastąpiła fuzja obu banków, to sprzedaż akcji banku B. nabytych w 1994 r. nie byłaby przecież obecnie obciążona podatkiem Belki. Dlaczego zatem Wnioskodawca ma ponosić koszty z tytułu tej fuzji, na którą przecież nie miał najmniejszego wpływu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy zbycie opisanych wyżej akcji podlega tzw. opodatkowaniu Belki, skoro pierwotne walory Wnioskodawca zakupił zanim to opodatkowanie zostało wprowadzone.

Zdaniem Wnioskodawcy:

W ocenie Wnioskodawcy transakcja ta nie powinna być opodatkowana.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) tego przepisu.

Artykuł 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

W myśl art. 30b ust. 5 ww. ustawy dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

Stosownie do art. 30b ust. 6 ustawy rozliczenie ww. dochodów następuje na zasadzie samoopodatkowania, tj. po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, składanym do końca kwietnia roku następnego po roku podatkowym (PIT-38), wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym m.in. z odpłatnego zbycia akcji i obliczyć należny podatek dochodowy.

Wskazać należy, iż na mocy art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia się od podatku dochodowego w okresie od dnia 1 stycznia 2001 r. do dnia 31 grudnia 2003 r. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 z późn. zm.).

Jednocześnie, stosownie do art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.), przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów (poniesionych strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy podatkowej, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., pod warunkiem że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r.

Powołany w zdaniu poprzednim przepis oznacza, że jeżeli papiery wartościowe sprzedane w 2010 r. przez Wnioskodawcę spełniałyby przesłanki określone w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 listopada 2003 r., to do opodatkowania dochodu osiągniętego z tego tytułu nie miałyby zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym także powoływane wyżej przepisy art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a), art. 30b ust. 1 i ust. 2 pkt 1 oraz art. 45 ust. 1a pkt 1 tej ustawy.

Na tej podstawie, zwolnienie z opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji nabytych przed 2004 r. zostało uzależnione od spełnienia łącznie dwóch warunków:

* dopuszczenia tych akcji do obrotu publicznego, oraz

* nabycia ich na podstawie oferty publicznej lub na giełdzie papierów wartościowych albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2010 r. Wnioskodawca dokonał odpłatnego zbycia papierów wartościowych posiadanych na koncie Domu Maklerskiego. W skład tych aktywów wchodziło 20 akcji Banku B., zakupionych 29 grudnia 1994 r., oraz akcje przyznane w grudniu 1998 r. w zamian za zdeponowane w tymże biurze pięciu Powszechnych Świadectw Udziałowych. Ponieważ w grudniu 2003 r. nastąpiła częściowa fuzja banków B. i P. S.A., stratę powstałą z pomniejszenia majątku banku B. zrekompensowano posiadaczom akcji B. przyznając w 2007 r. akcje P. S.A. w stosunku: 1 akcja B. = 3,3 akcje P. S.A.

Istotnym na gruncie rozpatrywanej sprawy jest zatem ustalenie daty nabycia przedmiotowych papierów wartościowych.

W trakcie dokonania częściowej fuzji banków B. i P. S.A., przyznano Wnioskodawcy aktywa w zamian za posiadane akcje Banku B., akcje P. S.A. Wnioskodawca otrzymał w 2007 r. Zatem data nabycia części sprzedanych w 2010 r. papierów wartościowych przypada na dzień nabycia tych akcji, tj. w 2007 r. w wyniku fuzji banków B. i P. S.A. W związku z powyższym mylne jest stanowisko Wnioskodawcy, iż zbycie opisanych akcji nie podlega opodatkowaniu, ponieważ pierwotne walory Wnioskodawca zakupił zanim opodatkowanie z tego tytułu zostało wprowadzone, gdyż sprzedał papiery wartościowe nabyte w wyniku fuzji banków. Dochód ze sprzedaży akcji P. S.A. nie może korzystać ze zwolnienia, gdyż akcje te Wnioskodawca nabył w 2007 r. w związku z połączeniem banków.

Natomiast część akcji sprzedanych w 2010 r. Wnioskodawca nabył przed dniem 1 stycznia 2004 r., tj. akcje Banku B. zakupione w 1994 r. oraz akcje przyznane w grudniu 1998 r. w zamian za zdeponowane Powszechne Świadectwa Udziałowe.

Zatem tylko jeżeli te akcje, sprzedane przez wnioskodawcę w 2010 r. spełniały równocześnie wszystkie przesłanki określone w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r., to dochody ze sprzedaży tych akcji korzystają ze zwolnienia.

Reasumując - kwota uzyskana przez Wnioskodawcę w roku 2010 z tytułu sprzedaży akcji P. S.A. nabytych w 2007 r. stanowi źródło przychodu w rozumieniu przepisów art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) - ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a dochód ze sprzedaży tych akcji podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30b tej ustawy i powinien zostać wykazany w zeznaniu rocznym za 2010 r. - PIT-38. Dlatego też, w tej części uznano stanowisko Wnioskodawcy jako nieprawidłowe.

Natomiast kwota uzyskana ze sprzedaży części akcji sprzedanych w 2010 r., które Wnioskodawca nabył przed dniem 1 stycznia 2004 r., tj. akcje Banku B. oraz akcje przyznane w zamian za zdeponowane Powszechne Świadectwa Udziałowe jeżeli spełniały wszystkie przesłanki określone w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. korzystają ze zwolnienia od opodatkowania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl