IPPB2/415-1583/08-4/AS - Przychód z tytułu wydatku poniesionego przez spółkę na składki ubezpieczenia OC pracowników i członków organów spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-1583/08-4/AS Przychód z tytułu wydatku poniesionego przez spółkę na składki ubezpieczenia OC pracowników i członków organów spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2008 r. (data wpływu 2 grudnia 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 listopada 2008 r. (data wpływu 4 grudnia 2008 r.) oraz potwierdzeniem realizacji przelewu (data wpływu 2 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu wydatku poniesionego przez Spółkę na składki ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej pracowników i członków organów Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu wydatku poniesionego przez Spółkę na składki ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej pracowników, członków organów Spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Począwszy od marca 2005 r. Spółka zawiera umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej z Ubezpieczycielem. Umowa ubezpieczenia zawierana jest przez Spółkę na czas jednego roku (co roku Spółka otrzymuje nową polisę od Ubezpieczyciela). Polisa potwierdza fakt zawarcia umowy ubezpieczenia. Polisa określa łączną sumę Ubezpieczenia, jako łączną sumę wszystkich szkód poniesionych przez wszystkich Ubezpieczonych w ramach wszystkich kategorii ochrony ubezpieczeniowej łącznie. Ponadto, polisa określa wysokość pełnej rocznej składki oraz zakres Ubezpieczenia.

Zgodnie z umową Ubezpieczyciel zobowiązał się do:

A.

pokrycia szkody poniesionej przez każdą z Osób Ubezpieczonych na skutek roszczenia podniesionego wobec Ubezpieczonego po raz pierwszy w okresie Ubezpieczenia lub w okresie dodatkowym i zgłoszonego na piśmie Ubezpieczycielowi, zarzucającego dopuszczenie się przez Ubezpieczonego nieprawidłowego działania po dniu obowiązywania Ubezpieczenia, w zakresie, w jakim Spółka nie udzieliła Ubezpieczonemu zwolnienia z odpowiedzialności,

B.

pokrycia szkody poniesionej przez Spółkę na skutek roszczenia podniesionego wobec Ubezpieczonego po raz pierwszy w okresie Ubezpieczenia lub w okresie dodatkowym i zgłoszonego na piśmie Ubezpieczycielowi zarzucającego dopuszczenie się przez Ubezpieczonego nieprawidłowego działania po dniu obowiązywania Ubezpieczenia, w zakresie, w jakim Spółka udzieliła Ubezpieczonemu zwolnienia z odpowiedzialności,

C.

pokrycia kosztów postępowania przygotowawczego prowadzonego w stosunku do każdej z Osób Ubezpieczonych wynikające z obowiązku uczestniczenia przez Osobę Ubezpieczoną w śledztwie/dochodzeniu pod warunkiem, że wezwanie do udziału w śledztwie/dochodzeniu zostało doręczone Osobie Ubezpieczonej po raz pierwszy w okresie Ubezpieczenia i zgłoszone Ubezpieczycielowi na piśmie w okresie Ubezpieczenia, w zakresie, w jakim Spółka nie udzieliła Ubezpieczonemu zwolnienia z odpowiedzialności z tytułu kosztów postępowania przygotowawczego.

Zgodnie z umową przez szkodę należy rozumieć:

A.

odszkodowania zasądzone na podstawie orzeczenia sądowego lub arbitrażowego wydanego przeciwko Ubezpieczonemu,

B.

odszkodowania wynikające z ugód wynegocjowanych za uprzednią pisemną zgodą Ubezpieczyciela,

C.

koszty i wydatki związane z obsługą prawną zasądzone do Ubezpieczonego, jednak wyłącznie w przypadku zasądzenia odszkodowania objętego zakresem ubezpieczenia,

D.

koszty obrony,

E.

koszty postępowania przygotowawczego,

F.

kwotę zobowiązania podatkowego ciążącą na Ubezpieczonym wynikającą z postępowania przeprowadzonego przez organy skarbowe zgodnie z art. 107 oraz art. 116 Ordynacji Podatkowej z dnia 29 sierpnia 1997 r., z wyjątkiem:

-

gdy takie zobowiązania podatkowe wynikają z umyślnych działań Ubezpieczonego; lub

-

gdy takie zobowiązania podatkowe nie mogą zostać objęte ubezpieczeniem zgodnie z prawem polski lub zgodnie z innym prawem, na podstawie którego zostały nałożone,

G.

koszty odzyskania dobrego imienia,

H.

koszty awaryjne.

Pod.

pojęciem roszczenia należy rozumieć:

A.

wszelkie pisemne żądania poniesione przez dowolną osobę fizyczną lub jednostkę organizacyjną (z wyjątkiem żądań wystosowanych przez Spółkę lub w jej imieniu), w którym dana osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna żąda od Ubezpieczonego spełnienia określonego świadczenia w związku z nieprawidłowym działaniem, jakiego dopuścił się Ubezpieczony,

B.

wszelkie powództwa lub inne pisma wszczynające postępowania cywilne o zasądzenie odszkodowania lub innego świadczenia, w tym świadczenia niepieniężnego,

C.

wszelkie postępowania karne,

D.

wszelkie postępowania administracyjne i regulacyjne wszczęte na skutek:

-

złożenia skargi lub innego wniosku,

-

otrzymania lub przedstawienia zarzutów,

E.

wszelkie śledztwa/dochodzenia:

*

po pisemnym wskazaniu Osoby Ubezpieczonej przez organ prowadzący postępowanie przygotowawcze, jako osoby przeciwko której może zostać wszczęte postępowanie opisane w punkcie B, C lub D,

*

w przypadku postępowania przygotowawczego dotyczącego spraw Osoby Ubezpieczonej, prowadzonego przez międzynarodowy lub krajowy organ właściwy w sprawach dotyczących oferowania, nabywania lub zbywania papierów wartościowych, po doręczeniu Osobie Ubezpieczonej wezwania do stawiennictwa przed sądem, poniesione i prowadzone przeciwko Osobie Ubezpieczonej w oparciu o zarzut nieprawidłowego działania. Termin roszczenia obejmuje również roszczenia z tytułu papierów wartościowych oraz roszczenia o naruszenie praw pracowniczych.

Ponadto umowa ubezpieczenia obejmuje również roszczenia z tytułu odpowiedzialności członków organów spółki z tytułu naruszenia praw pracowniczych, przez które należy rozumieć faktyczne lub domniemane następujące czyny popełnione w związku z zatrudnieniem:

A.

naruszenie prywatności,

B.

zniesławienie,

C.

inne naruszenie dóbr osobistych,

D.

mobbing,

popełnione przeciwko Pracownikowi w związku z jego wcześniejszym, obecnym lub potencjalnym zatrudnieniem w Spółce.

Przez Osobę Ubezpieczoną należy rozumieć:

A.

członka organu Spółki,

B.

pracownika Spółki:

*

podczas wykonywania zarządczych bądź nadzorczych uprawnień w Spółce,

*

w związku z roszczeniem, w którym podnoszony jest zarzut naruszenia praw pracowniczych,

*

gdy pracownik Spółki wskazany jest jako współpozwany razem z członkiem organu Spółki w związku z roszczeniem, w którym podnoszony jest w stosunku do danego pracownika Spółki zarzut rzekomego uczestnictwa lub pomocy przy popełnianiu nieprawidłowego działania.

Do chwili obecnej Spółka, jako płatnik doliczała do przychodów członków zarządu składki na Ubezpieczenie z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy jako płatnik Spółka jest zobowiązana do doliczania do przychodów pracowników, członków zarządu i rady nadzorczej składek na ubezpieczenie z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia opisanej w stanie faktycznym powyżej...

2.

Jeśli odpowiedź na pytanie Nr 1 jest przecząca czy dopuszczalne jest dokonanie korekt dotychczasowych rozliczeń a jeśli tak, to w jaki sposób należy ich dokonać...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm., dalej "ustawa" "U.p.d.o.f") przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w r. kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 12 U.p.d.o.f. przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:

*

wynagrodzenia zasadnicze,

*

wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,

*

różnego rodzaju dodatki, nagrody,

*

ekwiwalent za niewykorzystany urlop,

*

wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wskutek otrzymania nieodpłatnego świadczenia wartość majątku pracownika wzrasta o tę wartość. W konsekwencji nieodpłatne świadczenie, które nie powoduje przysporzenia w majątku pracownika, dającego się wycenić zgodnie z art. 11 ust. 2a U.p.d.o.f., nie może stanowić przychodu w rozumieniu tej ustawy. W uzasadnieniu wyr. Naczelnego Sądu Administracyjnego czytamy, iż za nieodpłatne świadczenia" dla celów podatkowych uznaje się działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

W analizowanej sprawie umowa ubezpieczenia dotyczy następujących podmiotów:

*

Wszystkich pracowników (przez pracownika, zgodnie z umowa, należy rozumieć dowolną osobę fizyczną pozostającą w stosunku pracy ze Spółką, zatrudnioną w ramach prowadzenia zwykłej działalności gospodarczej Spółki, której Spółka wypłaca wynagrodzenie i ma prawo kierować wykonywaniem przez nią obowiązków, wydawać wiążące polecenia oraz sprawować nad nią nadzór. Termin Pracownik oznacza wszystkich pracowników zatrudnionych w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, sezonowo lub tymczasowo, nie obejmuje jednak członków zarządu nie pełniących funkcji dyrektorskich, doradców, niezależnych wykonawców oraz osób oddelegowanych do pracy w Spółce przez inne podmioty oraz agencje zatrudniane przez Spółkę i ich pracowników, w tym pracowników agencji pośrednictwa pracy);

*

Byłych pracowników, jeśli podnoszony jest zarzut naruszenia praw pracowniczych;

*

Członków organów Spółki, przez których, zgodnie z umową należy rozumieć osobę fizyczną pełniącą funkcję członka zarządu, członka rady nadzorczej lub prokurenta Spółki powołaną do pełnienia tej funkcji zgodnie z postanowieniami umowy Spółki, statutu i właściwymi przepisami prawa. Za członka zarządu uznaje się również osobę fizyczną pełniącą inne stanowisko, które w myśl mających zastosowanie przepisów prawa obcego państwa określone jest jako równorzędne do stanowiska członka zarządu, członka rady nadzorczej lub prokurenta;

*

Byłych członków organów Spółki, którzy przestali wchodzić w zakres definicji członka organu Spółki z jakiejkolwiek przyczyny, innej niż pozbawienie prawa do pełnienia takiej funkcji, przez okres 60 miesięcy w odniesieniu do wszelkich roszczeń objętych polisą podniesionych wobec nich w ramach pełnionych przez nich funkcji;

*

Współmałżonków ww. osób;

*

Spadkobierców ww. osób.

Należy podkreślić, iż zawarcie umowy ubezpieczenia ma na celu zabezpieczenie interesów samej Spółki, członków organów Spółki, pracowników, w tym także w zakresie w jakim naruszono ich prawa pracownicze. Jednocześnie roczna składka uiszczana przez Spółkę ma charakter zryczałtowany i jej wysokość nie podlega zmianie w przypadku zmiany członków organów Spółki, zmian wśród osób zatrudnionych (także w odniesieniu do ich liczebności). W chwili trwania ubezpieczenia nie jest znany (ani możliwy do określenia) rodzaj zdarzeń, z tytułu których dokonana zostanie wypłata ubezpieczenia oraz nie istnieje możliwość przyporządkowania określonej wartości świadczenia do poszczególnych Ubezpieczonych. Wysokość przychodu wynikająca z opłacania składki powinna odpowiadać zakresowi odpowiedzialności funkcji pełnionej przez daną osobę, a zwłaszcza jej faktycznego wpływu na podejmowane decyzje dotyczące działalności Spółki. Nie ma wątpliwości, że potencjalnie wysokość ryzyka związana z pełnieniem funkcji członka zarządu i rady nadzorczej jest znacznie większa niż ta, która związana jest z funkcją pracownika zatrudnionego na stanowisku np. asystenta do spraw zaopatrzenia w materiały biurowe. Nie sposób zatem przyporządkować rocznej kwoty składki do poszczególnych osób. Nie istnieje również możliwość ustalenia, jaka część tej składki (w jakiej proporcji, wysokości) ma być przyporządkowana do osób objętych Ubezpieczeniem.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, ze względu na brak możliwości ustalenia zarówno ilości osób, jak i długości okresu, przez jaki są one objęte ubezpieczeniem a także różnic w pełnionych przez nich funkcjach, nie jest możliwe określenie wartości świadczenia na rzecz pracowników oraz członków organów Spółki, a tym samym nie jest możliwe ich opodatkowanie.

Zaprezentowane stanowisko zostało potwierdzone przez Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15 czerwca 2004 r. (sygn.; PSUS/OPBW/423/86/04/MJ), w której stwierdzono, iż w sytuacji, gdy można jednoznacznie przypisać opłacane składki konkretnym osobom, stanowią one dla nich nieodpłatne świadczenie, które należy zakwalifikować do (...) przychodów z działalności wykonywanej osobiście przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych, od których to przychodów płatnik (spółka) ma obowiązek pobrać i odprowadzić do właściwego urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy. Z uwagi na to, że wykupione przez spółkę dwie polisy ubezpieczeniowe z tytułu ubezpieczenia OC członków zarządu, pr.rentów i rady nadzorczej są umowami ubezpieczeniowymi bezimiennymi, opłacane od nich składki ubezpieczeniowe nie stanowią przychodu ubezpieczonych, a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podobny pogląd został wyrażony w interpretacji prawa podatkowego z dnia 17 października 2008 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB2/415-1082/08-2/SP), który uznał, iż w przypadku, gdy osoby ubezpieczone nie zostały z góry określone w umowie (załączniku do umowy, aneksie lub innym dokumencie) w sposób pozwalający na ich jednoznaczną identyfikację, jako osób ubezpieczonych od odpowiedzialności cywilnej, lecz są identyfikowane dopiero w chwili zajścia wypadku ubezpieczeniowego lub w chwili spełnienia świadczenia przez ubezpieczyciela, nie jest możliwe ustalenie przychodu w postaci otrzymania nieodpłatnych świadczeń przez poszczególnych ubezpieczonych, ponieważ brak jest podstaw do przyporządkowania im składek w dacie zawarcia umowy i opłacenia ich przez Spółkę (...) koszt związany z wykupieniem polisy OC dla członków zarządu, kadry kierowniczej i pracowników nie będzie stanowić dla wskazanych osób przychodu ze stosunku pracy lub przychodu z działalności wykonywanej osobiście podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Takie stanowisko zajął również Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 12 grudnia 2006 r.

(sygn. 1471/DPF/415-87/06/ML).

Podsumowując, zadaniem Spółki nie ma ona obowiązku doliczania do przychodów pracowników, członków zarządu oraz rady nadzorczej składek na ubezpieczenie z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia.

Ad. 2.

Biorąc pod uwagę, iż Spółka jako płatnik nie miała i nie ma obowiązku doliczania do przychodów członków zarządu składek na ubezpieczenie z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia należy przyjąć, iż powinna ona skorygować dokonane rozliczenia oraz zaprzestać doliczania do przychodów członków zarządu składek na ubezpieczenie z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia.

W odniesieniu do lat 2005, 2006 i 2007 Spółka ma prawo do skorygowania informacji PIT-11, co umożliwi podatnikom złożenie korekty zeznania rocznego.

W odniesieniu do r. 2008 - biorąc pod uwagę, iż począwszy od stycznia 2008 r. Spółka nie jest zobowiązana do składania comiesięcznych deklaracji podatkowych o pobranych zaliczkach (deklaracja PIT-4) prawidłowe rozliczenie powinno zostać dokonane w deklaracji zbiorczej (PIT-4R), którą należy złożyć w terminie do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym, w którym pobrano zaliczki.

Następnie, Spółka będzie zobowiązana do sporządzenia informacji PIT- 11, w której w przychodach nie zostaną uwzględnione składki na ubezpieczenie z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-6, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w r. kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca na podstawie zawartej umowy z ubezpieczycielem obejmuje ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej pracowników Spółki, byłych pracowników, członków organów Spółki w tym członków zarządu, członków rady nadzorczej lub prokurentów, byłych członków organów Spółki, współmałżonków tych osób, spadkobierców tych osób. Umowa ubezpieczenia zawierana jest przez Spółkę na czas jednego r. Polisa potwierdza fakt zawarcia umowy ubezpieczenia. Polisa określa łączną sumę Ubezpieczenia, jako łączną sumę wszystkich szkód poniesionych przez wszystkich Ubezpieczonych w ramach wszystkich kategorii ochrony ubezpieczeniowej łącznie. Ponadto, polisa określa wysokość pełnej rocznej składki oraz zakres Ubezpieczenia.

Jednocześnie roczna składka uiszczana przez Spółkę ma charakter zryczałtowany i jej wysokość nie podlega zmianie w przypadku zmiany członków organów Spółki, zmian wśród osób zatrudnionych (także w odniesieniu do ich liczebności). W chwili trwania ubezpieczenia nie jest znany (ani możliwy do określenia) rodzaj zdarzeń, z tytułu których dokonana zostanie wypłata ubezpieczenia oraz nie istnieje możliwość przyporządkowania określonej wartości świadczenia do poszczególnych Ubezpieczonych.

Nie istnieje również możliwość ustalenia, jaka część tej składki (w jakiej proporcji, wysokości) ma być przyporządkowana do osób objętych Ubezpieczeniem.

Jak z powyższego wynika, ubezpieczeni będą wskazani w polisie jako osoby anonimowe, ze względu na szeroki krąg podmiotowy po stronie Spółki, fakt istnienia rotacji zatrudnienia osób, przez co niemożliwe jest ustalenie kto i przez jak długi okres czasu objęty będzie ubezpieczeniem.

W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkiem koniecznym do uznania nieodpłatnego świadczenia za przychód, jest jego otrzymanie lub postawienie do dyspozycji podatnika.

Dla celów podatkowych, natomiast nieodpłatne świadczenie obejmuje działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy (uchwała NSA z dnia 18 listopada 2002 r., sygn. akt FPS 9/02).

W przedmiotowej sprawie krąg osób ubezpieczonych jest bez wątpienia otwarty - podlegać może zmianom osobowym oraz ilościowym w trakcie trwania ubezpieczenia bez wpływu na wysokość składki finansowanej przez Spółkę.

Ubezpieczyciel nie uzyskuje imiennego wykazu osób ubezpieczonych, zaś fakt objęcia, czy też wyłączenia konkretnej osoby z ubezpieczenia pozostaje bez wpływu na wysokość należnej składki, gdyż wysokość składki ubezpieczeniowej ustalana jest w oparciu o kryterium działalności prowadzonej przez Spółkę i związanego z nią ryzyka.

Indywidualizacja ubezpieczonych następuje każdorazowo dopiero w przypadku skierowania przeciwko nim roszczenia objętego ochroną. Do tego momentu krąg osób objętych ubezpieczeniem pozostaje otwarty i anonimowy - określany jedynie poprzez wskazanie funkcji osób fizycznych działających w imieniu spółki.

Z powyższego wynika, że w przypadku, gdy osoby ubezpieczone nie zostały z góry określone w umowie (załączniku do umowy, aneksie lub innym dokumencie) w sposób pozwalający na ich jednoznaczną identyfikację, jako osób ubezpieczonych od odpowiedzialności cywilnej, lecz są identyfikowane dopiero w chwili zajścia wypadku ubezpieczeniowego lub w chwili spełnienia świadczenia przez ubezpieczyciela, nie jest możliwe ustalenie przychodu w postaci otrzymania nieodpłatnych świadczeń przez poszczególnych ubezpieczonych, ponieważ brak jest podstaw do przyporządkowania im składek w dacie zawarcia umowy i opłacenia ich przez Spółkę.

Powyżej przedstawiona sytuacja znajduje odzwierciedlenie w przedstawionym stanie faktycznym, gdzie przedmiotowym ubezpieczeniem są objęte osoby aktualnie piastujące funkcje w organach ubezpieczającej Spółki, osoby, które wcześniej piastowały ww. funkcje, osoby, które będą obejmować te funkcje w okresie ubezpieczenia, spadkobiercy ww. osób, współmałżonkowie ww. osób, pracownicy ubezpieczającej Spółki oraz ewentualnie inne kategorie osób (np. pr.rent).

Tylko w takim stanie faktycznym, należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że koszt związany z wykupieniem polisy OC dla członków zarządu, kadry kierowniczej i pracowników nie stanowi dla wskazanych osób przychodu ze stosunku pracy lub przychodu z działalności wykonywanej osobiście podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W zaistniałej sytuacji, wskazanym jest, aby Spółka, jako płatnik skorzystała z przyznanych uprawnień nadanych przepisem zawartym w art. 81 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), i dokonała korekty deklaracji PIT-11 za lata 2005, 2006 i 2007, co umożliwi podatnikom złożenie korekty zeznania rocznego.

Stosownie do art. 81 § 1 ww. ustawy, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożone deklaracje.

Zgodnie z § 2 tego artykułu, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie deklaracji korygującej wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Zgodnie z § 2 tego artykułu, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie deklaracji korygującej wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Stosownie do art. 3 pkt 5 cytowanej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach - rozumie się przez to również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.

Przypadki, w których prawo dokonania korekty deklaracji jest zawieszone określa natomiast art. 81b Ordynacji podatkowej.

W odniesieniu do roku podatkowego 2008, prawidłowe rozliczenie o wysokości pobranych i odprowadzonych zaliczkach na podatek powinno znaleźć odzwierciedlenie w deklaracji zbiorczej PIT-4R.

Reasumując:

*

Spółka jako płatnik nie jest zobowiązana do doliczania do przychodów pracowników, członków zarządu i rady nadzorczej składek na ubezpieczenie z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia opisanej w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym.

*

Dopuszczalne jest dokonanie korekt dotychczasowych rozliczeń za lata 2005, 2006 i 2007 oraz złożenia korekt deklaracji podatkowych z tytułu wypełniania obowiązków płatnika.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja Nr 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl