IPPB2/415-1487/08-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-1487/08-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2008 r. (data wpływu 29 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztu uzyskania przychodu w przypadku zbycia udziałów spółki zagranicznej w celu umorzenia nabytych w drodze darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztu uzyskania przychodu w przypadku zbycia udziałów spółki zagranicznej w celu umorzenia nabytych w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca ma otrzymać w drodze darowizny udziały w Spółce kapitałowej mającej siedzibę na terenie Unii Europejskiej. Tak nabyte udziały zamierza zbyć tej spółce w celu umorzenia (umorzenie nastąpi w formie przewidzianej przepisami prawnymi państwa, w którym znajduje się siedziba Spółki). Z tego tytułu Wnioskodawca otrzyma od tejże Spółki kwotę pieniężną lub prawa majątkowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w odniesieniu do stanu faktycznego, Wnioskodawca przy ustalaniu dochodu ze zbycia udziałów w celu umorzenia, będzie mógł ustalić koszt podatkowy, równy wartości rynkowej udziałów z dnia ich nabycia w drodze darowizny.

Stanowisko Wnioskodawcy

Wnioskodawca będzie miał prawo przy ustalaniu dochodu ze zbycia udziałów w Spółce w celu ich umorzenia, rozliczyć koszt podatkowy, który będzie odpowiadał wartości rynkowej udziałów z dnia ich nabycia w drodze darowizny.

Wynika to e v z treści art. 24 ust. 5d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Stanowisko to znalazło już potwierdzenie w licznych interpretacjach np.: postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni z 25 kwietnia 2007 r. Nr DF/415-21/O7/DG, interpretacja indywidualna Nr IPPB1 /415-399/07-2/PJ z dnia 31 stycznia 2008 r., interpretacja indywidualna IPPB1/415-372/08-2/AM z dnia 19 maja 2008 r., interpretacja indywidualna IPPB2/415-526108-2ISR z dnia 18 czerwca 2008 r.

Ponadto Wnioskodawca zauważa, iż, przepisy nie różnicują sytuacji w zależności od tego, czy umarzane są udziały w spółce krajowej czy zagranicznej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo - odnosząc się do powołanej przez Pana interpretacji organu podatkowego - wskazać należy, iż orzeczenie to nie jest wiążące dla tutejszego organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, osadzonej w określonym stanie faktycznym i tylko w tej sprawie rozstrzygnięcie w każdej z nich zawarte jest wiążące.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl