IPPB2/415-14/08-2/AK - Obowiązek pełnomocnika zagranicznej spółki kapitałowej, nabywającego w imieniu tej spółki udziały w polskiej spółce z o.o., do przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu informacji PIT-8C o wysokości uzyskanego przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-14/08-2/AK Obowiązek pełnomocnika zagranicznej spółki kapitałowej, nabywającego w imieniu tej spółki udziały w polskiej spółce z o.o., do przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu informacji PIT-8C o wysokości uzyskanego przychodu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2007 r. (data wpływu 4 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku przekazania informacji PIT - 8C właściwym organom podatkowym oraz podatnikowi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku przekazania informacji PIT - 8C właściwym organom podatkowym oraz podatnikowi.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka Akcyjna z siedzibą we F kupuje od osoby fizycznej (wspólnika Spółki z o.o. z siedzibą w Polsce) na podstawie umowy z podpisami notarialnie poświadczonymi - posiadane przez nią udziały w Spółce z o.o. z siedzibą w Polsce - część kupowanych udziałów została nabyta przez sprzedającego nieodpłatnie na podstawie ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, część odpłatnie, część w drodze spadkobrania. Umowa kupna podpisana jest w imieniu kupującego przez pełnomocnika - osobę fizyczną i pełnomocnictwa udzieliła Spółka z o. o z siedzibą w Polsce (inna niż Spółka, której udziały są przedmiotem umowy kupna - sprzedaży). Posiadająca odpowiednie pełnomocnictwo udzielone przez kupującego - Spółką Akcyjną z siedzibą we F. Zapłata za kupione udziały dokonywana jest przez pełnomocnika kupującego - Spółkę z o.o. z siedzibą w Polsce. Deklaracje w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (p.c.c. - 3) sporządza i składa pełnomocnik kupującego - osoba fizyczna.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym istnieje po stronie kupującego (Spółki Akcyjnej z siedzibą we F) bądź pełnomocnika kupującego, obowiązek przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu którym kieruje Naczelnik właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika - imiennej informacji o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy:

Zdaniem kupującego nie ciąży na nim, ani na jego pełnomocniku obowiązek sporządzania i przesłania imiennej informacji o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż:

1.

kupujący, ani jego pełnomocnik nie muszą posiadać informacji o wysokości dochodu osiągniętego przez sprzedającego (posiadają jedynie wiedzę o osiągniętym przez sprzedającego przychodzie),

2.

przepis nie precyzuje o jaką osobę prawną chodzi - czy osoba prawna, która nabywa udziały, czy jakakolwiek osoba prawna posiadająca wiedzę na temat sprzedaży przez osobę fizyczną posiadanych przez nią udziałów w Spółce z o.o.,

3.

ani kupujący, ani jego pełnomocnik nie zajmują się zawodowo, profesjonalnie sprzedażą/zakupem udziałów w Spółkach z o.o. Kupujący i sprzedający są równoprawnymi podmiotami stosunku cywilnoprawnego (umowy sprzedaży). Brak racjonalnych podstaw do przyjęcia, że jeden z tych podmiotów jest obciążony obowiązkiem ze sfery prawa podatkowego, pomimo tego, że nie jest ani podatnikiem, ani płatnikiem zobowiązań wynikających z przedmiotowej umowy sprzedaży udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Pojęcie płatnika zdefiniowane zostało w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). W świetle jego treści płatnikiem jest każdy podmiot obowiązany na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczania i pobierania od podatnika podatku i wpłacania go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Źródłem przychodów, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy dochodem o którym mowa w ust. 1, jest różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy.

Na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika imienne informacje (sporządzone według ustalonego wzoru) o wysokości dochodu, o których mowa w art. 30b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a ustawy - urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż umowa kupna udziałów od osoby fizycznej (wspólnika spółki z o.o. z siedzibą w Polsce) została dokonana za pośrednictwem i w imieniu kupującego przez pełnomocnika - osobę fizyczną której pełnomocnictwa udzieliła spółka z o. o z siedzibą w Polsce (inna niż spółka, której udziały są przedmiotem umowy kupna), posiadająca odpowiednie pełnomocnictwo udzielone przez kupującego - spółkę akcyjną z siedzibą we F. Pośrednictwo ww. spółki będzie ograniczać się więc tylko do dokonania wyżej opisanej czynności, a mianowicie do kupna udziałów.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca jedynie pośredniczy w kupnie udziałów, natomiast zobowiązanie do realizacji przedmiotowych świadczeń pozostaje po stronie zagranicznej spółki akcyjnej.

Wnioskodawca nie jest więc płatnikiem w rozumieniu Ordynacji podatkowej oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie będzie zobowiązany do sporządzania informacji PIT - 8C o wysokości uzyskanego przychodu (dochodu).

Końcowo wskazać należy, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawcy jako występującego z wnioskiem, nie chroni natomiast Spółki Akcyjnej z siedzibą we F.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl