IPPB2/415-130/07-2/IŚ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-130/07-2/IŚ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2007 r. (data wpływu 7 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania sprzedaży mieszkania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania sprzedaży mieszkania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z żoną w dniu 11 sierpnia 2004 r. dokonał zakupu mieszkania, które weszło do majątku małżeńskiego na zasadzie wspólności majątkowej.

Przed zawarciem małżeństwa została podpisana umowa przedwstępna dotycząca nabycia mieszkania, natomiast samo przeniesienie własności lokalu mieszkalnego nastąpiło już po zawarciu małżeństwa.

Mieszkanie to małżonkowie zamierzają sprzedać w najbliższej przyszłości i nabyć nowe mieszkanie, które sfinansują z kredytu hipotetycznego.

Środki uzyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego małżonkowie zamierzają przeznaczyć na częściową spłatę kredytu hipotetycznego zaciągniętego na zakup nowego mieszkania, przy czym takie rozliczenie nastąpi tuż przed upływem 2 lat od daty sprzedaży obecnie posiadanego mieszkania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy małżonkom przysługuje na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. zwolnienie od podatku dochodowego - w przypadku sprzedaży mieszkania nabytego w 2004 r. w ramach wspólności majątkowej, gdy sprzedaż nastąpi przed upływem pięciu lat od daty nabycia, a przychód z tej sprzedaży przeznaczą na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup innego lokalu mieszkalnego.

Zdaniem wnioskodawcy przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania spełnia przesłanki do zwolnienia od podatku dochodowego.

Wnioskodawca uzasadniając swoje stanowisko skupił się na dwóch kwestiach:

1.

wspólności majątkowej - w kontekście przynależności nabytego w 2004 r. mieszkania do majątku wspólnego małżonków. Wnioskodawca podaje w tym miejscu, że o stanie prawnym istnienia wspólności majątkowej decyduje moment nabycia prawa majątkowego. W razie sporządzenia kilku różnych umów rozstrzyga data ostatecznego nabycia czy sporządzenia umowy przenoszącej własność nieruchomości. Przy nabyciu własności etapami, na podstawie kilku następujących po sobie czynności - co będzie miało miejsce, np. przy umowie przedwstępnej - zadecyduje chwila zawarcia umowy przenoszącej własność. Tym samym, przynależność danego składnika majątku nabytego już po zawarciu związku małżeńskiego zależeć będzie od zasad przewidzianych w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym, dotyczących stosunków majątkowych pomiędzy współmałżonkami.Stwierdza zatem, że jeżeli istnieje wspólność majątkowa, mieszkanie nabyte na podstawie aktu notarialnego po zawarciu związku małżeńskiego wchodzi do "majątku wspólnego";

2.

przedmiotowego zwolnienia od podatku dochodowego - z uzasadnieniem prawnym. Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy nowelizującej, tj. ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) - do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy wymienionej w art. 1, tj. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Wnioskodawca przedstawia dalej, że jednym ze źródeł przychodów wskazanych przez ustawodawcę w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2006 r., jest odpłatne zbycie nieruchomości (...), jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało wykonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Natomiast zgodnie z treścią art. 28 ww. ustawy o podatku dochodowym - podaje wnioskodawca - przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Podatek z tytułu uzyskania ww. przychodów ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu i jest płatny bez wezwania w ciągu 14 dni od dnia dokonania sprzedaży, chyba że podatnik w tym samym czasie złoży oświadczenie, że uzyskany przychód przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy.

Następnie wnioskodawca wskazuje na uregulowania w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) cytowanej ustawy, zgodnie z którymi wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomości lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

* na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

* na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku mieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioskodawca powołuje też art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) tejże ustawy stanowiący o tym, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania przychodów.

Wnioskodawca zaznacza, iż w powyższym przepisie ustawodawca wyraźnie wskazał, iż przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości ma być przeznaczony na wydatki ponoszone przez podatnika na zaspokojenie aktualnych potrzeb mieszkaniowych, przy czym przepisy nie ograniczają prawa do skorzystania ze zwolnienia od podatku w sytuacji, gdy uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przychód przeznaczony zostaje na spłatę kredytu na zakup innej nieruchomości na cele mieszkaniowe.

Z uwagi na powyższe - jak dalej motywuje wnioskodawca - istotne znaczenie mają również postanowienia art. 21 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym, zgodnie z którymi zwolnienie przychodu ze sprzedaży na spłatę kredytu nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają od dochodu na podstawie art. 26b ustawy, tj. na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Wnioskodawca dodatkowo - na podparcie swojego stanowiska i dla wyrażenia swoich końcowych wniosków - przytacza fragmenty postanowień urzędów skarbowych w podobnych sprawach, jak np.:

"Z uwagi na cytowane powyżej przepisy należy stwierdzić, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia ze zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości jest wydatkowanie otrzymanego przychodu w okresie dwóch lat m.in. na spłatę kredytu lub pożyczki, a także spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania przychodów" (postanowienie z dn. 25 kwietnia 2007 r., znak: RO-X/415/p.d.o.f.-199/118/US/07, wydane przez Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku).

Końcowo wnioskodawca stwierdza, iż - zdaniem małżonków - z przedstawionych powyżej argumentów wynika dobitnie, że przychód ze sprzedaży mieszkania spełnia przesłanki do zwolnienia od podatku dochodowego z uwagi na to, że w całości zostanie wydatkowany na spłatę kredytu zaciągniętego na zakupiony lokal mieszkalny, na cele i w terminach wynikających z przepisów art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) oraz e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl