IPPB2/415-129/07-2/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-129/07-2/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2007 r. (data wpływu 7 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi podatkowej z tytułu budowy lokali mieszkalnych pod wynajem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi podatkowej z tytułu budowy lokali mieszkalnych pod wynajem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W latach 1997-2003, dokonując wspólnego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z małżonką, korzystał Pan z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wydatków poniesionych na budowę mieszkań w budynku wielorodzinnym z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem.

Lokale te w grudniu 2002 r. zostały oddane do eksploatacji i od tego okresu są wynajmowane. W kwietniu 2002 r. wziął Pan rozwód z żoną i dokonał podziału majątku, za wyjątkiem inwestycji w toku, czyli nie oddanych do użytkowania mieszkań, które nie miały wtedy pozakładanych ksiąg wieczystych.

Biorąc pod uwagę aktualny Państwa status (przeprowadzany rozwód) chcieliby Państwo dokonać podziału pozostałego majątku, tj. lokali przeznaczonych pod wynajem.

Jednocześnie po podziale każde z Państwa osobno nadal przeznaczyłoby te lokale pod wynajem, zgodnie z obowiązującym dziesięcioletnim okresem wynajmu. Zmiana dotyczyłaby jedynie rozdzielności w prawie własności z prawa Pana i byłej żony na prawa oddzielne Pana i Pana byłej żony.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym dokonanie przez Pana takiego podziału nie rodzi zobowiązań podatkowych związanych ze zwrotem wykorzystanej ulgi podatkowej z tytułu budowy mieszkań przeznaczonych pod wynajem, a odliczonych w latach 1997-2003 w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy dokonanie podziału mieszkań między byłych małżonków nie będzie powodowało sankcji wynikających z konieczności zwrotu ulgi budowlanej. Nie zmieni się przeznaczenie lokali, nadal będą wynajmowane z tym, że podatki z tego tytułu będą odprowadzane przez poszczególnych byłych małżonków. Dokonany podział nie będzie tym samym zbyciem, a jedynie zmianą stanu prawnego z własności dwóch osób na własność jednej osoby, ale nadal osoby fizycznej uzyskującej dochody z tytułu najmu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2000 r., podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28 - 30, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4 - 7 lub art. 25, po odliczeniu kwot: wydatków poniesionych w roku podatkowym na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku. Za lokale przeznaczone na wynajem nie uważa się lokali mieszkalnych wynajętych osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Wymieniona powyżej ulga została zlikwidowana z dniem 31 grudnia 2001 r., natomiast przysługiwała ona jeszcze do końca 2003 r., w przypadku inwestycji rozpoczętej przed 1 stycznia 2002 r. - zgodnie z art. 7 ust. 13 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw z dnia 9 listopada 2000 r. (Dz. U. Nr 104, poz. 1104 z późn. zm.).

Przesłanki utraty nabytego już prawa do przedmiotowej ulgi regulował przepis art. 26 ust. 10 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2000 r., który stanowił, że, jeżeli przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń na podstawie ust. 1 pkt 8:

1.

nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub

2.

wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub

3.

dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela

- podatnik jest obowiązany wykazać w zeznaniu i doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniały te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty w części przypadającej na ten budynek lub lokal. Kwoty doliczone do dochodu zwiększa się o 10% za każdy rok kalendarzowy brakujący do upływu okresu, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym.

Na podstawie ww. przepisów oraz przedstawionego przez Pana zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że dokonanie podziału lokali mieszkalnych przeznaczonych pod wynajem między byłych małżonków nie stanowi przesłanki do utraty prawa do ulgi, a także nie wiąże się ze zwrotem wykorzystanej ulgi podatkowej w latach 1997-2003. Ustanowienie odrębnej własności lokali mieszkalnych nie stanowi bowiem zbycia budynku, lokalu mieszkalnego bądź udziału we współwłasności.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl