IPPB2/415-127/08-4/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-127/08-4/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2007 r. (data wpływu 18 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia prawa do zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia prawa do zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w 2000 r. rozpoczął budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Po zakończeniu robót budowlanych w dniu 16 grudnia 2004 r. Wnioskodawca otrzymał zawiadomienie z X Nadzoru Budowlanego, iż może przystąpić do użytkowania budynku mieszkalnego. Następnie od dnia 17 grudnia 2004 r. Wnioskodawca ponosił wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z inwestycją mieszkaniową, na które po dniu 30 kwietnia 2004 r. wzrosła stawka podatku VAT z 7% na 22% (które widnieją w załączniku do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r.) oraz poniesione wydatki udokumentowane są fakturami VAT. Wnioskodawca posiada tytuł prawny do powyższego budynku mieszkalnego. Dokonał zakupu m.in. płytek ceramicznych (ściennych i podłogowych), wyrobów sanitarno - ceramicznych, paneli podłogowych i listew przypodłogowych laminowanych, rur, przewodów, elementów kabin sanitarnych (aluminiowe, szklane).

Pismem z dnia 11 lutego 2008 r. Nr IPPB2/415-127/07-2/AK wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku przez przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego w związku z zadanym pytaniem:

* Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie (data wpływu uzupełnienia 21 lutego 2008 r.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, Wnioskodawcy przysługuje prawo do zwrotu podatku VAT od niektórych wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych związanych z remontem budynku mieszkalnego.

Zdaniem wnioskodawcy:

Wnioskodawca, uważa, iż przysługuje mu prawo do zwrotu części podatku VAT od niektórych wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z remontem budynku mieszkalnego lub jego części. Po zakończeniu budowy w grudniu 2004 r., Wnioskodawca przystąpił do użytkowania budynku mieszkalnego i od tego czasu ponosił wydatki na zakup materiałów budowlanych, na które wzrosła stawka podatku VAT z 7% na 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Artykuł 1 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 oraz Dz. U. z 2007 r. Nr 23, poz. 138 i Nr 192, poz. 1382) reguluje zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części.

Z art. 2 pkt 1 ustawy wynika, że przez pojęcie "budynku mieszkalnego" rozumie się budynek mieszkalny lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, oraz związane z nimi urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków.

W myśl art. 3 ust. 1 ww. ustawy, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

1.

budową budynku mieszkalnego;

2.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;

3.

remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zwrot dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w okresie od dnia 1 maja 2004 r., które były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane 22% podatkiem VAT. Ponadto zwrot dotyczy jedynie wydatków udokumentowanych fakturami VAT w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r.

Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym dotyczy inwestorów, którzy posiadają prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) albo tytuł prawny do budynku (lokalu) mieszkalnego, w przypadku inwestycji polegającej na remoncie. Jeżeli inwestycja (bez względu na jej rodzaj), w myśl Prawa budowlanego, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, zwrot przysługuje tylko tym inwestorom, którzy taką zgodę uzyskali.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca posiada pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego, którego budowę zakończył w dniu 16 grudnia 2004 r. Po zakończeniu budowy, otrzymał zawiadomienie z X Nadzoru Budowlanego, iż może przystąpić do użytkowania budynku mieszkalnego. Następnie od dnia zakończenia inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego Wnioskodawca poniósł wydatki (udokumentowane fakturami VAT) na zakup materiałów budowlanych związanych z remontem powyższego budynku.

Reasumując, jeśli poniósł Pan wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z inwestycją polegającą na remoncie budynku, służącego zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, to przysługuje Panu prawo ubiegania się o zwrot części podatku VAT. Jednakże kwota zwrotu nie może przekroczyć kwot określonych w art. 3 ust. 5 - 6.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl