IPPB2/415-113/09-2/AZ - Skutki podatkowe umorzenia pożyczki zaciągniętej ze środków ZFŚS przez byłą pracownicę będącą na emeryturze, która zmarła.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/415-113/09-2/AZ Skutki podatkowe umorzenia pożyczki zaciągniętej ze środków ZFŚS przez byłą pracownicę będącą na emeryturze, która zmarła.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2009 r. (data wpływu 18 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia pożyczki zaciągniętej ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przez byłą pracownicę będącą na emeryturze, która zmarła - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia pożyczki zaciągniętej ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przez byłą pracownicę będącą na emeryturze która zmarła.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny:

Była pracownica jako emerytka 3 Batalionu Zabezpieczenia otrzymała w dniu 28 listopada 2005 r., pożyczkę mieszkaniową w wysokości 12.305,00 zł na wykup mieszkania (DECYZJA z dnia 28 listopada 2005 r.). W 2008 r. ww. emerytka zmarła pozostawiając niespłaconą pożyczkę w wysokości 5.095,00 zł.

Do Jednostki Wojskowej wpłynął wniosek o umorzenie niespłaconej kwoty pożyczki. W regulaminie 3 Batalionu Zabezpieczenia jest przewidziane umorzenie pożyczki z ZFŚS w przypadku śmierci pracownika z wystawieniem PIT-8C.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy niespłacona kwota będzie podstawą naliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

2.

Czy tę kwotę można traktować jako przychód dla pożyczkobiorcy PIT-8C.

3.

Czy będzie długiem skarbowym.

4.

Jak należy prawidłowo opodatkować umorzoną pożyczkę po zmarłej emerytce.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ze stanu faktycznego wynika, ze emerytce uprawnionej do korzystania ze świadczeń z ZFŚS udzielono pożyczkę mieszkaniową. Zgodnie z regulaminem ZFŚS pożyczkę umarza się w chwili śmierci pożyczkobiorcy, dlatego też z chwilą umorzenia pożyczki po stronie pożyczkobiorcy doszło do wygaśnięcia zobowiązania, w związku z powyższym stwierdzić można, że po stronie spadkobiercy nie powstał przychód, tym samym Wnioskodawca nie ma obowiązku składnia PIT-8C.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwila śmierci na spadkobierców. Z kolei w myśl art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

W konsekwencji otrzymanie pożyczki jest obojętne podatkowo. Przychód po stronie pożyczkobiorcy pojawia się dopiero w momencie, kiedy dochodzi do umorzenia pożyczki lub jej części.

Natomiast w przypadku umorzenia pożyczki po śmierci pożyczkobiorcy (w tym przypadku byłej pracownicy będącej na emeryturze), wartość umorzonej pożyczki stanowi podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód spadkobierców, którzy przejęli obowiązki dłużnika, gdyż zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego, niespłacone świadczenie zaciągnięte przez spadkodawcę stanowi dług spadkowy.

Jednocześnie na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód spadkobierców z tytułu umorzenia pożyczki udzielonej spadkodawcy jest kwalifikowany do przychodów określonych w art. 20 ust. 1 powyższej ustawy. Zgodnie bowiem z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użycie w tym przepisie sformułowania "w szczególności" oznacza, że przepis zawiera jedynie przykładowe wyliczenie przychodów z innych źródeł. Przychodami z innych źródeł są więc również inne przychody nie zaliczone do pozostałych źródeł przychodów.

Zakład pracy zmarłej byłej pracownicy nie ma obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy od tych przychodów, a jedynie jest zobligowany do sporządzenia imiennej informacji, stosownie do postanowień art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle tego przepisu osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek - mają obowiązek sporządzić informacje według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego przychodu w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego (PIT-8C).

Zatem w przypadku umorzenia ww. pożyczki, wartość umorzonej pożyczki po śmierci byłej pracownicy, stanowi dla spadkodawcy zmarłej, przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (określony w art. 20 ust. 1), a na zakładzie pracy zmarłej emerytowanej pracownicy ciąży obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C i przekazania jej w ustawowym terminie spadkobiercy zmarłej oraz właściwemu urzędowi skarbowemu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl