IPPB1/4511-4/16-2/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lutego 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/4511-4/16-2/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2015 r. (data wpływu 4 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania spółki kapitałowej mającej siedzibę poza terytorium Polski za zagraniczna spółkę - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania spółki kapitałowej mającej siedzibę poza terytorium Polski za zagraniczna spółkę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawczyni nie prowadzi jeszcze działalności gospodarczej, jednak rozważa jej rozpoczęcie w ramach jednej z następujących form: jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki kapitałowej albo spółki osobowej. Z uwagi na chęć zachowania przez Wnioskodawczynię wpływu na decyzje w prowadzonym biznesie oraz rozważane dopuszczenie do niego członków rodziny, Wnioskodawczyni najpewniej zdecyduje się na spółkę osobową <"Spółka osobowa">. Wybranie takiej formy prowadzenia biznesu przez Wnioskodawczynię umożliwi przede wszystkim dokonanie jego szybkiej sukcesji na rzecz rodziny. Spółka osobowa będzie prowadzić działalność w zakresie inwestowania i zarządzania w obrębie majątku rodzinnego. W ramach działalności, Spółka osobowa będzie posiadać wszystkie udziały w spółce lub spółkach kapitałowych z siedzibą lub miejscem zarządu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej <"Spółka kapitałowa">. Wnioskodawczyni nie będzie posiadać udziałów w kapitale, prawa głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawa do uczestnictwa w zysku Spółki kapitałowej. Takie prawo będzie posiadać Spółka osobowa. Wątpliwości Wnioskodawczyni związane są z tym, czy fakt posiadania przez Spółkę osobową udziałów w Spółce kapitałowej wpłynie na obowiązki podatkowe Wnioskodawczyni, w szczególności o których mowa w art. 30f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Spółka kapitałowa, w której Spółka osobowa będzie posiadać udziały, będzie stanowić "zagraniczną spółkę" w rozumieniu art. 30f ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka kapitałowa, w której Spółka osobowa będzie posiadać udziały, nie będzie stanowić "zagranicznej spółki" w rozumieniu art. 30f ust. 2 piet 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Poniżej Wnioskodawczyni szczegółowo uzasadnia swoje stanowisko:

Zgodnie z art. 30f ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, użyte w tym przepisie określenie "zagraniczna spółka" oznacza: osobę prawną, spółkę kapitałową w organizacji, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej inną niż spółka niemająca osobowości prawnej, spółkę niemającą osobowości prawnej, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nieposiadającą siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w której podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, posiada udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku.

Podatnik, to w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoba fizyczna, jeżeli ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na którym podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawczyni dochodzi do wniosku, że o ile jest podatnikiem w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o tyle nie posiada i nie będzie posiadać udziału w kapitale, prawa głosu w organach kontrolnych lub stanowiących, czy też prawa do uczestnictwa w zysku w Spółce kapitałowej. Jeżeli już, to taki udział posiadać będzie Spółka osobowa w Spółce kapitałowej po nabyciu jej udziałów.

Zresztą, jak wskazuje Słownik Języka Polskiego (http://sip.pl/posiada). słowo "posiada" znaczy: "być właścicielem czegoś"; "dysponować czymś". Takie znaczenie słowa "posiada" przypisane do Wnioskodawczyni nie pozwala stwierdzić, że będzie ona posiadać udziały w Spółce kapitałowej po nabyciu jej udziałów przez Spółkę osobową. Takim posiadaczem będzie bowiem sama Spółka osobowa, która po nabyciu udziałów Spółki kapitałowej będzie ich "właścicielem" i będzie nimi "dysponować", zresztą bezpośrednio, czego nie będzie mogła Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni tak rozumie "posiadanie" o którym mówi ustawodawca w odniesieniu do "zagranicznej spółki" w art. 30f ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności po lekturze art. 30f ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym ustawodawca mówi o różnych rodzajach posiadania, wymieniając choćby "pośrednie" posiadanie, czego nie zrobił w przepisie gdzie określał "zagraniczną spółkę". Zdaniem Wnioskodawczyni, taka treść art. 30f ust. 2 pkt 1 oznacza, że posiadanie, o którym mowa w tym przepisie nie obejmuje posiadania pośredniego.

Podsumowując, Wnioskodawczyni uważa, że Spółka kapitałowa nie będzie "zagraniczną spółką" w rozumieniu art. 30f ust, 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ wszystkie udziały Spółki kapitałowej będą w posiadaniu Spółki osobowej, a więc nie będzie w ich posiadaniu podatnik o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 1328) wprowadzono na mocy art. 2 pkt 24 do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) regulacje m.in. w zakresie zagranicznych spółek kontrolowanych (art. 30f ustawy).

Powyższe zmiany mają na celu zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony części państw, przede wszystkim tzw. rajów podatkowych, oraz przeciwdziałanie odraczaniu lub unikaniu opodatkowania przy wykorzystywaniu mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych.

W celu ustalenia konieczności stosowania omawianej regulacji w pierwszej kolejności należy rozważyć, czy dany podmiot (jednostka organizacyjna) powiązany z polskim podatnikiem jest "zagraniczną spółką". Określenie to obejmuje wszystkie jednostki, którym - zgodnie z prawem państwa, w którym posiadają siedzibę lub zarząd - przyznana jest osobowość prawna (spółki kapitałowe, stowarzyszenia, fundacje, fundusze, przedsiębiorstwa itd.) oraz te jednostki niemające osobowości prawnej, których dochody podlegać mogą opodatkowaniu w państwie ich siedziby lub zarządu. Nie każda "zagraniczna spółka" będzie stanowić "kontrolowaną zagraniczną spółką", a jedynie taka, która spełniać będzie warunki określone w art. 30f ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdefiniowanie pojęcia "zagranicznej spółki" wiąże się z koniecznością posłużenia się w powołanych przepisach kategorią podmiotów obejmującą swym zakresem podmioty zagraniczne (osoby prawne i będące podatnikami jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej) nieosiągające dochodów na terytorium Polski, a więc kategorią niepokrywającą się z pojęciem "nierezydent" (art. 3 ust. 2 ustawy).

Stosownie do tego przepisu użyte w niniejszym artykule określenie zagraniczna spółka - oznacza:

a.

osobę prawną,

b.

spółkę kapitałową w organizacji,

c.

jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej inną niż spółka niemająca osobowości prawnej,

d.

spółkę niemającą osobowości prawnej, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

- nieposiadającą siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w której podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, posiada udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku.

W tym miejscu wskazać należy, że zgodnie z przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego Wnioskodawczyni rozważa rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w ramach jednej z następujących form: jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki kapitałowej albo spółki osobowej. Z uwagi na chęć zachowania przez Wnioskodawczynię wpływu na decyzje w prowadzonym biznesie oraz rozważane dopuszczenie do niego członków rodziny, Wnioskodawczyni najpewniej zdecyduje się na spółkę osobową <"Spółka osobowa">. Spółka osobowa będzie prowadzić działalność w zakresie inwestowania i zarządzania w obrębie majątku rodzinnego. W ramach działalności, Spółka osobowa będzie posiadać wszystkie udziały w spółce lub spółkach kapitałowych z siedzibą lub miejscem zarządu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej <"Spółka kapitałowa">. Wnioskodawczyni nie będzie posiadać udziałów w kapitale, prawa głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawa do uczestnictwa w zysku Spółki kapitałowej. Takie prawo będzie posiadać Spółka osobowa. Wątpliwości Wnioskodawczyni związane są z tym, czy fakt posiadania przez Spółkę osobową udziałów w Spółce kapitałowej wpłynie na obowiązki podatkowe Wnioskodawczyni, w szczególności o których mowa w art. 30f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem stwierdzić należy, że w przedstawionych okolicznościach Wnioskodawczyni posiadać będzie pośrednio udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku Spółki kapitałowej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółka kapitałowa będąca osobą prawną i posiadającą siedzibę lub zarząd w innym państwie niż Rzeczpospolita Polska" w której Wnioskodawczyni będzie posiadała pośrednio udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku, wbrew twierdzeniom Wnioskodawczyni, spełnia przesłanki do uznania jej za spółkę zagraniczną w rozumieniu art. 30f ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdefiniowanie przez Ustawodawcę na potrzeby art. 30f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcia zagranicznej spółki wyklucza możliwość dowolnego i potocznego rozumienia tego pojęcia w procesie wykładni przepisów podatkowych zawartych w tejże jednostce redakcyjnej ustawy.

Wyjaśnić bowiem należy, że przyjęcie poglądu zaprezentowanego przez Wnioskodawczynię, że nie będzie posiadać w Spółce kapitałowej udziału w kapitale, prawa głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawa do uczestnictwa w zysku Spółki kapitałowej w rozumieniu art. 30f ust. 2 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowiłoby nieuprawnioną wykładnię zawężającą z uwagi na brzmienie np. art. 30f ust. 3, który wskazuje warunki uznania danego podmiotu za zagraniczną spółkę kontrolowaną. Zgodnie z art. 30f ust. 3 pkt 3 lit. a w spółce tej podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, posiada nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 30 dni, bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 25% praw głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub 25% udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w zyskach. Przy czym brzmienie tego przepisu wskazuje na jego bardzo szeroki zakres, świadome odejście od nomenklatury ustaw podatkowych, obejmujące prawa nawet nieznane na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepisy należy interpretować w sposób uwzględniający racjonalność ustawodawcy. Konsekwencją natomiast przyjęcia stanowiska Wnioskodawczyni, że przepis art. 30f ust. 2 pkt 1 odnosi się tylko i wyłącznie do sytuacji, w której podatnik posiada bezpośredni udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku podmiotu zagranicznego, prowadziłoby do podważenia sensu wprowadzenia do ustawy przepisów np. art. 30f ust. 3 pkt 3 lit. a oraz art. 30f ust. 11 (w części dotyczącej udziału pośredniego), art. 30f ust. 15.

Reasumując mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, skoro Wnioskodawczyni posiadać będzie pośrednio udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku Spółki Kapitałowej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to Spółka kapitałowa stanowić będzie dla Niej "zagraniczną spółkę" w rozumieniu art. 30f ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002, r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl