IPPB1/4511-1192/15-2/MM - PIT w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 grudnia 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/4511-1192/15-2/MM PIT w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z 2 października 2015 r. (data wpływu 12 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.Wnioskodawca jest obecnie wspólnikiem w spółce jawnej (dalej: "Spółka Jawna"). Spółka Jawna dokonała objęcia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej, która nie ma obecnie statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: "SKA"). Akcje te zostały objęte za wkład niepieniężny w postaci wspólnotowego znaku towarowego (prawa ochronnego do znaku).

Jednocześnie Wnioskodawca pragnie wskazać, że przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest potwierdzenie nieobjęcia SKA opodatkowaniem na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851, z późn. zm.). Elementem stanu faktycznego jest fakt, że zgodnie z art. 4 ust. 1 i 2 Ustawy Zmieniającej, do zakończenia roku obrotowego SKA, a więc również w momencie wystąpienia zdarzenia przyszłego, SKA nie będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i zastosowanie będą miały odpowiednie przepisy ustawy o PIT w brzmieniu sprzed ich zmiany przez Ustawę Zmieniającą.

Tym samym z dniem 1 stycznia 2014 r. SKA nie stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a więc w chwili objęcia akcji SKA przez Spółkę Jawną, nie obejmowała ona akcji w spółce będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego przez Spółkę Jawną w postaci znaku towarowego (prawa ochronnego do tego znaku), powstał u Wnioskodawcy przychód podatkowy.

Zdaniem Wnioskodawcy, po jego stronie nie powstał przychód w związku z wniesieniem przez Spółkę Jawną wkładu niepieniężnego w postaci znaku towarowego do SKA.

UZASADNIENIE

Z chwilą objęcia akcji SKA w zamian za wniesiony do SKA wkład niepieniężny, Spółka Jawna nie stała się akcjonariuszem w spółce będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

W stosunku do SKA, zastosowanie mają odpowiednie przepisy obowiązujące przed 1 stycznia 2014 r. (zgodnie z regulacjami Ustawy Zmieniającej). Powyższe oznacza, że wniesienie wkładu do SKA powinno być rozpatrywane analogicznie jak aport do spółki osobowej (spółki niebędącej osobą prawną, o której mowa w art. 5a pkt 26 Ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2013 r.). Tym samym aport do SKA jest neutralny podatkowo dla Wnioskodawcy jako wspólnika Spółki Jawnej.

Brak opodatkowania powyżej opisanej sytuacji wynika z treści przepisu art. 21 ust. 1 pkt 50b Ustawy o PIT, który przewiduje zwolnienie podatkowe w tym zakresie. Stosownie do ww. przepisu, do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną, bądź wystąpienia z takiej spółki. Z powyższego przepisu wynika, że w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki niebędącej osobą prawną (w tym spółki komandytowo-akcyjnej niebędącej podatnikiem podatku dochodowego) u podmiotu wnoszącego wkład (a w konsekwencji również u Wnioskodawcy będącego wspólnikiem Spółki Jawnej) nie powstaje przychód podatkowy w rozumieniu przepisów Ustawy o PIT.

Ponadto Wnioskodawca zauważa, że przepis ten (tekst jedn.: art. 21 ust. 1 pkt 5Ob Ustawy o PIT) ma zastosowanie niezależnie od formy wkładu niepieniężnego, bowiem nie zawiera on żadnego zastrzeżenia w tym zakresie. Wnioskodawca pragnie również wskazać, że nie będzie miał zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 9 i 9a Ustawy PIT.

Stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę znajduje potwierdzenie w szeregu interpretacji indywidualnych, w tym m.in.:

* interpretacji indywidualnej z dnia 12 sierpnia 2014 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, nr IPTPB1/415-315/14-3/KSU,

* interpretacji indywidualnej z dnia 1 lipca 2015 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, nr ILPB1/4511 -1-559/15-2/AP.

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wniesienie wkładu niepieniężnego przez Spółkę Jawną w postaci wspólnotowego znaku towarowego (prawa ochronnego do znaku) do SKA (podmiotu niebędącego podatnikiem podatku dochodowego) podlega zwolnieniu z opodatkowania i u Wnioskodawcy nie powstał przychód podatkowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl