IPPB1/415-993/08-5/AŻ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-993/08-5/AŻ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2008 r. (data wpływu 3 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości uzupełnionym pismem z dnia 22 listopada 2008 r. (data wpływu 26 listopada 2008) złożonym na wezwanie Nr IPPB1/415-993/08-2/AŻ z dnia 19 listopada 2008 r. (data doręczenia 21 listopada 2008 r.) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego pismem IPPB1/415-993/08-2/AŻ z dnia 19 listopada 2008 r. Wnioskodawca został wezwany do jego uzupełnienia.

W dniu 26 listopada 2008 r. do tut. Biura wpłynęło uzupełnienie do wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 23 czerwca 1998 r. małżeństwo... zakupiło za sumę 11.040 zł działkę Nr... we wsi... gmina... za fundusze stanowiące ich majątek dorobkowy na zasadzie wspólności ustawowej. Akt Notarialny Repertorium nr.../1998. Następnie małżeństwo za fundusze własne wybudowało domek letniskowy typu Bieszczady.

W dniu 12 kwietnia 2005 r. małżeństwo zawarło Umowę Ustanowienia Rozdzielności Majątkowej przed notariuszem na postawie Aktu notarialnego Repertorium nr A nr.../2005. Notariusz poinformował strony niniejszej umowy o skutkach wynikających treści art. 47, 47 pkt 1 51 i 51 pkt 1 ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, a w szczególności o tym, iż względem osób trzecich małżonkowie mogą się powoływać na niniejszą umowę tylko wtedy, gdy zawarcie przez nich umowy majątkowej oraz jej rodzaj były tym osobom wiadome oraz że w razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jaki nabyty później oraz zarządza i rozporządza całym swoim majątkiem samodzielnie (rozdzielność majątkowa) zał. nr 2 dołączony do Wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

W dniu 26 września 2005 r. małżonkowie... na podstawie aktu notarialnego Repertorium A nr.../2005 (zał. Nr 3 dołączony do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej) zawarli umowę o podział majątku wspólnego. Wynika z niej, że wspólność ustawowa małżonków ustała, ww. nieruchomość (działka z domem letniskowym) przekształciła się we współwłasność w częściach ułamkowych, a udziały małżonków w nieruchomości są równe i wynoszą po #189; części. Żaden z małżonków nie otrzymał ekwiwalentu. Nie miały miejsca żadne spłaty jednego małżonka na rzecz drugiego. W tym samym akcie notarialnym w § 3 i w § 6 małżonkowie... dokonują podziału majątku wspólnego w ten sposób, że całą nieruchomość stanowiącą działkę nr. ewid.... nabywa wyłącznie małżonek.

Stawający oświadczyli,.że dokonują niniejszego podziału majątku wspólnego bez jakichkolwiek spłat i dopłat oraz, że umowa niniejsza wyczerpuje wszelki wzajemne roszczenia dotyczące majątku wspólnego. Małżonek zamierza zbyć nieruchomość.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zbywając działkę Wnioskodawca będzie zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych ze sprzedaży tej działki.

Zdaniem Wnioskodawcy z tytułu umowy sprzedaży Wnioskodawca nie będzie płacił podatku dochodowego od osób fizycznych od sprzedaży wymienionej działki, dlatego, że zarówno umowa o podziale majątku wspólnego jak i umowa ustanowienia rozdzielności majątkowej są umowami ustanowienia ustroju majątkowego między małżonkami. Umowy te są czynnością prawną organizacyjną, która reguluje stosunki majątkowe małżonków przez okres trwania ich związku małżeńskiego. Związek małżeński trwa nadal. Działka zakupiona została dnia 23 czerwca 1998 r. Upłynęło 5 lat od zakupu działki i sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest z zastrzeżeniem ust. 2 odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z powyższego wynika, iż w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia. Przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1994 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Zgodnie z art. 31 ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa, obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa) i ma ona charakter współwłasności łącznej (bezudziałowej). Stosownie do treści art. 32 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dorobkiem małżeńskim są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub jednego z nich. Ustanie współwłasności małżeńskiej powoduje przekształcenie współwłasności bezudziałowej we współwłasność w częściach ułamkowych i od tego momentu dopuszczalne jest zniesienie współwłasności.

Zgodnie z ogólną zasadą uregulowaną w art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest przyznanie wspólnej rzeczy jednemu ze współwłaścicieli.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego, przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności (działu spadku, podziału majątku wspólnego) jest nabyciem tych rzeczy.

Za datę nabycia nieruchomości lub prawa - w przypadku ich sprzedaży, które przypadły danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę ich nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości lub prawa w wyniku podziału majątku mieści się w udziale, jaki temu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez byłego małżonka nieruchomości lub prawa przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział byłego małżonka w majątku dorobkowym, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego.

Nabyciem nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty lub dopłaty.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wartość nieruchomości, otrzymanej przez Wnioskodawcę w wyniku podziału majątku wspólnego przekraczała udział, jaki przysługiwał w majątku dorobkowym małżeńskim. Wnioskodawca nie potwierdził w odpowiedzi udzielonej na wezwanie do uzupełnienia zdarzenia przyszłego, iż podział majątku był ekwiwalentny.

Wobec powyższego w niniejszym przypadku należy stwierdzić, że Wnioskodawca nabył połowę przedmiotowej nieruchomości, czyli część odpowiadającą udziałowi w majątku wspólnym w 1998 r. Tym samym wartość połowy przedmiotowej nieruchomości nie będzie podlegać w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ odpłatne zbycie tej części nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. Natomiast pozostałą część nieruchomości Wnioskodawca nabył w 2005 r. w wyniku podziału majątku wspólnego. Wartość tej części nieruchomości, która została nabyta w 2005 r. w wyniku podziału majątku podlega zatem opodatkowaniu według zasad obowiązujących przed 1 stycznia 2007 r.

Stosownie do przepisu art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Zgodnie z brzmieniem art. 28 ust. 2 ww. ustawy podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Reasumując dochód uzyskany ze sprzedaży połowy przedmiotowej nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ odpłatne zbycie tej części nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. Natomiast dochód ze sprzedaży części działki, którą nabył Wnioskodawca w wyniku podziału majątku, będzie podlegał opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, który należy wpłacić bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl