IPPB1/415-99/09-3/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-99/09-3/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2009 r. (data wpływu 16 lutego 2009 r.) uzupełnionym poprzez uiszczenie stosownej opłaty w dniu 19 maja 2009 r. na wezwanie Nr IPPB1/415-99/09-2/AG z dnia 22 kwietnia 2009 r. (data nadania 22 kwietnia 2009 r., data doręczenia 13 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od 12 lat prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą "J." na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja i sprzedaż oczyszczalni ścieków. J. posiada nieruchomości, hale produkcyjne, maszyny do produkcji polietylenu, samochody, urządzenia, inne wyposażenie, a także zatrudnia pracowników. Ewidencja księgowa prowadzona jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, tzw. "pełna księgowość". Całkowita bilansowa wartość aktywów przedsiębiorstwa wynosi około 5 milionów złotych. W najbliższym czasie wnioskodawca zamierza, wraz z innymi osobami, założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Spółka"), do której wnioskodawca wniesie aportem całe obecnie prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo J. W nowo powstałej Spółce, wnioskodawca planuje objąć 70% udziałów. Dopiero po wniesieniu aportu prowadzona przez wnioskodawcę działalność gospodarcza zostanie formalnie zamknięta, tj. dokona on wszelkich koniecznych zgłoszeń urzędowych o zaprzestaniu wykonywania działalności.

Aportowi podlegać będzie całe przedsiębiorstwo, tj. wszystko co wchodzi w jego skład, cały zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Prowadząc przedsiębiorstwo wnioskodawca nabywał towary i usługi pozostające w związku z przedsiębiorstwem i służące jego celom tj. osiąganiu przychodów. Wśród nich można wymienić towary i usługi bezpośrednio związane z przychodami oraz towary i usługi nie związane bezpośrednio z przychodami W pierwszej grupie znajdą się m.in. towary handlowe, półprodukty, surowce oraz usługi bezpośrednio przyporządkowywalne do przychodów. W drugiej grupie znajdą się m.in. towary ogólnie służące przedsiębiorstwu np. wyposażenie, towary i usługi zużywane na bieżąco w sposób względnie ciągły (np. materiały biurowe) oraz usługi nie dające się bezpośrednio przyporządkować do przychodów.

Zgodnie ze sztuką prowadzenia ksiąg rachunkowych a także zgodnie z przepisami prawa podatkowego wydatki na nabycie towarów i usług bezpośrednio związanych z przychodami nie były kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów w dacie poniesienia lecz dopiero w dacie osiągnięcia odpowiadającego im przychodu. Natomiast wydatki na nabycie towarów i usług nie związanych bezpośrednio z przychodami kwalifikowane były jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w przedmiotowym stanie faktycznym dojdzie do powstania po stronie wnioskodawcy zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy w przedmiotowym stanie faktycznym wnioskodawca będzie zobowiązany do dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów, a jeśli tak, to w jakim zakresie.

Stanowisko wnioskodawcy do pytania nr 1:

Zdaniem wnioskodawcy w przedmiotowym stanie faktycznym nie dojdzie do powstania zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 9) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: Ustawa o PIT), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny. Jednocześnie zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 powołanej ustawy, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W związku z powyższym, wniesienie przeze mnie aportu do Spółki w postaci przedsiębiorstwa prowadzonego pod firmą J. będzie stanowiło przychód w rozumieniu ustawy o PIT. Jednakże na dzień wniesienia aportu i objęcia udziałów, przychód ten będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych.

W ocenie wnioskodawcy nie można też mówić o powstaniu zobowiązania podatkowego w związku z likwidacją działalności gospodarczej. Zgodnie za art. 24 ust. 3 ustawy o PIT, w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności.

Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Podatek dochodowy od dochodu ustalonego w ww. sposób wynosi 10%. Aport przedsiębiorstwa do Spółki nastąpi przed likwidacją działalności gospodarczej. Wobec tego nie może dojść do ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu, ponieważ wartość pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością będzie wynosiła zero.

Stanowisko wnioskodawcy do pytania nr 2:

Zdaniem wnioskodawcy wniesienie przedsiębiorstwa aportem do Spółki nie będzie w ogóle skutkowało koniecznością dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów. W odniesieniu do towarów i usług bezpośrednio związanych z przychodami (m.in. towary handlowe, materiały, półprodukty, surowce, etc.) nie będzie konieczności dokonania korekty, ponieważ wydatki na ich nabycie: a) albo zostały wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w związku z osiągniętym już odpowiadającym im przychodem, b) albo w ogóle nie zostały jeszcze zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w związku z brakiem powstania odpowiadającego im przychodu; w tym przypadku nie istnieje w ogóle przedmiot korekty.

W odniesieniu do towarów i usług innych niż bezpośrednio związanych z przychodami (m.in. wyposażenie, a także towary i usługi zużywane na bieżąco w sposób względnie ciągły), w dniu wniesienia przedsiębiorstwa aportem nie powstanie obowiązek dokonania korekty, ponieważ wydatki poniesione na ich nabycie były poniesione zgodnie z art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f., tj. w celu osiągnięcia przychodu i zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 5c u.p.d.o.f., tj. w momencie poniesienia. Żadne późniejsze zdarzenie nie może już mieć wpływu na dokonane zgodnie z u.p.d.o.f. kwalifikacje, tj. kwalifikację wydatku jako kosztu i kwalifikację momentu potrącenia kosztu jako momentu jego poniesienia.

W szczególności nie może w tym przypadku znaleźć zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 31 ustawy o PIT. Wnioskodawca wskazuje, iż wniesienie przedsiębiorstwa aportem do Spółki spowoduje powstanie po stronie wnioskodawcy dochodu zwolnionego z opodatkowania. Jednakże dotyczy to przedsiębiorstwa jako całości, a nie poszczególnych towarów wchodzących w jego skład. Rzeczone towary i usługi nie były przecież nabywane w celu uczynienia ich przedmiotem aportu, ale nabywane były dla potrzeb prowadzonego przedsiębiorstwa, w celu osiągnięcia przychodów.

Należy przy tym podkreślić, że przedmiotem aportu będzie całe przedsiębiorstwo, nie zaś jego poszczególne składniki. Dlatego również analiza przepisów prawa podatkowego może odnosić się do przedsiębiorstwa jako całości, a nie do jego poszczególnych elementów składowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl