IPPB1/415-967/08-4/JB - Skutki podatkowe sprzedaży pochodnych instrumentów finansowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-967/08-4/JB Skutki podatkowe sprzedaży pochodnych instrumentów finansowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2008 r. (data wpływu 22 sierpnia 2008 r.) oraz piśmie z dnia 10 listopada 2008 r. (data nadania 12 listopada 2008 r., data wpływu 17 listopada 2008 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-967/08-2/JB z dnia 3 listopada 2008 r. (data nadania 3 listopada 2008 r., data doręczenia 5 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży pochodnych instrumentów finansowych- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży pochodnych instrumentów finansowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna - D... DB oraz jako wspólnik Spółki Jawnej B. Firma D... DB zajmuje się aktualnie głównie wynajmem nieruchomości na własny rachunek (PKD 70.20.Z). Wolne środki Wnioskodawca lokuje na lokatach bankowych typu "overnight".

W listopadzie 2007 r. Wnioskodawca założył rachunek w Domu Maklerskim,..Spółka Akcyjna. Rachunek został założony na Firmę D... DB. Założenie rachunku w powyższym Domu Maklerskim umożliwia dostęp do wszystkich rynków finansowych w jednym miejscu. Na przeprowadzonych w 2007 roku operacjach na rachunku Wnioskodawca poniósł stratę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przychód oraz koszty uzyskania przychodów na rachunku w Domu Maklerskim mogą zostać zaliczone do przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy na podstawie art. 30b ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) uważa, że skoro odpłatne zbycie pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikająca nastąpiła w wyniku działalności gospodarczej, przychody oraz koszty uzyskania przychodów osiągnięte na powyższych operacjach, powinny być opodatkowane w ramach działalności gospodarczej.

W związku z pismem z dnia 3 listopada 2008 r. Wnioskodawca doprecyzował w piśmie z dnia 10 listopada 2008 r., iż przedmiotem jego działalności gospodarczej jest:

01.13.Z Uprawa drzew i krzewów owocowych, roślin jagodowych i orzechów oraz uprawa roślin wykorzystywanych do produkcji napojów i przypraw,

15.33.A Przetwórstwo i konserwowanie owoców i warzyw. gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem działalności usługowej,

20.40.Z Produkcja opakowań drewnianych,

50.10.B Sprzedaż detaliczna pojazdów samochodowych,

50.20.A Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych,

50.30.B Sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych,

51.42.Z Sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia,

51.43.Z Sprzedaż hurtowa elektrycznych artykułów gospodarstwa domowego i artykułów radiowo-telewizyjnych,

51.53.A Sprzedaż hurtowa drewna,

51.84.Z Sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania,

51.86.Z Sprzedaż hurtowa części elektronicznych,

52.42.Z Sprzedaż detaliczna odzieży,

52.43.Z Sprzedaż detaliczna obuwia i wyrobów skórzanych,

52.44.Z Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i artykułów użytku domowego, gdzie indziej niesklasyfikowana,

52.45,Z Sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego, artykułów radiowo-telewizyjnych i instrumentów muzycznych,

52.48.A Sprzedaż detaliczna mebli, wyposażenia biurowego, komputerów oraz sprzętu telekomunikacyjnego,

52.48,B Sprzedaż detaliczna sprzętu optycznego, fotograficznego oraz precyzyjnego,

52.48.C Sprzedaż detaliczna zegarów, zegarków oraz biżuterii,

52.50.Z Sprzedaż detaliczna artykułów używanych prowadzona w sklepach,

70.12.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,

70.20.Z Wynajem nieruchomości na własny rachunek.

Wnioskodawca podkreślił, iż jak wskazano powyżej, przedmiotem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej nie jest obrót pochodnymi instrumentami finansowymi oraz prawami z nich wynikającymi. Wynika to z faktu, że brak jest odpowiedniej klasy w Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz. U. z 2004 r. Nr 33, poz. 289 z późn. zm.).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wyszczególniono dwa odrębne źródła przychodów w postaci:

*

pozarolniczej działalności gospodarczej,

*

kapitałów pieniężnych i praw majątkowych,

Pozarolnicza działalność gospodarcza została zdefiniowana w przepisie art. 5a ust. 6 ww. ustawy jako działalność zarobkowa:

a.

wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b.

polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-

prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Natomiast przepis art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

Stosownie do treści art. 17 ust. 1b ww. ustawy przychód określony w ust. 1 pkt 10 powstaje w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, a przy ustalaniu jego wartości stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 (art. 17 ust. 2 powołanej ustawy).

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W myśl art. 30b ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest między innymi osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a - osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 38a ww. ustawy koszty dotyczące zawartych transakcji (nabycia pochodnych instrumentów finansowych), nie stanowią kosztów uzyskania przychodów do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia, o ile wydatki te, stosownie do art. 22g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Z brzmienia art. 30b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 30b ust. 5 ww. ustawy dochodów o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą, która aktualnie zajmuje się głównie wynajmem nieruchomości na własny rachunek. W listopadzie 2007 r. Wnioskodawca założył rachunek w Domu Maklerskim... Spółka Akcyjna i rachunek ten został założony na Firmę D... DB. Wnioskodawca wskazał, iż na przeprowadzonych w 2007 roku operacjach na ww. rachunku poniósł stratę. Wnioskodawca wskazał również, iż obrót pochodnymi instrumentami finansowymi oraz prawami z nich wynikającymi nie stanowi przedmiotu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż opisane we wniosku działania nie są podejmowane "w wykonywaniu działalności gospodarczej". W konsekwencji dochody uzyskiwane w związku dokonanym przez Wnioskodawcę obrotem pochodnymi instrumentami finansowymi nie spełniają warunku sformułowanego w cyt. art. 30b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Regulacje zawarte w art. 30b ust. 4 ww. ustawy, jak wynika z literalnego brzmienia tego przepisu, mają zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest obrót papierami wartościowymi i pochodnymi instrumentami finansowymi (realizacja praw z nich wynikających).

Podkreślić również w tym miejscu należy, iż fakt założenia przez Wnioskodawcę rachunku w Domu Maklerskim...Spółka Akcyjna na Firmę D... DB nie wpływa na zmianę sposobu opodatkowania uzyskiwanych dochodów.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przytoczone przepisy prawa podatkowego uznać należy, iż zarówno przychody, jak i koszty uzyskania przychodów z tytułu transakcji dokonywanych w Domu Maklerskim... Spółka Akcyjna Wnioskodawca nie może odnosić do przychodów i kosztów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Przychody te stanowią bowiem przychód z kapitałów pieniężnych, stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jako takie winny być opodatkowane, w myśl art. 30b ust. 1 ww. ustawy.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl