IPPB1/415-944/11-2/ES - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej niezamortyzowanej wartości zbywanej nieruchomości, otrzymanej uprzednio w drodze darowizny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-944/11-2/ES Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej niezamortyzowanej wartości zbywanej nieruchomości, otrzymanej uprzednio w drodze darowizny.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2011 r. (data wpływu 20 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji środków trwałych otrzymanych w drodze darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji środków trwałych otrzymanych w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca otrzymał w drodze darowizny od swojego ojca nieruchomość gruntową zabudowaną dwoma budynkami: budynkiem usługowo-mieszkalnym oraz warsztatem lakierniczym. Następnie Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Otrzymany w drodze darowizny budynek usługowo-mieszkalny zmienił przeznaczenie na budynek w całości usługowy. Zmiana sposobu użytkowania budynku usługowo-mieszkalnego została dokonana na podstawie przepisów prawa budowlanego. W ramach rozpoczętej działalności Wnioskodawca będzie wynajmował otrzymaną od ojca nieruchomość, w związku z czym została ona w całości wprowadzona do ewidencji środków trwałych i rozpoczęto amortyzację całego budynku usługowego oraz warsztatu lakierniczego. Wnioskodawca zastanawia się nad sprzedażą całej nieruchomość w niedalekiej przyszłości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od budynku usługowego oraz od warsztatu lakierniczego stanowią koszty uzyskania przychodu pomimo faktu, że otrzymane zostały w drodze darowizny (pytanie dotyczące zaistniałego stanu faktycznego)...,

2.

Czy w przypadku sprzedaży całej nieruchomości otrzymanej w drodze darowizny (nieruchomość gruntowa, budynek usługowy, warsztat lakierniczy) niezamortyzowana wartość może zostać zaliczona jednorazowo do kosztów uzyskania przychodu w momencie sprzedaży (pytanie dotyczące zdarzenia przyszłego).

Odpowiedź na pytanie Nr 1 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odpowiedź na pytanie Nr 2 zostanie udzielona odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy odpisy amortyzacyjne dokonywane od budynku usługowego oraz od warsztatu lakierniczego (otrzymanych w drodze darowizny) stanowią koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22 u.p.d.o.f. kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 8 u.p.d.o.f., kosztem uzyskania przychodu są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. Otrzymane przez Wnioskodawcę w formie darowizny budynki będą stanowiły środki trwale, które będą podlegały amortyzacji. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45a u.p.d.o.f. nie uważa się za koszty uzyskanie przychodu odpisów amortyzacyjnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku i darowizny. Z tego przepisu można wywnioskować, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych nabytych w drodze darowizny stanowią koszt uzyskania przychodów. Biorąc pod uwagę, że Wnioskodawca amortyzowane budynki nabył w drodze darowizny, w związku z tym przepisy u.p.d.o.f. nie zabraniają zaliczania do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od takich środków trwałych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Wskazać jedynie należy, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie będzie miała ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl