IPPB1/415-92/14-2/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-92/14-2/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2014 r. (data wpływu 31 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania wydatków ponoszonych w związku ze studiami doktoranckimi za koszty uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania wydatków ponoszonych w związku ze studiami doktoranckimi za koszty uzyskania przychodów.

We wniosku zostało przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni od 2 stycznia 2012 r. prowadzi działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności jest m.in. działalność związana ze szkoleniami pracowników, kierowników (KD 2007, 8559B pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane), usługami pielęgniarskimi (PKD 2007, 86.90C).

Wnioskodawczyni prowadzi działalność - zajmuje się organizowaniem i przeprowadzeniem szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, z pierwszej pomocy przedmedycznej, świadczy usługi z zakresu pielęgniarstwa. Z wykształcenia jest magistrem kierunku zarządzania i marketingu w specjalności zarządzanie firmą. Wnioskodawczyni ukończyła również licencjat z pielęgniarstwa, studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwo i ochrona człowieka w środowisku pracy, studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego. Aby prowadzić nadal działalność w wyżej wymienionym zakresie i po zakończeniu studiów zostać dydaktykiem, pracownikiem naukowym niezbędna jest dla Wnioskodawczyni specjalistyczna wiedza ekonomiczna.

Od 1 października 2013 r. Wnioskodawczyni jestem uczestnikiem studiów doktoranckich Uniwersytetu na Wydziale Ekonomii i Zarządzania, kierunek ekonomia. Charakter i program tych studiów jest bezpośrednio związany z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej. W prowadzeniu działalności na co dzień Wnioskodawczyni będzie mogła wykorzystywać zaawansowaną wiedzę ekonomiczną i pokrewną, którą zdobędzie w trakcie studiów. Jako uczestniczka studiów niestacjonarnych jest zobowiązana do wnoszenia obligatoryjnych opłat czesnego za poszczególne semestry tych studiów. Ponosi również inne koszty zakupu materiałów dydaktycznych, koszty koniecznego udziału w seminariach i konferencjach naukowych.

Prowadząc działalność z Wnioskodawczyni obligowana jest do znajomości wskaźników ekonomicznych związanych z funkcjonowaniem firmy (analiza wielkości spodziewanych przychodów, wydatków, kosztów uzyskania przychodów). Uzyskanie tytułu doktora nauk ekonomicznych będzie pozytywnie wyróżniać Wnioskodawczynię spośród osób wykonujących jej zawód (pracownika służby bhp). Stopień naukowy zwiększy również zaufanie klientów do jej osoby, a uzyskana (pogłębiona, zaawansowana) wiedza pozwoli skuteczniej Wnioskodawczyni rozwiązać codzienne problemy związane z działalnością aniżeli w chwili obecnej.

Od dnia 4 grudnia 2013 r. Wnioskodawczyni rozszerzyła działalność gospodarczą o badania naukowe (PKD 72.20Z), Program studiów umożliwi Wnioskodawczyni uzyskanie zaawansowanej wiedzy ekonomicznej i przygotuje do samodzielnej pracy badawczej oraz pozwoli uzyskać stopień doktora. Jako studentka poszukuje odpowiedzi na pytania i problemy związane z jej działalnością. Pracę doktorancką chciałaby napisać na temat aspektów ekonomicznych w kształtowaniu warunków pracy (efektywność systemu bezpieczeństwa i higieny pracy w aspektach ekonomii-wydatki, koszty).

Zdobycie nowej wiedzy jest dla Wnioskodawczyni niezbędne w prowadzeniu jej działalności i będzie to miało pozytywny wpływ na jej pozycję na rynku. Uczestnictwo w studiach doktoranckich na kierunku ekonomii wpłynie na prowadzoną przez nią działalność gospodarczą - kierunek studiów jest zbieżny z zakresem działalności, jakość świadczonych usług będzie niewątpliwie rosła, a to przełoży się na wzrost przychodów.

Charakter i program studiów wpłynie bezpośrednio na poprawienie efektywności kierowania firmą, co ma istotny wpływ na zwiększenie przyszłych przychodów (bądź redukcji kosztów). Czynniki te powinny pozytywnie wpłynąć na uzyskiwane przez Wnioskodawczynię przychody, a zdobyta wiedza będzie stanowić gwarancję osiągnięcia, zabezpieczania i zachowania źródła przychodu. Charakter i program studiów, prowadzenie zajęć dydaktycznych ze studentami umożliwi Wnioskodawczyni zdobycie szerszych uprawnień w zakresie dydaktyki, co pozwala na efektywniejsze organizowanie i prowadzenie szkoleń dla pracowników i kierowników.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy opłacone czesne za uczestnictwo w studiach doktoranckich, których kierunek jest zbieżny z prowadzoną działalnością gospodarczą - może stanowić koszt uzyskania przychodu (który definiuje art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca! 991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych) tej działalności.

2. Czy pozostałe koszty związane bezpośrednio ze studiami (np. koszty ponoszone za zakup materiałów dydaktycznych lub za uczestnictwo w konferencji, seminarium) mogą stanowić koszty uzyskania przychodów z tej działalności.

Zdaniem Wnioskodawczyni zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, do których zalicza się studia doktoranckie, nie są ujęte w katalogu art. 23 ustawy. Uczestnictwo w studiach doktoranckich na Wydziale Ekonomi i Zarządzania, kierunek ekonomia wpływa bezpośrednio na dwa aspekty prowadzonej działalności gospodarczej: wobec faktu, że kierunek studiów zbieżny jest z zakresem działalności, jakość świadczonych usług będzie niewątpliwe rosła, a to przełoży się na wzrost przychodów. Charakter i program studiów wpływie bezpośrednio na poprawę efektywności kierowania firmą, co ma istotny wpływ na zwiększenie przyszłych przychodów (bądź redukcję kosztów).

Wobec powyższych argumentów zdaniem Wnioskodawczyni koszty uczestnictwa w studiach doktoranckich (w szczególności w postaci czesnego) stanowią koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Również inne koszty związane bezpośrednio ze studiami np. koszty zakupu materiałów dydaktycznych, udziału w seminariach i konferencjach, stanowią koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Uzyskanie tytułu doktora pozwoli Wnioskodawczyni zdobyć dodatkowe uprawnienia w zakresie dydaktyki i pozwoli na zatrudnienie w charakterze pracownika naukowo-dydaktycznego, dydaktycznego lub naukowego. Według jej wiedzy przedstawione stanowisko dotyczące dopuszczalności zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z odbywaniem studiów doktoranckich byty wcześniej aprobowane przez organy podatkowe. Podobne stanowiska zostały zaprezentowane w interpretacji indywidualnej:

* ITPB1/415-530/12/IG z dnia 25 lipca 2012 r.,

* ITPB1/415-1053/10/AK z dnia 26 stycznia 2011 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów doktoranckich nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Konieczne jest również wykazanie związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz, aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest, więc ich obligatoryjne poniesienie w celu niedopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.

Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu, a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Musi to być, zatem taki wydatek, którego związek z prowadzoną działalnością nie budzi wątpliwości, a obowiązek wykazania tego związku należy do podatnika. Kwalifikacja wydatków do kosztów uzyskania przychodów, ze względu na kryterium celowości, leży, bowiem w gestii podatnika. Należy jednak mieć na uwadze, że prawidłowość dokonanej kwalifikacji podlega ocenie organów podatkowych.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* być właściwie udokumentowany.

Dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione przez Wnioskodawczynię w związku z podjęciem studiów doktoranckich, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie:

* czy takie wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają z nią związek,

* czy takie wydatki służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc co do zasady mają charakter osobisty.

Zatem, za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy takie wydatki na kształcenie, które pozwolą Wnioskodawczyni nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny sprawy stwierdzić należy, iż opisany we wniosku wydatek na studia doktoranckie oraz koszty ponoszone za zakup materiałów dydaktycznych lub za uczestnictwo w konferencji, seminarium - należy ocenić, jako poniesione w celu zdobycia przez Wnioskodawczynię kwalifikacji w postaci ukończonych studiów doktoranckich. Wydatek ten służy podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia, a więc ma charakter osobisty.

Wprawdzie we wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że zdobycie nowej wiedzy jest niezbędne w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, będzie miało pozytywny wpływ na jej pozycję na rynku jak również wpłynie to na jakość świadczonych przez nią usług - jednakże w ocenie tutejszego Organu, w przedstawionej sytuacji opisane wydatki nie spełniają kryterium celowości, wynikającego z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przenosząc opisane wcześniej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy oraz mając na względzie ujęty we wniosku opis stanu faktycznego należy stwierdzić, iż wydatki związane z uzyskaniem tytułu doktora, należy ocenić, jako wydatki mające charakter osobisty, niespełniające kryterium celowości, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji nie mogą one stanowić kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni.

Mając na uwadze powyższe stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl