IPPB1/415-9/10-4/AG - Określenie źródła przychodów w przypadku otrzymania odsetek od udzielonych przez podatnika pożyczek.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-9/10-4/AG Określenie źródła przychodów w przypadku otrzymania odsetek od udzielonych przez podatnika pożyczek.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2009 r. (data wpływu 6 stycznia 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 marca 2010 r. (data nadania 10 marca 2010 r., data wpływu 15 marca 2010 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPB1/415-9/10-2/AG z dnia 3 marca 2010 r. (data nadania 3 marca 2010 r., data doręczenia 9 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik, będący osobą fizyczną, podlegający w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu ("Wnioskodawca") planuje rozpoczęcie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Wnioskodawca, jako prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może udzielać pożyczek. Z tytułu udzielonych pożyczek wnioskodawca będzie od pożyczkobiorców otrzymywał odsetki. Zgodnie z zakresem działalności wnioskodawcy, wpisanym do rejestru działalności gospodarczej, jej przedmiotem będzie m.in. udzielanie pożyczek. Nie jest jednocześnie wykluczona sytuacja przeciwna: iż w zakresie działalności wnioskodawcy nie będzie udzielania pożyczek.

Pismem z dnia 10 marca 2010 r. (data wpływu 15 marca 2010 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie organu z dnia 3 marca 2010 r. Wnioskodawca doprecyzował opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i wskazał, iż w przypadku gdy w zakresie działalności wnioskodawcy nie znajdzie się zapis wskazujący, iż jego przedmiotem działalności jest m.in. udzielanie pożyczek, działalność w zakresie udzielania pożyczek będzie prowadzona w celach zarobkowych oraz w sposób zorganizowany i ciągły.

Jednocześnie wnioskodawca prosi o rozpatrzenie następujących przypadków, które, zdaniem Wnioskodawcy, spełniają warunki "prowadzenia w celach zarobkowych oraz w sposób zorganizowany i ciągły".

1.

Wnioskodawca będzie udzielał jednej pożyczki na rok, przez kolejne 10 lat, z zamiarem prowadzenia takiej działalności w sposób zorganizowany i ciągły,

2.

Wnioskodawca będzie udzielał więcej niż jednej pożyczki na rok, przez kolejne lata, z zamiarem prowadzenia takiej działalności w sposób zorganizowany i ciągły,

3.

Wnioskodawca będzie udzielał jednej pożyczki co dwa lata, przez kolejne 20 lat, z zamiarem prowadzenia takiej działalności w sposób zorganizowany i ciągły,

4.

Wnioskodawca będzie udzielał 3 pożyczek co trzy lata, przez kolejne 15 lat, z zamiarem prowadzenia takiej działalności w sposób zorganizowany i ciągły.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy odsetki otrzymane przez wnioskodawcę od udzielonych przez niego pożyczek będą stanowić dla niego przychód ze źródła przychodów: pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zdaniem wnioskodawcy odsetki otrzymane przez niego od udzielonych przez niego pożyczek będą stanowić dla wnioskodawcy przychód ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., tj. ze źródła: pozarolnicza działalność gospodarcza. Wskazać należy, iż wyłączenie przychodów z odsetek z kategorii przychodów z działalności gospodarczej ujmowanych w księdze przychodów wnioskodawcy przeczyłoby zasadzie rzetelności tej księgi nie tylko w zakresie ujmowanych w niej przychodów, ale też i kosztów. Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f. od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej. Zatem przychody z tytułu odsetek uzyskiwane przez osoby fizyczne zalicza się do źródła przychodów: kapitały pieniężne (zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f.) i opodatkowuje ryczałtowo (zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f.) jedynie w sytuacji, gdy udzielanie pożyczek nie jest przedmiotem działalności gospodarczej. Oczywiste jest, że w przypadku gdy pożyczki są udzielane przez wnioskodawcę jako prowadzącego działalność gospodarczą, są one faktycznym przedmiotem jego działalności. Przychody z odsetek od udzielanych pożyczek byłyby dla wnioskodawcy przychodem z kapitałów pieniężnych (zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f.) wyłącznie w przypadku, gdyby wnioskodawca udzielał pożyczek jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. A contrario odsetki otrzymywane przez podatników od udzielonych przez nich pożyczek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uznać należy za przychód, o którym mowa w art. 14 u.p.d.o.f. Teza powyższa wynika także z przepisu art. 14 ust. 3 pkt 2 u.p.d.o.f., zgodnie z którym: "do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2 (tj. z działalności gospodarczej nie zalicza się: kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek". Przepis ten ustanawia zasadę kasowego rozliczenia przychodów z odsetek, a równocześnie, analizowany a contrario, nakazuje uznać, iż naliczone oraz otrzymane odsetki od należności, w tym udzielonych pożyczek są przychodem, o którym mowa w art. 14 u.p.d.o.f., tj. przychodem z działalności gospodarczej. W związku z powyższym podlegają one opodatkowaniu na zasadach określonych w przepisie art. 27 ust. 1 bądź 30c ust. 1 u.p.d.o.f. Powyższe znajduje potwierdzenie chociażby w interpretacjach indywidualnych o sygnaturach IBPB1/415-955/09/AB oraz IBPB1/415-741/09/AB, wydanych w dniu 1 grudnia 2009 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bielsku-Białej. Podsumowując, odsetki otrzymane przez wnioskodawcę od udzielonych przez niego pożyczek stanowią dla niego przychodów ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Wnioskodawca uważa, że w każdym z przedstawionych we wniosku przypadków osiągane przychody odsetkowe będą przychodami w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku gdy pożyczki będą udzielane w celach zarobkowych, w ramach prowadzonej działalności, częstotliwość ich udzielania będzie miała znaczenie drugorzędne. W przeciwnym wypadku niemożliwe byłoby ustalenie, jaka częstotliwość jest już działalnością zorganizowaną i ciągłą, a jaka nią nie jest. W przypadku uznania przez Dyrektora Izby Skarbowej, że powyższe twierdzenie Wnioskodawcy jest błędne, Wnioskodawca prosi o podanie dokładnej definicji pojęcia "prowadzenia w celach zarobkowych oraz w sposób zorganizowany i ciągły", tak żeby Wnioskodawca miał pewność, że po spełnieniu wymagań tej definicji (np. udzielenia 2 pożyczek na rok) osiągane przychody z odsetek na pewno będą przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:

1.

przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (pkt 3),

2.

kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) (pkt 7).

Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalanie podstaw opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.

Pozarolnicza działalność gospodarcza została zdefiniowana w przepisie art. 5a pkt 6 ww. ustawy, jako działalność zarobkowa:

a.

wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b.

polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych, - prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od pożyczek.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielenie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Z powyższych przepisów wynika, iż odsetki od pożyczek dla celów podatkowych mogą być traktowane jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, tj. przychód z kapitałów pieniężnych.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż kwestią istotną dla zakwalifikowania przychodów z odsetek do odpowiedniego źródła przychodów jest ocena, czy udzielanie pożyczek będzie miało znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej.

Treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 daje podstawę, by przyjąć, iż dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz, po trzecie, w sposób ciągły.

Tak więc, działalność gospodarcza to taka działalność, która:

1.

jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu,

2.

wykonywana jest w sposób ciągły. Jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy. Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter, cechy przeznaczenia użytkowego (np. lokali mieszkalnych),

3.

prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, iż podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.

Każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki, stanowi w rozumieniu przepisów ww. ustawy pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.

Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania działań wnioskodawcy do działalności gospodarczej należy ocenić zamiar, okoliczności i cel tych działań.

Wnioskodawca przedstawił we wniosku dwie następujące sytuacje:

*

zgodnie z zakresem działalności wnioskodawcy, wpisanym do rejestru działalności gospodarczej, jej przedmiotem będzie m.in. udzielanie pożyczek,

*

w zakresie działalności wnioskodawcy nie będzie udzielania pożyczek, jednakże jak wskazał wnioskodawca działalność w zakresie udzielania pożyczek będzie prowadzona w celach zarobkowych, w sposób zorganizowany i ciągły.

Mając powyższe na względzie, w świetle przytoczonej powyżej ustawowej definicji, stwierdzić należy, iż jeżeli działania wnioskodawcy w zakresie udzielania pożyczek, będą podejmowane w sposób zorganizowany i ciągły, na własny rachunek i będą miały na celu osiągnięcie zysku z udzielania pożyczek, co jest charakterystyczne dla przedsięwzięć realizowanych w ramach działalności gospodarczej, to przychody z tytułu uzyskanych odsetek od pożyczek można zaliczyć do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej. Dla zaliczenia odsetek od pożyczek do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej decydujące znaczenie ma bowiem spełnienie wyżej omówionych przesłanek, o których mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy można uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl