IPPB1/415-895/10-5/AM - Obowiązki płatnika w związku z wypłaceniem myśliwym ryczałtowych kosztów pozyskania i transportu zwierzyny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-895/10-5/AM Obowiązki płatnika w związku z wypłaceniem myśliwym ryczałtowych kosztów pozyskania i transportu zwierzyny.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2010 r. (data wpływu 6 października 2010 r.) oraz piśmie z dnia 29 października 2010 r. (data nadania 13 grudnia 2010 r., data wpływu 14 grudnia 2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 6 grudnia 2010 r. (data nadania 7 grudnia 2010 r., data doręczenia 09.12 października 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłaceniem myśliwym ryczałtowych kosztów pozyskania i transportu zwierzyny - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłaceniem myśliwym ryczałtowych kosztów pozyskania i transportu zwierzyny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą miedzy innymi na skupie i odsprzedaży dziczyzny. Sprzedawcami dziczyzny są poszczególne koła łowieckie, w których imieniu działają myśliwi, dostarczający upolowaną przez siebie zwierzynę do jego punktów skupu. W związku z rosnącą konkurencją w celu zintensyfikowania zakupu tusz Wnioskodawca zamierza zachęcać myśliwych do przekazywania dziczyzny do jego punktów poprzez zwrot ryczałtowych kosztów pozyskania i transportu zwierzyny. Oznacza to, iż myśliwy dostarczający upolowaną przez siebie zwierzę otrzyma kwotę, będącą iloczynem ilości kilogramów i stawki np. 0,5 zł za kilogram. Z myśliwymi nie wiąże Wnioskodawcy stosunek pracy ani cywilnoprawny.

W odpowiedzi na wezwanie organu z dnia 10 grudnia 2010 r. Wnioskodawca wskazał, iż będzie dokonywał na rzecz myśliwych zwrotu ryczałtowych kosztów pozyskania i transportu zwierzyny jeśli będzie to zgodne z obowiązującymi przepisami i ekonomicznie zasadne. Zwrotu będzie dokonywał na podstawie własnej decyzji w porozumieniu z myśliwymi. Decyzja będzie konsekwencją obserwacji rynku (podobne działania wprowadziły w życie firmy konkurencyjne).

Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, iż jest zainteresowany ewentualnym zobowiązaniem myśliwego w takim samym zakresie w jakim jest zainteresowany płatnik podatku dochodowego. Wnioskodawca jest ewentualnym płatnikiem podatku dochodowego z tytułu ewentualnych zaliczek od wypłacanych myśliwym kwot i w tym zakresie ma interes prawny w uzyskaniu wyczerpującej odpowiedzi.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wypłacone myśliwym kwoty będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

2.

Czy wypłacone myśliwym kwoty będą stanowiły u myśliwych przychód podlegający opodatkowaniu czy też będą korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Odpowiedź na pytanie drugie jest przedmiotem niniejszej interpretacji. Wniosek w zakresie pytania pierwszego rozpatrzony zostanie odrębną interpretacją.

W opinii Wnioskodawcy wypłacone myśliwym kwoty jako zwrot ryczałtowych kosztów pozyskania i transportu tusz będą korzystały ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych u myśliwych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z generalną zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wypłacane kwoty myśliwym jako zwrot ryczałtowych kosztów pozyskania i transportu zwierzyny nie zostały wymienione w katalogu zwolnień wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z czym stanowi ona źródło przychodu podlegające opodatkowaniu.

Na mocy art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są inne źródła. W myśl art. 20 ust. 1 wyżej powołanej ustawy, za przychody z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowie jego najbliższej rodziny w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycie w ujawnionych źródłach.

Sformułowanie "w szczególności" dowodzi, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy. O przychodzie podatkowym z innych źródeł należy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.

Stosownie do art. 42a ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Biorąc powyższe pod uwagę, zwrot ryczałtowych kosztów pozyskania i transportu zwierzyny wypłacana myśliwemu podlega opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a tym samym Wnioskodawca ma obowiązek na podstawie art. 42a ww. ustawy wystawić informację o przychodach z innych źródeł PIT-8C.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl