IPPB1/415-867/11-4/IF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-867/11-4/IF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2011 r. (data wpływu 26 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku w zakresie dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: "Spółka, Wnioskująca") zajmuje się świadczeniem usług w zakresie narzędzi i usług dla edukacji, doradztwa IT, zarządzania projektami IT. Członkami Zarządu Spółki są w chwili obecnej Prezes Zarządu i Członek Zarządu, powołani do pełnienia swoich funkcji uchwałą Zgromadzenia Wspólników. Wynagrodzenie tych osób za udział w Zarządzie Spółka kwalifikuje, zgodnie z art. 13 pkt 7 Ustawy PIT, jako ich przychody z działalności wykonywanej osobiście, opodatkowane wg skali podatkowej. Zgodnie z art. 41 ust. 1 Ustawy PIT Spółka jako płatnik pobiera zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu wypłat za udział w Zarządzie. Ponadto Zarząd uchwałą podzielił obowiązki i odpowiedzialność poszczególnych członków Zarządu. Do kompetencji Prezesa Zarządu należy:

* zwoływanie i przewodniczenie posiedzeniom Zarządu,

* kierowanie pracami Zarządu

* zarządzanie księgowością i obsługą konta firmowego,

* zarządzanie sprawami personalnymi,

* zarządzanie sprzedażą.

Do kompetencji Członka Zarządu należy natomiast:

* zwoływanie i przewodniczenie posiedzeniom Zarządu z upoważnienia Prezesa Zarządu podczas nieobecności Prezesa,

* kierowanie pracami Zarządu w razie nieobecności Prezesa,

* zarządzanie sprawami produkcji,

* zarządzanie wsparciem technicznym.

Spółka w przyszłości zamierza podpisać umowy na świadczenie usług przez Prezesa oraz Członka Zarządu. Usługi te będą wykonywane przez te osoby w ramach prowadzonych przez nie (odrębnie) działalności gospodarczych. Umowa, którą Wnioskująca zamierza podpisać z Prezesem Zarządu jako osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, obejmować będzie świadczenie usług polegających na modyfikacji kodu platformy edukacyjnej w postaci prac informatyczno-programistycznych zgodnie z uwagami zgłaszanymi przez Spółkę. Wykonawca tej usługi będący jednocześnie Prezesem Zarządu Spółki będzie uprawniony w ramach świadczonych usług do prowadzenia bieżącej korespondencji z klientami Spółki, utrzymywania z nimi stałych kontaktów, przekazywania im i otrzymywania od nich wymaganych opracowań, materiałów i dokumentów w ramach powierzonych mu zadań.

Umowa, którą Spółka zamierza podpisać z Członkiem Zarządu jako osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą dotyczy świadczenia przez niego usług polegających na zbudowaniu sieci sprzedaży towarów i usług oferowanych przez Spółkę poza granicami Polski.

Do obowiązków świadczącego usługę, będącego jednocześnie Członkiem Zarządu, będzie należeć w szczególności:

1.

wyszukiwanie w krajach Europy Centralnej i Wschodniej odpowiednich firm zajmujących się sprzedażą towarów i usług dla edukacji;

2.

weryfikacji znalezionych firm oraz negocjowanie umów dystrybucyjnych,

3.

cykliczna weryfikacji prawidłowego przebiegu podpisanych umów.

Z tytułu świadczonych przez Prezesa oraz Członka Zarządu na rzecz Wnioskującej usług, osoby te będą wystawiać faktury VAT lub rachunki. Wykonawcy usług pełniący jednocześnie funkcje Prezesa i Członka Zarządu, złożą Spółce oświadczenie, iż wykonywane przez nich usługi wchodzą w zakres prowadzonych przez te osoby działalności gospodarczych.

Pismem z dnia 19 grudnia 2011 r. Wnioskodawca doprecyzował, iż umowy, które będą zawierane pomiędzy Spółką a Prezesem i Członkiem Zarządu nie będą umowami o charakterze zarządczym i menedżerskim.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy Spółka zobowiązana będzie do pełnienia funkcji płatnika podatku dochodowego i potrącania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu wypłacanego na rzecz osoby fizycznej, pełniącej jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu, wynagrodzenia za świadczone przez niego w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej usługi, polegającej na modyfikacji kodu platformy edukacyjnej.

2.

Czy Spółka zobowiązana będzie do pełnienia funkcji płatnika podatku dochodowego i potrącania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu wypłacanego na rzecz osoby fizycznej, pełniącej jednocześnie funkcję Członka Zarządu, wynagrodzenia za świadczone przez niego w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej usługi, polegającej na zbudowaniu sieci sprzedaży towarów i usług oferowanych przez Spółkę poza granicami Polski.

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Nie będzie ona pełniła obowiązków płatnika i nie będzie zobowiązana do potrącenia i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, z tytułu świadczonych przez te osoby fizyczne, pełniące jednocześnie funkcje Prezesa i Członka Zarządu, usług modyfikacji kodu platformy edukacyjnej oraz usługi, polegającej na budowaniu sieci sprzedaży towarów i usług oferowanych przez Spółkę poza granicami Polski. Zdaniem Wnioskującej, usługi świadczone przez ww. osoby fizyczne, w ramach swoich własnych firm, na rzecz Spółki, nie mają charakteru zarządczego. Ponadto czynności wykonywane w ramach prowadzonych przez te osoby działalności gospodarczych nie pokrywają się z zakresami obowiązków tych osób jako członków Zarządu Spółki.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 Ustawy PIT źródłami przychodów są działalność wykonywana osobiście oraz pozarolnicza działalność gospodarcza. Na mocy natomiast art. 41 ust. 1 Ustawy PIT osoby prawne, mogą w określonych w tym przepisie warunkach stać się płatnikami. Osoba prawna zobowiązana jest wówczas (jako płatnik) pobierać zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, najniższą stawkę podatkową. Tytułami zobowiązującymi płatnika do pobrania zaliczki na podatek dochodowy jest wypłacenie przez niego świadczeń, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 (a więc świadczeń stanowiących dla podatnika przychód z działalności wykonywanej osobiście) oraz art. 18 (przychody z praw majątkowych).

Dokonując analizy art. 13 pkt 2 i 4-9 w zw. z art. 41 ust. 1 Ustawy PIT oraz odnosząc tę analizę do opisanego stanu przyszłego, należy wysnuć wniosek, że Spółka będzie zobowiązana do potrącania zaliczek na podatek dochodowy jedynie od wynagrodzenia wypłacanego członkom Zarządu z tytułu pełnionych funkcji w Zarządzie - Spółka zobowiązana byłaby także do potrącenia zaliczki na podatek dochodowy w przypadku wypłaty wynagrodzenia za wykonywanie usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, ale tylko w przypadku, gdyby wynagrodzenie to nie było uzyskane w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej (zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 13 ust. 8 Ustawy PIT). W analizowanej sytuacji świadczenie usług (modyfikacji kodu platformy edukacyjnej oraz budowania sieci sprzedaży towarów i usług oferowanych przez Spółkę poza granicami Polski) przez osoby będące jednocześnie Prezesem oraz Członkiem Zarządu odbywać się będzie w ramach prowadzonych przez te osoby działalności gospodarczych.

W związku z powyższym Spółka nie będzie zobowiązana do potrącenia zaliczki na podatek dochodowy z tytułu wypłaty wynagrodzenia za świadczone przez ww. osoby usługi modyfikacji kodu platformy edukacyjnej, oraz usługi polegające na zbudowaniu sieci sprzedaży towarów i usług oferowanych przez Spółkę poza granicami Polski. Usługi te są bowiem świadczone przez te osoby w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie są natomiast usługami o charakterze zarządczym.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 13 pkt 9 Ustawy PIT tytułem zobowiązującym płatnika do pobrania zaliczki na podatek dochodowy jest wypłata przez niego wynagrodzenia za realizację umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7. Wnioskująca pragnie zaznaczyć, że nie zawrze ani z Prezesem ani też z Członkiem Zarządu umowy o takim charakterze. Spółka zawrze z tymi osobami umowę o świadczenie usług odpowiednio: modyfikacji kodu platformy edukacyjnej oraz budowania sieci sprzedaży towarów i usług Spółki poza granicami kraju. Przy czym usługi te będą świadczone w ramach prowadzonych przez te osoby pozarolniczych działalności gospodarczych

Brak obowiązku pobierania przez Wnioskującą zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłacanego osobie fizycznej będącej jednocześnie Prezesem Zarządu za świadczenie usług modyfikacji kodu platformy edukacyjnej oraz osobie fizycznej, będącej jednocześnie Członkiem Zarządu, za świadczenie usług budowania sieci sprzedaży towarów i usług Spółki poza granicami kraju, wynika także z brzmienia art. 41 ust. 2 Ustawy PIT.

Zgodnie z tym przepisem podatnik, świadcząc określone usługi na rzecz płatnika na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, może je świadczyć w ramach swojej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji to podatnik (nie płatnik - czyli Spółka) powinien odprowadzać zaliczki na podatek od tych dochodów, które są dochodami z działalności gospodarczej. Stąd też ustawodawca w art. 41 ust. 2 Ustawy PIT wskazuje, że płatnik nie jest obowiązany do poboru zaliczek na podatek od dochodu podatnika, który złożył mu oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej przezeń działalności gospodarczej.

W sytuacji będącej przedmiotem zapytania Wnioskująca zamierza wypłacać osobom fizycznym, będących członkami Zarządu, należności z tytułu wykonywania wspomnianych już usług polegających na modyfikacji kodu platformy edukacyjnej oraz budowaniu sieci sprzedaży towarów i usług Spółki poza granicami Polski. Usługi te będą wykonywane przez ww. osoby fizyczne w ramach prowadzonych przez te osoby pozarolniczych działalności gospodarczych. Osoby te złożą Spółce oświadczenia, że wykonywane przez nich usługi wchodzą w zakres prowadzonych przez te osoby pozarolniczych działalności gospodarczych. Za świadczone przez siebie usługi osoby te wystawią Spółce faktury VAT lub rachunki.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że Spółka nie będzie zobowiązana do potrącania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłacanego osobom fizycznym, będącym jednocześnie Prezesem i Członkiem Zarządu, za świadczone przez nich usługi. Usługi te wykonywane są bowiem w ramach prowadzonych przez te osoby pozarolniczych działalności gospodarczych. Ponadto czynności te nie będą czynnościami zarządczymi czy menedżerskimi. Dlatego też, w ocenie Spółki prawidłowym jest jej stanowisko, że nie będzie zobowiązana do potrącania zaliczek na podatek dochodowy w przypadku wypłaty wynagrodzenia na podstawie otrzymanych od ww. osób faktur VAT lub rachunku, za świadczone przez nich usługi.

Stanowisko Spółki przedstawione w niniejszym wniosku potwierdza także Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, w interpretacji indywidualnej z dnia 28 sierpnia 2008 r. sygn.: ILPB1/415-380/O8-4/AG. Interpretacja ta wydana została w bardzo podobnym stanie faktycznym, jaki będzie miał miejsce w Spółce.

Poza pełnieniem funkcji członka zarządu, podatnik świadczył na rzecz spółki usługi w ramach podpisanej umowy zlecenia, polegające na pośrednictwie handlowym. Później jednak ten podatnik rozszerzył swoją działalność gospodarczą o pośrednictwo handlowe. W związku z powyższym spółka zatrudniająca podatnika zwróciła się do organu podatkowego o potwierdzenie jej stanowiska, iż w przypadku wypłaty należności kontrahentowi prowadzącemu własną działalność gospodarczą zostanie ona zwolniona z obowiązku pobierania i odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych.

Organ podatkowy potwierdził prawidłowość takiego podejścia i stwierdził:

"Katalog przychodów, które należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście określony został w art. 13 ww. ustawy. Do przychodów tych między innymi należy zaliczyć przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 (art. 13 pkt 8 lit. a) ww. ustawy. Treść cytowanych powyżej przepisów wskazuje, że działalność gospodarczą od działalności wykonywanej osobiście odróżnia nie tyle fakt realizowania osobiście działalności na rzecz określonego kręgu podmiotów, lecz zarobkowy, zorganizowany, określony administracyjno-prawnie i ciągły (powtarzalny i stały) charakter prowadzonej działalności gospodarczej i uczestnictwo w obrocie gospodarczym.

Zatem w przypadku podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą, który dokonał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, prowadzi księgi podatkowe, samodzielnie odprowadza zaliczki na podatek, nawet jeśli świadczy usługi tylko dla jednego podmiotu - jego przychody z tego tytułu zaliczane są do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wówczas działalność takiego podatnika nie jest działalnością wykonywaną osobiście. Jednocześnie kontrahenci takich podatników nie muszą płacić zaliczek na podatek dochodowy. Potwierdza to treść przepisu art. 41 ust. 2 ww. ustawy, który zwalnia płatnika z obowiązku pobierania zaliczek na podatek w przypadku, gdy podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na poparcie swego stanowiska Spółka chciałaby przytoczyć także interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 stycznia 2011 r.sygn.: IPPB1/415-969/10-3/EC.

W powołanej interpretacji podatnik - osoba fizyczna, świadcząca na rzecz pewnej spółki, na podstawie umów cywilnoprawnych usługi zarządcze oraz usługi doradcze, zwróciła się z zapytaniem, czy świadczone przez niego w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej usługi doradcze będą mogły zostać opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c Ustawy PIT (po złożeniu odpowiedniego powiadomienia w urzędzie skarbowym), a więc liniowo jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Organ podatkowy stwierdził, że jest to możliwe - podatnik, świadczący na rzecz spółki usługi doradcze oraz zarządcze może opodatkować przychód z tytułu tych pierwszych jako przychód z działalności gospodarczej. W efekcie tego spółka zatrudniająca tego podatnika nie będzie zobowiązana do potrącenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zdaniem Wnioskującej, odnosząc przytoczoną interpretację do sytuacji zaistniałej w Spółce; nie będzie ona zobowiązana pełnić roli płatnika. Wypłacane przez Spółkę Prezesowi i Członkowi Zarządu wynagrodzenie za świadczone przez nich usługi modyfikacji kodu platformy edukacyjnej oraz budowania sieci sprzedaży poza granicami Polski, będą bowiem opodatkowane jak przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z tytułu wypłaty tego typu przychodów Spółka nie jest zobowiązana potrącać zaliczki na podatek dochodowy. Mając na uwadze powyższe, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zastrzec jedynie należy, iż tut. organ podatkowy dokonał oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy tylko w zakresie objętym zadanymi przez niego pytaniami.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę we wniosku interpretacji, stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl