IPPB1/415-840/09-4/MT - Rozpoznanie źródła przychodów wspólnika spółki komandytowej w przypadku odpłatnego zbycia akcji przez tą spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-840/09-4/MT Rozpoznanie źródła przychodów wspólnika spółki komandytowej w przypadku odpłatnego zbycia akcji przez tą spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2009 r. (data wpływu 9 listopada 2009 r.) oraz piśmie (data nadania 23 grudnia 2009 r., (data wpływu 29 grudnia 2009 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-840/09-2/MT, Nr IPPB1/415-859/09-2/MT z dnia 8 grudnia 2009 r. (data nadania 9 grudnia 2009 r., data doręczenia 21 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów z odpłatnego zbycia akcji w sytuacji gdy przedmiotem działalności spółki komandytowej jest obrót papierami wartościowymi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów z odpłatnego zbycia akcji w sytuacji gdy przedmiotem działalności spółki komandytowej jest obrót papierami wartościowymi.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna rozważa przystąpienie w charakterze wspólnika do spółki komandytowej ("spółka komandytowa"). Wnioskodawca przewiduje, iż spółka komandytowa może stać się właścicielem akcji spółek akcyjnych ("akcje"), przy czym możliwa jest zarówno sytuacja, że wspólnik lub wspólnicy spółki komandytowej wniosą do niej akcje w charakterze wkładu, jak i sytuacja, że spółka komandytowa dokona kupna akcji.

Spółka komandytowa będzie nabywała i zbywała akcje. Spółka może dokonać także zbycia akcji otrzymanych w charakterze wkładu.

Umowa spółki komandytowej będzie wskazywać, iż przedmiotem działalności spółki jest m.in. działalność określona w PKD 64.99.Z. Również rejestrując spółkę w Krajowym Rejestrze Sądowym, a także w innych rejestrach, Wnioskodawca wspólnie z innymi Wspólnikami spółki komandytowej wskażą, iż przedmiotem działalności spółki jest m.in. działalność określona w PKD 64.99.Z. Zamiarem Wnioskodawcy jest, aby spółka komandytowa faktycznie dokonywała nabywania i zbywania udziałów i akcji.

Wnioskodawca przewiduje, iż w przewidzianym przepisami trybie i terminie złoży oświadczenie, o którym mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie 19 % podatku liniowego). Umowa spółki komandytowej będzie określała proporcję, w jakiej Wnioskodawca uczestniczy w zyskach spółki komandytowej.

Z uwagi na braki formalne w dniu 8 grudnia 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez doprecyzowanie, czy przedmiotem działalności spółki komandytowej będzie nabywanie i zbywanie papierów wartościowych.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 8 grudnia 2009 r. Nr IPPB1/415-840/09-2/MT, Nr IPPB1/415-859/09-2/MT Wnioskodawca uzupełnił swój wniosek w dniu 29 grudnia 2009 r. informując, iż w chwili obecnej nie jest znana umowa spółki komandytowej, ponieważ spółka ta jeszcze nie istnieje. Nie można zatem stwierdzić, czy formalnym (zapisanym w umowie spółki) przedmiotem działalności spółki komandytowej będzie obrót akcjami. W związku z powyższym Wnioskodawca wniósł o rozpatrzenie w interpretacji indywidualnej następującego zdarzenia przyszłego:

a.

przedmiotem działalności spółki komandytowej będzie m.in. obrót akcjami, co należy rozumieć w ten sposób, iż:

*

umowa spółki komandytowej będzie wskazywać, iż przedmiotem działalności spółki jest m.in. działalność określona w PKD 64.99.Z,

*

rejestrując spółkę w Krajowym Rejestrze Sądowym, a także w innych rejestrach, Wnioskodawca wspólnie z innymi wspólnikami spółki komandytowej wskażą, iż przedmiotem działalności spółki jest m.in. działalność określona w PKD 64.991,

*

zamiarem wspólników spółki komandytowej jest, aby Spółka komandytowa faktycznie dokonywał obrotu akcjami.

Wnioskodawca uiścił również dodatkową opłatę w kwocie 80 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy przychody spółki komandytowej z odpłatnego zbycia (w tym sprzedaży) akcji oraz koszty uzyskania tych przychodów będą dla podatnika, w przypadającej na niego części wynikającej z umowy spółki, przychodami i kosztami zaliczanymi do źródła przychodów podatnika - pozarolnicza działalność gospodarcza, gdy:

1.

udziały lub akcje zostały wniesione do spółki komandytowej w formie wkładu niepieniężnego; przedmiotem działalności spółki komandytowej będzie m.in. obrót akcjami, co zostanie potwierdzone formalnie odpowiednim wpisem PKD w umowie spółki.

2.

spółka komandytowa dokonała zakupu udziałów lub akcji; przedmiotem działalności spółki komandytowej będzie m.in. obrót akcjami, co zostanie potwierdzone formalnie odpowiednim wpisem PKD w umowie spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy przychody spółki komandytowej z odpłatnego zbycia akcji będą dla Wnioskodawcy, w części odpowiadającej udziałowi podatnika w zysku spółki komandytowej wynikającemu z umowy spółki, przychodami zaliczanymi do źródła przychodów Wnioskodawcy - pozarolnicza działalność gospodarcza.

W konsekwencji, koszty uzyskania tych przychodów, w powyżej wskazanej części, będą powiększały wartość kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy służących określeniu dochodu Wnioskodawcy ze źródła - pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f. "jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej (tekst jedn. także spółka komandytowa), przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (tekst jedn. ze źródła - pozarolnicza działalność gospodarcza)".

Cytowany powyżej przepis ustanawia w istocie zasadę, zgodnie z którą jeżeli spółka osobowa prowadzi działalność gospodarczą, to wszelkie przychody osoby fizycznej - wspólnika spółki osobowej z tytułu udziału w tej spółce są przychodami ze źródła przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza. Należy bowiem zwrócić uwagę, że dyspozycja omawianego przepisu odnosi się do całości przychodów osiąganych przez spółkę, a przypadających na jej wspólnika ("przychody wspólnika z udziału w takiej spółce"), a nie np. (tylko do przychodów spółki, które na podstawie odrębnych przepisów można byłoby zakwalifikować jako przychody z prowadzonej działalności gospodarczej (w takim przypadku dyspozycja omawianego przepisu powinna np. brzmieć "przychody wspólnika z tej działalności spółki").

W tym kontekście należy wskazać, iż zgodnie z art. 102 Kodeksu spółek handlowych (ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), "spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą". Przepis ten oznacza, iż z mocy prawa celem istnienia spółki komandytowej jest prowadzenie działalności gospodarczej. w przypadku takiej spółki spełniona jest zatem hipoteza przepisu art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f.

Podstawowym przepisem regulującym zasady opodatkowania przychodów wspólników z udziału w spółkach osobowych jest art. 8 u.p.d.o.f. Zgodnie z art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f. "przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (...) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z przychodami z pozostałych źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali". Natomiast zgodnie z ust. 1a tego artykułu, "przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (...) osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali". Na podstawie art. 8 ust. 2 powołanej ustawy, zasady określone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów.

W oparciu o powyższe przepisy przychody z udziału w spółce osobowej można rozliczać na dwa sposoby:

*

jeżeli podatnik wybrał zasady opodatkowania określone w art. 9a i 30c u.p.d.o.f. (19 % podatek liniowy) - przychody przypadające na podatnika z udziału w spółce osobowej (oraz, zgodnie z ust. 2, koszty uzyskania tych przychodów) łączy się z przychodami i kosztami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f., albo

*

jeżeli podatnik nie wybrał zasad opodatkowania określonych powyżej - przychody przypadające na podatnika z udziału w spółce osobowej oraz odpowiednie koszty uzyskania przychodów łączy się z przychodami i kosztami opodatkowanymi na zasadach ogólnych (tekst jedn. zgodnie z art. 27 u.p.d.o.f.).

Wskazać należy, iż na powyższych zasadach podlegają również opodatkowaniu dochody osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Zatem przepis art. 8 u.p.d.o.f. nie przewiduje możliwości opodatkowania części przychodu wspólnika z udziału w spółce osobowej na zasadach określonych w art. 30b u.p.d.o.f.; nie jest zatem również możliwe kwalifikowanie części tego przychodu jako przychodu ze źródła - kapitały pieniężne. Z analizowanego przepisu jasno i ponownie wynika zasada, iż przychody i koszty przypadające wspólnikowi z udziału w spółce osobowej kwalifikuje się w całości do jednego źródła przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 9a ust. 5 u.p.d.o.f. "jeżeli podatnik:

1.

prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek mniemających osobowości prawnej,

2.

jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej

* wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 (tekst jedn. opodatkowania 19 % podatkiem liniowym), dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy".

Analiza powyższego przepisu prowadzi do wniosku, iż ustawodawca przyznaje podatnikom prawo do opodatkowania w trybie art. 9a i art. 30c u.p.d.o.f. dwóch kategorii dochodów:

*

dochodów uzyskiwanych z samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej oraz

*

dochodów przypisywanych podatnikowi z tytułu uczestnictwa w spółce niemającej osobowości prawnej.

Zatem kwalifikacji do dochodów opodatkowanych w formie określonej w art. 9a i 30c u.p.d.o.f. podlega całość dochodów podatnika z tytułu uczestnictwa w spółce osobowej oraz ta część jego dochodów, która pochodzi samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej.

Wskazać także należy, iż zgodnie z powyżej powołanym przepisem, jeżeli podatnik wybrał opodatkowanie w formie 19 % podatku liniowego, wszelkie jego dochody z tytułu uczestnictwa w spółkach mniemających osobowości prawnej podlegają z mocy prawa opodatkowaniu 19 % podatkiem liniowym. Przepis wyraźnie wskazuje bowiem, iż "wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 (tekst jedn. opodatkowania 19 % podatkiem liniowym), dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy".

Na podstawie art. 24 ust. 1 u.p.d.o.f. "u podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg". Zgodnie z art. 6 w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości (ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.), do prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiązane są m.in. spółki komandytowe.

Tym samym, zgodnie z art. 24 ust. 1 u.p.d.o.f., dochód spółki komandytowej wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg uważa się w całości za dochód z działalności gospodarczej. zatem również dla wspólnika spółki komandytowej dochód ten jest dochodem z działalności gospodarczej, czyli kwalifikowany jest do źródła przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza. Dotyczy to także przychodów i kosztów podatkowych związanych z odpłatnym zbyciem (w tym ze sprzedażą) udziałów i akcji. Nie ma bowiem możliwości, aby tego rodzaju transakcja nie została ujęta w księgach rachunkowych spółki komandytowej.

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie przez spółkę komandytową podwójnej księgowości w celu wyodrębnienia pewnych rodzajów przychodów oraz związanych z nimi kosztów. Trudno również wyobrazić sobie podział ogólnych kosztów ponoszonych przez spółkę komandytową, na te wyodrębnione rodzaje przychodów.

Co do zasady obrót instrumentami finansowymi podlega opodatkowaniu na podstawie art. 30b ust. 1 u.p.d.o.f., a dochód z tego tytułu zalicza się do źródła przychodów: kapitały pieniężne. równocześnie jednak zgodnie z ust. 4 omawianego artykułu, przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej".

Dla uznania, iż do przedmiotu działalności gospodarczej spółki komandytowej należy m.in. nabywanie i zbywanie papierów wartościowych (w tym akcji) konieczne jest łączne spełnienie dwóch warunków:

*

wspólnicy spółki komandytowej zamierzają, aby przedmiotem działalności spółki było nabywanie i zbywanie papierów wartościowych (w tym akcji), oraz

*

spółka faktycznie dokonuje nabycia i zbycia akcji.

Jak wskazano we wniosku wspólnicy Spółki komandytowej zamierzają zawrzeć w umowie Spółki zapis, iż przedmiotem jej działalności jest m.in. działalność określona w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) symbolem 64.99.Z i opisem: Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych.

Zgodnie z komentarzem do PKD, podklasa 64.99.Z obejmuje działalność inwestycyjną na własny rachunek dokonywaną poprzez lokatę kapitału za pośrednictwem przedsiębiorstw wysokiego ryzyka, kłubów inwestycyjnych itp. Zgodnie natomiast z komentarzem do podklasy 66.12.Z, podklasa 64.99.Z obejmuje działalność na rynkach finansowych wykonywaną na własny rachunek.

Zatem niewątpliwie podklasa 64.99.Z obejmuje nabywanie i zbywanie papierów wartościowych (w tym akcji).

Wspólnicy Spółki komandytowej poprzez zawarcie w umowie Spółki postanowienia, iż przedmiotem jej działalności będzie działalność określona w PKD 64.99.Z, jednoznacznie wskazują na swój zamiar wykonywania działalności gospodarczej w tym zakresie przez Spółkę. Zamiar ten uzewnętrznia się także poprzez zgłoszenie do odpowiednich rejestrów, w tym Krajowego Rejestru Sądowego, działalności określonej w PKD 64.99.Z jako jednego z rodzajów działalności gospodarczej prowadzonych przez Spółkę. Odnośnie faktycznego nabycia i zbycia papierów wartościowych przez spółkę, Wnioskodawca wskazał we wniosku, iż spółka będzie nabywała i zbywała akcje.

Należy zauważyć, że Wnioskodawca otrzymał 15 lipca 2009 r. interpretację indywidualną Ministra Finansów sygn.IPPB1/415-307/09-4/MT ("interpretacja") dotyczącą podobnego zdarzenia przyszłego. We wniosku o wydanie interpretacji podatnik opisał sytuację zbycia (w tym sprzedaży) akcji (zarówno nabytych w charakterze wkładu, jak później zakupionych) przez spółkę komandytową, do której zamierzał przystąpić w charakterze wspólnika. Zapytanie podatnika dotyczyło kwestii, czy przychody spółki komandytowej z odpłatnego zbycia (w tym sprzedaży) akcji oraz koszty uzyskania tych przychodów będą dla podatnika, w przypadającej części wynikającej z umowy spółki, przychodami i kosztami zaliczanymi do źródła przychodów podatnika - pozarolnicza działalność gospodarcza, gdy przedmiotem działalności spółki komandytowej m.in. będzie nabywanie i zbywanie papierów wartościowych. Zapytanie dotyczyło przy tym zarówno sytuacji, gdy udziały lub akcje zostały wniesione do spółki komandytowej w formie wkładu niepieniężnego, jak i gdy udziały lub akcje spółka zakupiła. We własnym stanowisku co do oceny tych zdarzeń Wnioskodawca uznał, iż gdy przedmiotem działalności gospodarczej będzie nabywanie i zbywanie papierów wartościowych i Wnioskodawca będzie dokonywał takich transakcji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uzyskany przychód należy traktować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy przedmiotowe akcje zostaną nabyte w drodze zakupu czy jako wkład niepieniężny. W obu przypadkach organ uznał stanowisko podatnika za prawidłowe.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy w sytuacji opisanej powyżej obrót akcjami będzie przedmiotem działalności gospodarczej spółki komandytowej.

Odnośnie ewentualnych nawiązań organu podatkowego we wnioskowanych interpretacjach do ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm., "u.o.i.f."), Wnioskodawca zauważa, iż dokonanie takich odniesień będzie skutkowało obowiązkiem przeanalizowania przez organ podatkowy przepisów tej ustawy i ich wpływu na obowiązki i uprawnienia podatkowe Wnioskodawcy.

Odmowa odniesienia się do kwestii, czy działalność Spółki opisana we wniosku będzie działalnością gospodarczą w kontekście przepisów u.o.i.f. prowadziłaby w istocie do wydania interpretacji niejasnej, warunkowej, niemającej realnej wartości dla Wnioskodawcy. Podkreślić należy, iż każda interpretacja indywidualna także uznająca stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe nadaje adresatowi uprawnienia przewidziane przepisami art. 14k i 14 m Ordynacji podatkowej (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm., "Ordynacja podatkowa"). Jednakże skorzystanie przez wnioskodawcę z tych uprawnień uzależnione jest od spełnienia warunków określonych otrzymaną przez niego interpretacją. W tym kontekście niedopuszczalne jest wydanie takiej interpretacji, do której zastosowanie się jest niemożliwe bez dodatkowej analizy prawnej przepisów powołanych przez organ podatkowy wydający interpretację.

Przepisy art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej jednoznacznie nakazują organowi podatkowemu dokonanie wykładni prawa podatkowego, bez jej ograniczania do przepisów ustaw prawa podatkowego. Przepisem prawa podatkowego jest w tym kontekście każdy przepis mający wpływ na obowiązki lub uprawnienia podatkowe Wnioskodawcy; w tym również u.o.i.f., o ile zdaniem organu podatkowego, przepisy u.o.i.f. miałyby znaczenie dla kwalifikacji przychodów Spółki do określonego źródła przychodów.

Powyższą tezę jednoznacznie podziela bogate orzecznictwo. I tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 8 maja 2007 r., sygn. I SA/Rz 254/07 wskazał, iż "utożsamianie pojęcia prawa podatkowego, o którym. mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, z pojęciem ustaw prawa podatkowego, o których mowa w art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej, jest nieuprawnione. Przez pojęcie prawa podatkowego należy rozumieć wszelkie normy prawne zarówno ustawowe, jak i wydane na podstawie upoważnienia ustawowego, które regulują wszystkie elementy konstrukcyjne, podmiotowe i przedmiotowe, podatku ". Podobnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 29 stycznia 2009 r., sygn. I SA/k.c. 465/08 uznał, że "normatywny przedmiot interpretacji indywidualnej stanowią przepisy prawa podatkowego (...). W kontekście stosowania art. 6 ustawy z 2004 r. o podatku od towarów i usług, art. 551 k.c. stał się przepisem prawa podatkowego, mimo zamieszczenia go w ustawie wykraczającej poza ramy spraw wymienionych w art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej".

Odnośnie zastosowania przepisów u.o.i.f. do działalności Spółki określonej we wniosku, Wnioskodawca zauważa, co następuje.

Jak wskazano we wniosku, przedmiotem działalności Spółki będzie obrót akcjami. Jak wynika z wniosku, akcje te będą wniesione do Spółki aportem albo uprzednio zakupione przez Spółkę.

Zgodnie z art. 69 ust. 2 pkt 3 u.o.i.f., "działalność maklerska, z zastrzeżeniem (...) art. 70, obejmuje wykonywanie czynności polegających na nabywaniu lub zbywaniu na własny rachunek instrumentów finansowych".

Zatem, co do zasady, prowadzenie działalności w zakresie obrotu akcjami, wskazanej przez Spółkę we wniosku, jest działalnością maklerską w rozumieniu u.o.i.f.

Na podstawie ust. 1 powołanego artykułu, "prowadzenie działalności maklerskiej wymaga zezwolenia Komisji wydanego na wniosek, o którym mowa w art. 82, złożony przez zainteresowany podmiot".

Powyższe oznacza, iż co do zasady prowadzenie działalności w zakresie obrotu akcjami wymaga zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Równocześnie jednak, zgodnie z art. 70 ust. 1 u.o.i.f., "przepisów niniejszego działu nie stosuje się do:

*

podmiotów wykonujących czynności określone w art. 69 ust. 2 wyłącznie na rzecz podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej, do której należy podmiot wykonujący te czynności, z zastrzeżeniem pkt 9" oraz

*

"podmiotów wykonujących wyłącznie czynności określone w art. 69 ust. 2 pkt 3, o ile czynności te nie są wykonywane w ramach zadań związanych z organizacją rynku regulowanego ani nie polegają na nabywaniu lub zbywaniu instrumentów finansowych w sposób zorganizowany, częsty i systematyczny poprzez stworzenie systemu umożliwiającego zawieranie transakcji przez podmioty trzecie".

Dodać należy, iż pod pojęciem grupy kapitałowej, o której mowa w art. 70 ust. 1 pkt 2 u.o.i.f. należy rozumieć jednostkę dominującą wraz z jednostkami zależnymi, a zatem zarówno Spółkę, jej wspólników oraz ewentualne spółki zależne od Spółki (art. 3 pkt 18 u.o.i.f. w zw. z art. 3 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 29 września o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Przepisy u.o.i.f. nie uzależniają prawa do prowadzenia działalności w zakresie wskazanym w art. 69 ust. 2 pkt 3 u.o.i.f. - dotyczącym m.in. obrotu akcjami na własny rachunek - od formalnego uzewnętrznienia zamiaru prowadzenia tego rodzaju działalności (tekst jedn. odpowiedniego wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w umowie Spółki).

W rezultacie nie ma wątpliwości, iż działalność Spółki w zakresie obrotu akcjami będzie spełniać wszelkie wymogi wynikające z przepisów u.o.i.f. Do wymogów tych nie należy uzyskanie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności maklerskiej, ponieważ Spółka będzie zwolniona z obowiązku uzyskania takiego zezwolenia na podstawie art. 70 ust. 1 pkt 2 i 4 u.o.i.f. Do wymogów tych nie należy również dokonanie odpowiedniego wpisu w zakresie przedmiotu działalności Spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w umowie Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podatnikiem w myśl art. 7 § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Zatem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki niemającej osobowości prawnej, podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka lecz jej wspólnicy.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - określanego dalej skrótem k.s.h.) spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. W myśl art. 102 k.s.h. spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Spółka osobowa nie posiada osobowości prawnej. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników tejże spółki.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.

Opisaną wyżej zasadę proporcjonalnego udziału stosuje się analogicznie do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 8 ust. 2 cyt. ustawy.

W art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyszczególniono dwa odrębne źródła przychodów, tj.:

*

pozarolniczą działalność gospodarczą,

*

kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Pozarolnicza działalność gospodarcza została zdefiniowana w przepisie art. 5a pkt 6 ww. ustawy, jako działalność zarobkowa:

a.

wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b.

polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Przychody z działalności gospodarczej zostały zdefiniowane w art. 14 ustawy. Należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w ustępie 3 art. 14 ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30b ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Stosownie do art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodu określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38 z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Dochodów, o których mowa w ust. 1 nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c (art. 30b ust. 5 ustawy).

Natomiast z brzmienia art. 30b ust. 4 ww. ustawy wynika, iż przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

W sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest obrót papierami wartościowymi i podatnik dokonuje takiej transakcji, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uzyskany przychód (dochód) należy traktować jako przychód z wykonywanej działalności gospodarczej. Tak uzyskany przychód (dochód) podlega łącznemu opodatkowaniu z pozostałymi przychodami, w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.

Pojęcie kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, do których odwołuje się przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest definiowane odpowiednio w art. 17 ust. 1 oraz w art. 18 ustawy. Aczkolwiek nie wszystkie rodzaje dochodów z kapitałów pieniężnych w rozumieniu ustawy mogą stanowić przedmiot działalności gospodarczej, niemniej jednak przedmiotem takiej działalności może być nabywanie i zbywanie udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych. Naturalnie, aby działalność ta mogła być traktowana jako działalność gospodarcza, musi spełniać przesłanki wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że musi być wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Niezależnie już od tych warunków, w przypadku gdyby działalność miała obejmować handel papierami wartościowymi w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.), wówczas respektowane muszą być wymogi stawiane także i przez tę ustawę. Powołana ustawa reguluje zasady, tryb i warunki podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie obrotu papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi, prawa i obowiązki podmiotów uczestniczących w tym obrocie oraz wykonywanie nadzoru w tym zakresie.

Skutkiem wskazanego przepisu art. 30b ust. 4 jest konieczność wyłączenia ze źródła przychodów określonego jako kapitały pieniężne, przedmiotu związanego z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Jak wynika z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego, nabywanie i zbywanie papierów wartościowych będzie przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę komandytową, której wspólnikiem będzie Wnioskodawca. Umowa spółki komandytowej będzie zawierała w katalogu przedmiotu działalności gospodarczej spółki wpis: "pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych PKD 64.99.Z".

Zatem opisane we wniosku działania będą podejmowane "w wykonywaniu działalności gospodarczej".

O ile obrót instrumentami finansowymi (w tym akcjami) w świetle odrębnych (nie będących przepisami prawa podatkowego) przepisów stanowił będzie przedmiot działalności gospodarczej Spółki Komandytowej, której Wnioskodawca będzie wspólnikiem, zatem opisane we wniosku działania będą podejmowane "w wykonywaniu działalności gospodarczej". W konsekwencji dochody uzyskiwane w związku z dokonanym przez Spółkę obrotem instrumentami finansowymi (wskazanymi przez wnioskodawcę akcjami) spełniać będą warunek sformułowanego w cyt. art. 30b ust. 4 ww. ustawy.

Mając na względzie powołane przepisy, przychody uzyskane z ww. tytułu podlegały będą opodatkowaniu według zasad określonych w art. 30c, zgodnie z wyborem formy opodatkowania przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej. Stosownie do treści art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody i koszty uzyskania przychodów określane będą proporcjonalnie do udziału w zysku spółki komandytowej.

Reasumując w sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej będzie nabywanie i zbywanie papierów wartościowych i podatnik będzie dokonywał takiej transakcji, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uzyskany przychód (dochód) należy traktować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy przedmiotowe akcje zostaną nabyte w drodze zakupu czy jako wkład niepieniężny.

W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę wyroków WSA, NSA stwierdzić należy, że orzeczenia te zostały wydane w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Z uwagi na fakt, iż Strona opłaciła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwocie odpowiadającej 3 zdarzeniom przyszłym (w wysokości 120 zł), natomiast winna być uiszczona kwota odpowiadająca 1 zdarzeniu przyszłemu, dodatkowa opłata w wysokości 80 zł dokonana w dniu 6 listopada 2009 r. i 28 grudnia 2009 r. będzie zwrócona zgodnie z art. 14f § 2a Ordynacji podatkowej - na adres Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl