IPPB1/415-839/08-5/AŻ - Czy w przypadku likwidacji spółki komandytowej udział kapitałowy wypłacony wspólnikowi będzie podlegał opodatkowaniu jako przychód z praw majątkowych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 października 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-839/08-5/AŻ Czy w przypadku likwidacji spółki komandytowej udział kapitałowy wypłacony wspólnikowi będzie podlegał opodatkowaniu jako przychód z praw majątkowych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2008 r. (data wpływu 24 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dochodu w przypadku likwidacji spółki komandytowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dochodu w przypadku likwidacji spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik jest osobą fizyczną. Wraz z innymi wspólnikami zamierza zawiązać spółkę komandytową. Jego wkładem do spółki będą nieruchomości, które uprzednio nabył w drodze kupna. Wartość rynkowa tych nieruchomości, na dzień wnoszenia ich do spółki jest dużo większa od ceny ich zakupu przez podatnika.

Podatnik, oprócz spółki komandytowej zamierza być wspólnikiem innej lub innych spółek osobowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w momencie wniesienia wkładu do spółki po cenie rynkowej, wyższej od ceny zakupu przedmiotu wkładu przez podatnika, po stronie podatnika powstanie przychód do opodatkowania z tego tytułu?

2.

Jaki dochód osiągnie podatnik z tytułu sprzedaży przez spółkę komandytową nieruchomości wniesionej uprzednio przez podatnika do tejże spółki, jako wkład?

3.

Jaki dochód osiągnie podatnik z tytułu sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej?

4.

Jaki dochód osiągnie podatnik w momencie likwidacji spółki komandytowej?

5.

W sytuacji, gdy podatnik będący wspólnikiem kilku spółek osobowych, uzyska jednocześnie z tego tytułu dochód (z jednej lub kilku spółek osobowych) i stratę (z inne spółki lub spółek osobowych) to jego dochód (lub strata) w danym r. podatkowym stanowić będzie różnica pomiędzy sumą dochodów osiąganych z tytułu udziału w spółkach osobowych, które takowy dochód przynoszą, a sumą strat z tytułu udziału w spółkach osobowych, które takowe straty przynoszą?

Odpowiedź na pytanie czwarte stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek Pana z zakresu pozostałych pytań został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami.

Zdaniem wnioskodawcy, wartość rynkowa majątku spółki komandytowej otrzymana w związku z jej likwidacją, stanowić będzie dla podatnika przychód. Przychód ten będzie opodatkowany na zasadach ogólnych, jako dochód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika z tego, że występujący wspólnik będzie musiał odprowadzić zaliczkę na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. W tym zakresie należy jednak zauważyć, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów w spółce wolne są od podatku dochodowego, w części stanowiącej koszt ich nabycia. Nadwyżka zaś podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W przypadku podatnika, opodatkowaniu podlegać będzie ta część wartości rynkowej majątku spółki komandytowej, otrzymana w związku z jej likwidacją, która stanowić będzie nadwyżkę nad kwotę przeznaczoną na nabycie składników majątkowych wniesionych, jako wkład do spółki komandytowej (w przedmiotowym stanie faktycznym cena, za jaką zostały nabyte nieruchomości wniesione następnie do spółki komandytowej).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Do likwidacji spółki komandytowej stosuje się przepisy regulujące likwidację spółki jawnej, między innymi art. 81 § 1 z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - dalej k.s.h. (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem w przypadku likwidacji spółki sporządza się bilans na dzień rozpoczęcia i zakończenia likwidacji.

Z art. 82 § 1 i 2 k.s.h. wynika natomiast, że z majątku spółki spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki oraz pozostawia się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych. Pozostały majątek dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku.

Tak, więc w przypadku likwidacji spółki wspólnikowi przysługuje prawo zwrotu udziału kapitałowego. Wypłacenie wspólnikowi wartości ustalonego w procesie likwidacji spółki udziału kapitałowego stanowi dla niego przysporzenie majątkowe, które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast z art. 11 ww. ustawy wynika, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Artykuł 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Z brzmienia powyższego przepisu wynika, że nie istnieje obowiązek uiszczenia podatku dochodowego w przypadku zwrotu wkładów w spółce osobowej, do wysokości, w jakiej one zostały do spółki wniesione.

Natomiast nadwyżka ponad wysokość wniesionych wkładów wypłacona wspólnikowi w związku z likwidacją spółki osobowej stanowi przychód z praw majątkowych, o których mowa w przepisach art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy. Stosownie do treści tego przepisu źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Z kolei, w myśl przepisu art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Przepisy ustawy podatkowej, mimo, iż posługują się terminem "prawa majątkowe", nie definiują tego pojęcia, a zawarte w art. 18 ich wymienienie jest jedynie przykładowe, na co wskazuje użyte przez ustawodawcę sformułowanie "w szczególności". Należy, zatem przyjąć, iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 ustawy można zaliczyć także inne prawa nie wymienione w tym przepisie. Prawa związane z udziałem wspólnika w spółce osobowej są prawami majątkowymi, gdyż ich treść stanowią odpowiednio określone przez - Kodeks spółek handlowych prawa i obowiązki o charakterze zarówno korporacyjnym, jak i majątkowym.

Reasumując - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w przypadku likwidacji spółki komandytowej będzie podlegał udział kapitałowy wypłacony wspólnikowi spółki w związku z jej likwidacją, stanowiący nadwyżkę ponad wysokość wniesionych wkładów (wg wartości określonej na dzień wniesienia tych wkładów), jako przychód z praw majątkowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl