IPPB1/415-826/13-2/IF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 października 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-826/13-2/IF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2013 r. (data wpływu 5 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w czerwcu 2012 r. złożył wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej. We wniosku Wnioskodawca błędnie zaznaczył rubrykę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej według zasad, o których mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W lipcu 2012 r. Wnioskodawca zawarł ze spółką akcyjną umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania (dalej: Umowa). Wnioskodawca wykonuje swoje obowiązki członka zarządu w spółce akcyjnej na podstawie Umowy, zawartej w ramach indywidualnej działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Zgodnie z Umową, spółka akcyjna powierzyła Wnioskodawcy świadczenie usług zarządzania polegających na (i) osobistym zarządzaniu powierzonymi obszarami działalności spółki wraz (ii) reprezentacją spółki wobec organów państwowych, organów samorządu terytorialnego i innych podmiotów trzecich.

Zgodnie z umową, do obowiązków Wnioskodawcy należy w szczególności:

* organizacja działalności spółki i jej organów, a także kierowanie Centralną spółki,

* prowadzenie spraw pracowniczych w spółce,

* zagadnienia techniczno-eksploatacyjne dotyczące elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej spółki,

* przedsięwzięcia rozwojowe, modernizacyjne i odtworzeniowy elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej spółki,

* zagadnienia techniczno-eksploatacyjne przewozów realizowane przez spółkę.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca uzyskuje tylko i wyłącznie przychody z umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania zawartej ze spółką akcyjną.

Od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej (w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) do dnia składania niniejszego wniosku, Wnioskodawca nie uzyskał przychodów, które byłyby opodatkowanie jako przychody z działalności gospodarczej. Jedynymi przychodami jakie Wnioskodawca uzyskuje, są to przychody z umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania, które w myśl art. 13 pkt 9 ww. ustawy, są przychodami z działalności wykonywanej osobiście.

W 2013 r. Wnioskodawca złożył wspólnie z małżonką zeznanie podatkowe za 2012 r. (zeznanie złożone na druku PIT-37). Organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę do złożenia korekty deklaracji podatkowej za 2012 r. wskazując, że z uwagi na fakt, iż ma do Wnioskodawcy zastosowanie art. 30c u.p.d.o.f. nie ma On możliwości zeznania podatkowego wspólnie z małżonką. Ponieważ do upływu terminu złożenia zeznania rocznego za 2012 r. Wnioskodawca nie zgłosił organowi podatkowemu faktu o rezygnacji (wycofania oświadczenia) z opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy, uznał, że w odniesieniu do zeznania składanego za 2012 r. przyjąć należy, że art. 30c ustawy ma do Niego zastosowanie. Wnioskodawca dokonał korekty zeznania rocznego (PIT-37) i złożył samodzielnie zeznanie podatkowe za 2012 r. (deklaracje PIT-37 i deklaracje PIT-36L, przy czym w deklaracji PIT-36L nie wykazał przychodów i kosztów).

W lipcu 2013 r. Wnioskodawca złożył wniosek o zmianę wpisu w centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej. Zmiana polega na wskazaniu, że podatek dochodowy od osób fizycznych będzie Wnioskodawca opłacał na zasadach ogólnych.

W lipcu 2013 r. Wnioskodawca złożył w Urzędzie Skarbowym pismo, w którym poinformował, że wycofuje złożone oświadczenie o wyborze opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f.

Wnioskodawca będzie pozostawał w związku małżeńskim przez cały 2013 r. Pomiędzy Wnioskodawcą i Jego żoną przez cały 2013 r. istniała będzie wspólność majątkowa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma prawo wycofać złożone uprzednio oświadczenie i zrezygnować z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach przewidzianych w art. 30c u.p.d.o.f. ze skutkiem na dzień 1 stycznia 2013 r. oraz czy w związku tym ma prawo do złożenia zeznania rocznego za 2013 r. wspólnie z małżonką.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do zapisów art. 13 pkt 9 u.p.d.o.f. za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7. Należy podkreślić, że w myśl ww. regulacji, przychody które uzyskuje z tytułu świadczenia usług w zakresie zarządzania nie są przychodami z działalności gospodarczej ale są przychodami z działalności wykonywanej osobiście.

Ustawodawca nie określił wprost w jakich przypadkach podatnik, który dokonał wyboru opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może z tego wyboru zrezygnować, zwłaszcza w przypadku gdy wybór ten był spowodowany błędem. Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie wprowadził wyraźnego zakazu cofnięcia złożonego uprzednio oświadczenia o wyborze opodatkowania według zasad określonych w art. 30c u.p.d.o.f. Za możliwością cofnięcia oświadczenia o wyborze zasad ukształtowanych w art. 30c u.p.d.o.f. opowiedział się NSA w wyroku z dnia 16 października 2009 r. sygn. akt II FSK 734/08. W wyroku tym NSA jednoznacznie stwierdził: "W przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w ciągu roku podatkowego przed dniem uzyskania przez nich "pierwszego przychodu" mogą oni skutecznie dokonać wyboru właściwego sposobu opodatkowania dochodów, nawet jeżeli oznacza to konieczność wycofania wcześniej złożonego oświadczenia o wyborze zasad ukształtowanych w art. 30c u.p.d.o.f. W tym zakresie nie obowiązuje szczególny tryb rezygnacji przewidziany w art. 9a ust. 4 u.p.d.o.f. powiązany z ukształtowaną w tym przepisie zasadą kontynuacji wybranego sposobu opodatkowania.

Wnioskodawca podkreśla, że od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej (w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) do dnia składania niniejszego wniosku, nie uzyskał przychodów, które byłyby opodatkowane jako przychody z działalności gospodarczej. Jedynymi przychodami, które uzyskuje są przychody z umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania, które są, w myśl art. 13 pkt 9 ww. ustawy, przychodami z działalności wykonywanej osobiście. Co więcej, Wnioskodawca uważa, że składając wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, nie powinien wskazywać, że wybiera opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej według zasad, o których mowa w art. 30c ustawy, ponieważ przychody, które uzyskuje z tytułu świadczenia usług w zakresie zarządzania, nie są przychodami z działalności gospodarczej, a zatem art. 30c nie może mieć do nich w ogóle zastosowania.

Z powyższych względów Wnioskodawca uważa, że ma prawo do wycofania złożonego uprzednio oświadczenia i rezygnacji z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy ze skutkiem na dzień 1 stycznia 2013 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie miał On prawo do złożenia, na podstawie art. 6 ust. 2 u.p.d.o.f., zeznania rocznego za 2013 rok wspólnie z małżonką. W szczególności nie będzie miał do Niego zastosowania art. 6 ust. 8 u.p.d.o.f., który wyłącza możliwość wspólnego opodatkowania w sytuacji gdy chociażby do jednego z małżonków miał zastosowanie art. 30c u.p.d.o.f.

Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego we wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, od osiąganych przez nich dochodów.

Jednakże art. 6 ust. 2 ww. ustawy, przewiduje możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych przez małżonków. W myśl tego przepisu małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Stosownie do art. 6 ust. 8 ww. ustawy, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Na podstawie art. 6 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (tekst jedn.: m.in. osób fizycznych osiągających przychody z tytułu umowy najmu) niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej na zasadach określonych w art. 30c albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, albo w ustawie z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Natomiast art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z art. 9a ust. 4 tej ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Stosownie do treści art. 30c ust. 6 ustawy, dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych w sposób określony w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30b i 30e.

Z cytowanych powyżej przepisów jednoznacznie wynika, że przepis art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi odstępstwo od generalnej zasady odrębnego opodatkowania. Możliwość jego zastosowania obwarowana jest szeregiem warunków wyraźnie wskazanych w tej ustawie.

Z treści art. 6 ust. 8 ww. ustawy, bezspornie wynika, że prawa do łącznego opodatkowania dochodów określonych w art. 9 ust. 1 i 1a pozbawieni zostali małżonkowie w sytuacji, gdy w roku podatkowym chociażby do jednego z nich miały zastosowanie przepisy art. 30c tej ustawy. W konsekwencji, już sam fakt dokonania wyboru sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (nawet bez faktycznego ich uzyskania), stanowi przesłankę do utraty możliwości wspólnego opodatkowania dochodów obojga małżonków (nawet uzyskiwanych ze źródeł innych niż prowadzona działalność gospodarcza).

Wobec powyższego, sam wybór opodatkowania dochodów osiąganych z działalności gospodarczej wg liniowej 19% stawki podatku dochodowego oraz nie złożenie innych oświadczeń, tj. dotyczących likwidacji działalności gospodarczej lub zmiany (wycofania) formy opodatkowania w terminie określonym w art. 9a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyklucza możliwość opodatkowania dochodów uzyskanych przez współmałżonków w sposób przewidziany w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca od 2012 r. prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. W lipcu 2012 r. zawarł z spółką akcyjną umowę o świadczenie usług zarządzania. Od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej (w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) do dnia składania niniejszego wniosku, Wnioskodawca nie uzyskał przychodów, które byłyby opodatkowanie jako przychody z działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał, że jedynymi przychodami jakie uzyskuje, są to przychody z umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania, które w myśl art. 13 pkt 9 ww. ustawy, są przychodami z działalności wykonywanej osobiście.

W lipcu 2013 r. Wnioskodawca złożył wniosek o zmianę (podatek dochodowy od osób fizycznych będzie Wnioskodawca opłacał na zasadach ogólnych) wpisu w centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej oraz złożył w Urzędzie Skarbowym pismo, w którym poinformował, że wycofuje złożone oświadczenie o wyborze opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, należy w tym miejscu podkreślić, że z uwagi na dokonany przez Wnioskodawcę w 2012 r. wybór formy opodatkowania podatkiem liniowym - stosownie do treści art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - Wnioskodawcę nadal należy uznać za osobę do której mają zastosowanie przepisy art. 30c ww. ustawy, z uwagi na fakt, iż do 20 stycznia 2013 r. Wnioskodawca nie dokonał zmiany formy opodatkowania.

W związku z powyższym złożenie przez Wnioskodawcę oświadczenia w lipcu 2013 r. nie spowodowało zmiany formy opodatkowania dochodów za 2013 r.

Reasumując, mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż Wnioskodawca nie może skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania małżonków za 2013 r., pomimo, że w lipcu 2013 r. wycofał złożone uprzednio oświadczenie i dokonał rezygnacji z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach przewidzianych w art. 30 ww. ustawy.

Krańcowo należy podkreślić, że przywołany przez Wnioskodawcę wyrok sądu administracyjnego dotyczący przepisów prawa wydany został w indywidualnej sprawie i nie może być źródłem praw i obowiązków w innych sprawach.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002, r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl