IPPB1/415-806/14-4/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 września 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-806/14-4/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2014 r. (data wpływu 28 maja 2014 r.) uzupełnione pismem z dnia 25 sierpnia 2014 r. (data wpływu 29 sierpnia 2014 r.) na wezwanie z dnia 19 sierpnia 2014 r. Nr IPPB1/415-806/14-2/ES (data nadania 19 sierpnia 2014 r., data odbioru 21 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.

W wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni w dniu 17 marca 1992 r. nabyła współwłasność (w 1/4 części) nieruchomości gruntowej, dla której prowadzona jest księga wieczysta (dalej "Nieruchomość"). Pozostałymi współwłaścicielami Nieruchomości, oprócz Wnioskodawczyni, na dzień składania niniejszego wniosku są:

* Barbara G., która 17 marca 1992 r. nabyła 1/4 części Nieruchomości, dnia 22 marca 2011 r. odziedziczyła także 1/8 część Nieruchomości po swoim zmarłym mężu Stanisławie Zenonie G., natomiast dnia 5 kwietnia 2011 r. uzyskała w drodze umowy darowizny 1/8 część nieruchomości od pozostałych spadkobierców po Stanisławie Zenonie G.; w rezultacie, na dzień składania niniejszego wniosku Barbara G. jest współwłaścicielem #189; części Nieruchomości

* Tadeusz K., który 17 marca 1992 r. nabył 1/4 części Nieruchomości; dalej łącznie zwani "Współwłaścicielami".

Nieruchomość została nabyta poza działalnością gospodarczą Współwłaścicieli.

Nieruchomość stanowi majątek prywatny Współwłaścicieli, przy czym na połowie Nieruchomości funkcjonuje stacja paliw, która jest prowadzona w formie spółki jawnej przez dwóch ze Współwłaścicieli Nieruchomości: Wnioskodawcę i Barbarę G.

Trzeci ze Współwłaścicieli - Tadeusz K. - nie prowadzi działalności.

W chwili obecnej Współwłaściciele rozważają możliwość sprzedaży Nieruchomości, przy czym sprzedaż Nieruchomości zostanie dokonana poza działalnością gospodarczą współwłaścicieli nieruchomości (Barbary G. i Wnioskodawcy). Sprzedaż Nieruchomości nastąpi w 2014 r.

Wnioskodawca, ani pozostali współwłaściciele Nieruchomości, nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, ani nie planują w najbliższej przyszłości dokonywać sprzedaży kolejnych nieruchomości. Nie trudnią się także obrotem nieruchomościami.

Wnioskodawca, ani pozostali współwłaściciele Nieruchomości, nie podejmują także jakichkolwiek działań o charakterze komercyjnym mających na celu reklamowanie lub promowanie nieruchomości w celu jej odsprzedaży. Współwłaściciele nie angażowali także jakichkolwiek środków mających na celu ułatwienie lub umożliwienie sprzedaży Nieruchomości.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 19 sierpnia 2014 r. Nr IPPB1/415-806/14-2/ES Wnioskodawczyni przeformułowała pytania oraz doprecyzowała, że

1.

stacja paliw znajdująca się na części Nieruchomości będącej współwłasnością Wnioskodawczyni była ujęta w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych spółki prowadzącej stację paliw, której Wnioskodawczyni jest wspólniczką i były dokonywane odpisy amortyzacyjne;

2.

jednocześnie Nieruchomość, której wniosek dotyczy, ani jakakolwiek jej część, nigdy nie należała do spółki prowadzącej stację paliw, nigdy nie była ujęta w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych spółki prowadzącej stację paliw, której Wnioskodawczyni jest wspólniczką (ani jakiejkolwiek innej spółki) i nigdy nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy Wnioskodawczyni zobowiązana będzie do zapłaty podatku dochodowego w sytuacji sprzedaży części nieruchomości po upływie 5 lat od dnia jej nabycia w drodze umowy zakupu.

2. Czy Wnioskodawczyni zobowiązana byłaby do zapłaty podatku dochodowego w sytuacji sprzedaży części Nieruchomości przed upływem 5 lat od dnia jej nabycia w drodze dziedziczenia lub umowy darowizny.

3. Czy Wnioskodawczyni zobowiązana będzie do zapłaty podatku od towarów i usług w sytuacji sprzedaży Nieruchomości.

Odpowiedź na pytanie Nr 1 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odpowiedź w zakresie pozostałych pytań zostanie udzielona odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawczyni sprzedaż części Nieruchomości nabytej przez Współwłaścicieli 17 marca 1992 r. nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż sprzedawana część Nieruchomości stanowi majątek prywatny Współwłaścicieli, sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym, a dodatkowo sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat od dnia nabycia.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych-podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Jak zatem wynika z powyższego przepisu, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma data nabycia tej nieruchomości.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli więc, odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, stanowi wówczas źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie gruntu.

W rozpatrywanej sprawie nabycie gruntu nastąpiło 17 marca 1992 r., a zatem planowana sprzedaż nieruchomości po 1 stycznia 2014 r., z uwagi na upływ 5-letniego terminu oraz sprzedaż poza prowadzoną działalnością gospodarczą jako majątek osobisty nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, pozarolnicza działalność gospodarcza.

W świetle art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a powyższej ustawy stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane, w tym z powodu jej likwidacji. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to sprzedaż tych składników majątku nie generuje przychodów podatkowych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni w dniu 17 marca 1992 r. nabyła współwłasność (w 1/4 części) nieruchomości gruntowej Współwłaścicielami są jeszcze dwie osoby. Nieruchomość została nabyta poza działalnością gospodarczą Współwłaścicieli. Nieruchomość stanowi majątek prywatny Współwłaścicieli, przy czym na połowie Nieruchomości funkcjonuje stacja paliw, która jest prowadzona w formie spółki jawnej przez Wnioskodawczynię i drugiego współwłaściciela.

W chwili obecnej Współwłaściciele rozważają możliwość sprzedaży Nieruchomości, przy czym sprzedaż Nieruchomości zostanie dokonana poza działalnością gospodarczą współwłaścicieli nieruchomości. Sprzedaż Nieruchomości nastąpi w 2014 r.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie brak jest jakichkolwiek przesłanek, aby uznać, że nieruchomość gruntowa, o której mowa we wniosku, stanowiła składnik majątku prowadzonej przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej. Zbycie tej nieruchomości nie będzie zbyciem środka trwałego. Powyższa nieruchomość gruntowa, jak wynika z wniosku została nabyta do majątku prywatnego Wnioskodawczyni i nie została w żaden sposób wniesiona do majątku spółki jawnej.

Zatem przychód uzyskany z odpłatnego zbycia ww. nieruchomości nie będzie stanowił przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.

Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości nie związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą reguluje cyt. powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten formułuje generalną zasadę, że obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego powstaje w sytuacji sprzedaży nieruchomości dokonanej przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W związku z powyższym, mając na względzie okres jaki upłynął między nabyciem nieruchomości, o której mowa we wniosku (1992 r.), a planową sprzedażą następującą po upływie 5-letniego okresu, o którym mowa w ww. przepisie, stwierdzić należy, iż przychód ze sprzedaży tej nieruchomości nie będzie stanowił przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji nie będzie podlegał opodatkowaniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl