IPPB1/415-801/09-2/AG - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego wspólnie z małżonkiem na zakup lokalu użytkowego niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-801/09-2/AG Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego wspólnie z małżonkiem na zakup lokalu użytkowego niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770n z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2009 r. (data wpływu 27 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej płaconych odsetek od kredytu hipotecznego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z najmu płaconych odsetek od kredytu hipotecznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, rozliczając się na zasadach ogólnych, na podstawie księgi przychodów i rozchodów oraz jest podatnikiem VAT. W dniu 28 października 2008 r. wnioskodawca nabył wraz z żoną lokal mieszkalny. Z uwagi na obowiązujący między nimi ustrój majątkowej wspólności małżeńskiej lokal należy do majątku wspólnego małżonków. Niemniej, żona w osobnym oświadczeniu wyraziła zgodę na wykorzystywanie przez wnioskodawcę lokalu wyłącznie dla potrzeb prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Po nabyciu, lokal został przystosowany do prowadzenia w nim działalności gospodarczej (szkoła językowa) i oddany do używania w tym samym miesiącu, w którym nastąpiło jego nabycie. Lokal jest niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej przez wnioskodawcę i jest wykorzystywany przeze niego w całości i wyłącznie dla celów tej działalności. W celu nabycia lokalu i przeznaczenia go na cele działalności gospodarczej wnioskodawca zaciągnął wraz z żoną kredyt hipoteczny w banku. Zgodnie z umową kredytową od kredytu płacone są odsetki w miesięcznych ratach. Odsetki są płacone ze wspólnego konta bankowego małżonków, jednak środki tam gromadzone pochodzą z prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego przez wnioskodawcę wraz z żoną z przeznaczeniem na zakup nieruchomości w postaci lokalu niezbędnego do prowadzenia przez wnioskodawcę działalności gospodarczej (szkoła językowa), wykorzystywanego wyłącznie w tym celu w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wnioskodawca może w całości zaliczać do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej przeze niego działalności gospodarczej.

Zdaniem wnioskodawcy, odsetki od zaciągniętego kredytu są w całości kosztami uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, ponieważ są racjonalnie i gospodarczo uzasadnionymi wydatkami związanymi z tą działalnością. Płacone przez wnioskodawcę odsetki są obiektywnie niezbędne do osiągnięcia przychodów z działalności ponieważ spełniają łącznie 3 warunki wymagane przez ustawę:

1)

pozostają w związku przyczynowym ze źródłem przychodu i są poniesione w celu osiągnięcia przychodu,

2)

nie znajdują się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)

są właściwie udokumentowane.

Z uwagi na to, że nabyty lokal jest niezbędny do prowadzenia przeze wnioskodawcę działalności gospodarczej oraz, że wykorzystywany jest wyłącznie na potrzeby tej działalności, odsetki od kredytu płacone za okres, w którym lokal w całości jest wykorzystywany dla celów działalności gospodarczej, stanowią wynagrodzenie (koszt) za korzystanie z kapitału (uzyskanego w formie kredytu) finansującego tę działalność gospodarczą a zatem zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy o podatku od osób fizycznych są one kosztem uzyskania przychodu w tym okresie. Wnioskodawca uważa, że na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku od osób fizycznych odsetki od spłacanego kredytu są kosztem uzyskania przychodu w momencie faktycznej ich zapłaty. Swoje stanowisko wnioskodawca opiera na uzasadnieniu zawartym w indywidualnej interpretacji udzielonej w dniu 17 grudnia 2008 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (Sygn. IPPBI/415-1166/08-2/EC) podatnikowi, który jako osoba fizyczna (a niejako firma) zaciągnął kredyt hipoteczny, jednakże z przeznaczeniem na zakup nieruchomości do wykorzystania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Interpretacja ta została zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z powyższego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu.

Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy, nie stanowią również kosztów uzyskania przychodów naliczone, lecz nie zapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

W świetle powyższego należy uznać, że dopiero zapłacenie odsetek daje możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

Artykuł 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi zaś, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Z wyżej powołanych przepisów wynika, że odsetki od kredytu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem łącznego spełnienia następujących warunków:

*

zaciągnięty kredyt pozostaje w związku z przychodami uzyskiwanymi przez podatnika z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej;

*

odsetki zostały zapłacone;

*

odsetki nie zwiększają kosztów inwestycji.

Należy przy tym podkreślić, że ustawodawca nie różnicuje rodzaju kredytu, od którego spłacane są odsetki.

Jednakże należy zaznaczyć, iż to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia faktu, że pobrane środki (kredyt) zostały przeznaczone na cel związany z przedmiotem działalności.

Reasumując należy stwierdzić, iż w sytuacji gdy między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, a składnik majątku wspólnego małżonków (lokal mieszkalny) jest wykorzystywany w całości w działalności gospodarczej prowadzonej przez wnioskodawcę - wydatki poniesione na spłatę odsetek od pożyczki zaciągniętej na zakup tego lokalu mieszkalnego mogą stanowić w całości koszty uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej przeze niego działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl