IPPB1/415-80/13-2/KS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-80/13-2/KS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2013 r. (data wpływu 17 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania z tytułu darowizny ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2013 r. złożył Pan wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania z tytułu darowizny ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym, (dalej: "Wnioskodawca"). W październiku 2012 r. Wnioskodawca dokonał na rzecz żony darowizny ogółu praw i obowiązków związanych ze statusem komandytariusza w spółce komandytowej, której był wspólnikiem (dalej: "Spółka"). Możliwość taką przewiduje umowa Spółki oraz jest to zgodne z przepisem art. 10 Kodeksu spółek handlowych - ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej: "k.s.h."). W następstwie przeniesienia w drodze darowizny ogółu praw i obowiązków (dalej także: "udział spółkowy"), Wnioskodawca utracił status wspólnika Spółki, a komandytariuszem stała się żona Wnioskodawcy (dalej także: "Nowy Wspólnik").

Wnioskodawca pozostaje z żoną w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej, jednakże w wyniku umowy darowizny udział spółkowy darowany przez niego znalazł się w majątku odrębnym żony Wnioskodawcy.

Przychody i koszty ich uzyskania generowane przez Spółkę są rozliczane w takiej proporcji, w jakiej wspólnicy partycypują w jej zyskach na podstawie umowy Spółki. Przychody i koszty, a w konsekwencji przychody i koszty Spółki są rozliczane bezpośrednio u każdego ze wspólników.

Umowa Spółki nie przewiduje, iż:

* wypracowany zysk w okresie przed zmianą wspólnika jest należny do wypłaty tylko dotychczasowemu wspólnikowi Spółki albo

* poniesiona strata w okresie przez zmianą wspólnika powinna być pokryta tylko przez dotychczasowego wspólnika Spółki.

Na tle tak ukształtowanego stanu faktycznego Wnioskodawca powziął wątpliwości, czy przysługuje mu prawo do uwzględnienia wielkości przychodów z udziału w Spółce, kosztów uzyskania tych przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, strat oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie Spółki w czasie gdy był jej wspólnikiem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca, który darował swój udział spółkowy, powinien uwzględnić proporcjonalnie do przypadającego mu udziału w spółce: (a) wartość przychodów tej Spółki, (b) kosztów uzyskania tych przychodów tej Spółki, (c) wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów tej Spółki, (d) strat oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie Spółki - za tę część roku podatkowego 2012 gdy był wspólnikiem Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy nie powinien on uwzględnić proporcjonalnie do przypadającego mu udziału w spółce: (a) wartości przychodów tej Spółki, (b) kosztów uzyskania tych przychodów tej Spółki, (c) wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów tej Spółki, (d) strat oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie Spółki - za tę część roku podatkowego 2012, gdy był wspólnikiem.

W ocenie Wnioskodawcy kluczową kwestią dla rozwiązania przedstawionego przez niego zagadnienia jest analiza na gruncie prawa handlowego czynności przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce osobowej.

Przepisy k.s.h. dopuszczają przeniesienie praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej na osobę trzecią pod warunkiem spełnienia dwóch przesłanek przewidzianych w art. 10 § 1 i 2 k.s.h. Mianowicie przeniesienie ogółu praw obowiązków może nastąpić gdy umowa tak stanowi oraz dokonanie takiego rozporządzenia wymaga zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Przepis art. 10 k.s.h. dotyczy tylko wejścia w miejsce dotychczasowego wspólnika nowego wspólnika, co nie stanowi zmiany umowy spółki.

Na nabywcę ogółu praw i obowiązków przechodzą wszystkie przenoszalne prawa i obowiązki wynikające z umowy spółki. Dotyczy to obowiązków wewnętrznych spółki, jak i zobowiązań występującego wspólnika wobec osób trzecich z tytułu uczestnictwa w spółce. Jednakże stosownie do treści art. 122 k.s.h. w przypadku zbycia ogółu praw i obowiązków komandytariusza na nabywcę nie przechodzi prawo do prowadzenia spraw spółki.

W przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki osobowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki (art. 10 § 3 k.s.h.). Obowiązki ustępującego wspólnika, za które odpowiada solidarnie również wspólnik przystępujący do spółki, określa się na dzień, w którym nastąpiło przeniesienie ogółu praw i obowiązków.

Prawo handlowe nie przewiduje rodzaju czynności prawnej, na mocy której następuje przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika. Podstawą przeniesienia ogółu praw i obowiązków może być zatem umowa darowizny lub sprzedaży. W sytuacji opisanej w niniejszym wniosku dokonana została umowa darowizny.

Stosownie do regulacji k.s.h. (art. 52 w zw. z art. 103 k.s.h.) wspólnicy spółek komandytowych mogą żądać wypłaty zysku, ale dopiero z końcem roku obrotowego. Dopiero wtedy mogą mieć roszczenie do spółki o wypłatę należnego im wynagrodzenia z tytułu udziału w zysku spółki komandytowej. Poziom należnego zysku zależy od wartości, które wynikają ze sporządzonego bilansu. Wówczas ustalany jest aktualny majątek spółki i udział każdego wspólnika. Prawo żądania wspólnika może dotyczyć całości lub części zysku z końcem roku obrotowego. Rokiem obrotowym w przypadku spółki komandytowej jest, co do zasady, rok kalendarzowy. Wspólnikowi przysługuje roszczenie o wypłatę zysku, w przypadku gdy zysk taki jest wypracowany i nie został przekazany na inne cele. Przeznaczenie zysku na inne cele wymaga zgody wspólnika, któremu przysługuje prawo do zysku. Z tego względu prawo do żądania podziału i wypłaty zysku powstaje dopiero po sporządzeniu - na koniec roku obrotowego - sprawozdania finansowego, z którego wynika, że spółka osiągnęła w danym roku zysk.

Zatem dopiero na koniec roku obrotowego przysługujące wspólnikom spółki komandytowej ogólne prawo do udziału w zysku przekształca się w konkretne roszczenie o jego podział i wypłatę. Z tego względu wysokość przychodu przypadającego na wspólnika według aktualnego na daną chwilę w ciągu roku podatkowego jego udziału w zysku, może różnić się od ostatecznej wysokości zysku, którego wypłaty może domagać się wspólnik.

Dlatego też, w przypadku gdy w trakcie trwania roku podatkowego jeden ze wspólników straci status wspólnika to nie ma on prawa do udziału w zysku na koniec roku podatkowego. Wspólnik ten nie będzie zatem zobowiązany do zapłaty podatku od dochodu ze spółki osobowej za ten rok podatkowy, w którym utracił status wspólnika oraz będzie uprawniony, w związku z wcześniej uiszczonymi zaliczkami na podatek, do otrzymania zwrotu nadpłaconego tytułem zaliczek podatku za ten rok.

Zgodnie z art. 8 Ustawy PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Pod pojęciem udziału, o którym mowa w art. 8 Ustawy PIT należy rozumieć udział w zysku spółki. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Ze względu na fakt, iż w świetle przepisów k.s.h. udział w zysku spółki komandytowej obliczany jest na koniec roku obrotowego, zysk jaki mógłby zostać wypracowany przez Spółkę w 2012 r. powinien zostać wypłacony jedynie Nowemu Wspólnikowi, a w przypadku wygenerowania straty tylko Nowy Wspólnik będzie miał prawo do jej rozliczenia w proporcji ustalonej w umowie Spółki. W przypadku przyjęcia odmiennego rozwiązania dojdzie do sytuacji, w której to Wnioskodawca jako były wspólnik będzie obciążony podatkiem od dochodu, którego w rzeczywistości nie uzyskał.

Rozumowanie Wnioskodawcy znajduje poparcie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Ministra Finansów. Przykładowo można wskazać na interpretację indywidualną z dnia 10 marca 2010 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (znak: IPPB1/415-984109-2/MT), w której potwierdzono stanowisko podatnika, zgodnie z którym:

"W opinii Wnioskodawcy, jeżeli w trakcie roku podatkowego, opierając się na tymczasowej proporcji udziału w zysku Wnioskodawca dokonywałby rozliczeń podatkowych i uwzględniałby wyższy udział w zysku niż ostatecznie zostanie przyznany przez Radę Spółki a przede wszystkim odprowadzałby wyższe zaliczki na podatek dochodowy, powinien być uprawniony do dokonania odpowiedniej korekty w zeznaniu rocznym i do otrzymania zwrotu części podatku nadpłaconego zaliczkami na podatek, Niedopuszczalne byłoby obciążanie Wnioskodawcy podatkiem od dochodu, którego w rzeczywistości nie uzyskał. Z drugiej strony Wnioskodawca nie miałby roszczenia o odsetki z tytułu nadpłaconych zaliczek od chwili ich wpłacenia. Analogicznie, w przypadku, gdy opierając się na tymczasowej proporcji udziału w zysku Wnioskodawca dokonywałby rozliczeń podatkowych i uwzględniałby niższy udział w zysku niż ostatecznie zostanie mu przyznany przez Radę Spółki co w konsekwencji prowadziłoby do odprowadzania niższych zaliczek na podatek dochodowy, powinien mieć prawo dokonania stosownej korekty w zeznaniu rocznym i w konsekwencji obowiązek dopłaty podatku, bez konieczności uiszczania odsetek od zaległości podatkowych. W trakcie roku podatkowego dokonywałby bowiem alokacji przychodów i kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do jego prawa udziału w zysku Spółki, choć byłaby to proporcja tymczasowa. Przyjęcie odmiennego poglądu mogłoby doprowadzić, w ocenie Wnioskodawcy, do podwójnego opodatkowania tych samych dochodów u różnych wspólników Spółki".

Zdaniem Wnioskodawcy Minister Finansów w wydawanych interpretacjach indywidualnych wskazuje, że podatnik w zeznaniu rocznym powinien wykazać przychód w wysokości jaką rzeczywiście uzyskał. Takie stanowisko znajdujemy w:

* interpretacji indwidualnej z dnia 28 czerwca 2010 r. {IPPB1/4I5-370/10-2/AM) wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie:

"Reasumując mając na uwadze przedstawiony stan sprawy oraz powołane przepisy prawne należy stwierdzić, iż o ile zmiana udziałów w zysku z mocą wsteczną jest działaniem prawnie dopuszczalnym to Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do skorygowania zaliczek wstecz, ponieważ zaliczki te na ówczesny czas były liczone prawidłowo. Wnioskodawca będzie natomiast zobowiązany do wykazania w zeznaniu za 2009 rok przychodów jak i kosztów uzyskania przychodów w prawidłowej wysokości."

* interpretacji indywidualnej z dnia 28 marca 2012 r. (IPTPB3/423-4/12-2/KJ) wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi:

"Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan sprawy oraz powołane przepisy prawne należy stwierdzić, że o ile zmiana udziałów w zysku z mocą wsteczną jest działaniem prawnie dopuszczalnym to Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do skorygowania zaliczek wstecz, ponieważ zaliczki te na ówczesny czas były liczone prawidłowo, stosownie do posiadanego udziału. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego Wnioskodawca zobowiązany jest do uwzględnienia w swoim zeznaniu rocznym za 2011 rok wszystkich dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, w tym również dochodu z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej w prawidłowej wysokości."

Z powyższych względów Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nie ma on prawa uwzględnić proporcjonalnie do przypadającego mu udziału w Spółce wartości przychodów z udziału w Spółce, kosztów uzyskania tych przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, strat oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie Spółki, za część roku podatkowego 2012, w której był on wspólnikiem Spółki. Z kolei Nowy Wspólnik (żona Wnioskodawcy), któremu Wnioskodawca darował udział spółkowy, będzie uprawiony do uwzględnienia w swoim rozliczeniu proporcjonalnie do przypadającego mu udziału w Spółce: (a) wartości przychodów tej Spółki, (b) kosztów uzyskania tych przychodów tej Spółki, (c) wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów tej Spółki, (d) strat oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie Spółki - za cały rok podatkowy 2012.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.- dalej k.s.h.), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Zgodnie z art. 102 k.s.h., spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

W myśl art. 10 § 1 k.s.h., ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej (art. 10 § 2 k.s.h.).

W przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki osobowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki (art. 10 § 3 k.s.h.).

Powyższe unormowania dopuszczają możliwość przeniesienia udziału rozumianego jako ogół praw i obowiązków wspólnika w spółkach osobowych na osoby trzecie lub pozostałych wspólników, gdy umowa spółki tak stanowi.

Stosownie do zapisu art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego - do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

Z treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, iż Wnioskodawca dokonał na rzecz żony darowizny ogółu praw i obowiązków związanych ze statusem komandytariusza w spółce komandytowej.

Wskazać przy tym należy, iż ponieważ spółka komandytowa jest osobową spółką prawa handlowego i tym samym nie posiada osobowości prawnej, z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki komandytowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych, o czym stanowi art. 1 tejże ustawy

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1.

rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,

2.

ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną (art. 8 ust. 2 ww. ustawy).

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają przepisów szczególnych, regulujących sposób rozliczania przychodów i kosztów ich uzyskania, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, ulg podatkowych z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej przez komandytariusza w przypadku zmiany osoby wspólnika w wyniku darowizny ogółu praw i obowiązków w tej spółce.

Biorąc pod uwagę cytowane wyżej przepisy stwierdzić zatem należy, iż uzyskane przez spółkę komandytową przychody, poniesione koszty uzyskania przychodów, wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów i straty, ulgi podatkowe z tytułu uczestnictwa w tej spółce podlegają rozliczeniu u jej wspólników (zarówno komplementariuszy jak i komandytariuszy) proporcjonalnie do ich udziału w zysku spółki w momencie, gdy byli wspólnikami tej spółki, a więc w momencie, gdy przysługiwało wspólnikom prawo do udziału w zysku tej spółki, na zasadach, o którym mowa w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oznacza to, że aby określić przychody, koszty ich uzyskania, wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów i straty, ulgi podatkowe z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej przez komandytariusza w przypadku zmiany osoby wspólnika, należy ustalić osobę będącą wspólnikiem tej spółki proporcjonalnie do jej udziału w tej spółce. Przy czym proporcję, o której mowa w powołanym art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustala się w stosunku do przysługującego wspólnikowi udziału w zyskach spółki komandytowej. Zatem dla celów podatkowych, punktem wyjścia dla określenia przychodów z udziałów w spółce komandytowej będzie treść umowy spółki, z której winny wynikać osoby wspólników, zasady udziału w zyskach i stratach, jakich stosowanie przyjęli dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej jej wspólnicy.

Zgodnie z art. 9 ustawy - Kodeks spółek handlowych, zmiany postanowień umowy spółki osobowej, wymagają zgody wszystkich wspólników, chyba, że umowa stanowi inaczej.

Wobec powyższego, zmiany w umowie spółki komandytowej np. dotyczące przystąpienia do spółki nowych wspólników w miejsce dotychczasowych w wyniku darowizny ogółu praw i obowiązków - obowiązują od momentu wyrażenia przez wszystkich wspólników spółki zgody na dokonanie określonych zmian i przystąpienia do spółki nowego wspólnika. Wywołują one skutki na przyszłość, co oznacza, że przychody osiągnięte do tego dnia, jak również ponoszone koszty ich uzyskania, wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, straty i ulgi podatkowe powinny być rozliczane przez wspólnika dokonującego darowizny ogółu praw i obowiązków a więc do dnia przystąpienia do spółki nowego wspólnika według zasad, o których mowa w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że z uwagi na transparentność podatkową spółki komandytowej, przychód należny, koszty ich uzyskania, wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, straty i ulgi podatkowe są alokowane na poszczególnych wspólników w takiej proporcji, w jakiej wspólnicy partycypują w jej zyskach na podstawie umowy spółki w czasie, gdy przysługiwało im prawo do udziału w zyskach spółki, na podstawie art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dopiero dochód określony na podstawie tak ustalonych kwot podlega u wspólnika będącego osoba fizyczną opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Późniejszy podział zysku między wspólników jest podatkowo neutralny, ponieważ wspólnicy opodatkowują uzyskiwane dochody na bieżąco w trakcie roku podatkowego, w czasie gdy byli wspólnikami spółki Oznacza, to że wspólnicy spółki komandytowej, łączą alokowany do nich należny przychód i poniesione koszty uzyskania przychodów przez spółkę z pozostałymi przychodami i kosztami podatkowymi.

Przy czym zgodnie z art. 52 § 1 ustawy - Kodeks spółek handlowych wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego.

Wyjaśnić należy, że ponieważ wartość przychodu należnego spółki komandytowej lub poniesionego kosztu, przypisuje się bezpośrednio wspólnikom, w trakcie roku podatkowego bez znaczenia dla opodatkowania podatkiem dochodowym pozostaje ustalenie wartości roszczenia o wypłatę zysku, przysługującego poszczególnym wspólnikom. Skoro ustawodawca przy ustalaniu zasad opodatkowania przychodów i kosztów z udziału w spółce komandytowej, zawartych w treści art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odwołuje się do prawa do udziału w zysku, nie sposób uznać, że chodzi tutaj o tę część zysku, która w wyniku dokonanego (zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych) na koniec roku obrotowego podziału, przypadła osobie będącej w tym czasie wspólnikiem spółki komandytowej.

Nieprawidłowym jest zatem stanowisko Wnioskodawcy zgodnie z którym nie powinien on uwzględnić proporcjonalnie do przypadającego mu udziału w spółce wartości przychodów tej Spółki, kosztów uzyskania tych przychodów tej Spółki, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów tej Spółki, strat oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie Spółki - za tę część roku podatkowego 2012, gdy był wspólnikiem.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy w trakcie roku podatkowego nastąpi zmiana wspólnika będącego osobą fizyczną w wyniku darowizny ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej, to Wnioskodawca jako darczyńca będzie zobowiązany do ustalenia przychodów i kosztów ich uzyskania, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, ulg podatkowych za okres od początku roku do momentu przystąpienia nowego wspólnika do spółki, proporcjonalnie do posiadanego udziału w spółce zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie sposobu opodatkowania z tytułu darowizny ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej należało uznać za nieprawidłowe.

Krańcowo należy podkreślić, że przywołane przez Wnioskodawcę interpretacje indywidualne dotyczyły odmiennego niż w rozpatrywanej sprawie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, gdyż dotyczyły skutków podatkowych związanych ze zmianą proporcji udziałów w zyskach spółki a nie zmiany osoby wspólnika, co ma miejsce w przedmiotowej sprawie.

Podkreślić należy, iż tut. Organ podatkowy dokonał oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy w zakresie objętym zadanym przez niego pytaniem. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, a zatem mając na uwadze pytanie zawarte we wniosku wyjaśnić należy, że interpretacja indywidualna skierowana jest wyłącznie do Wnioskodawcy i skutki prawne wywołuje tylko w stosunku do niego. Uwzględniając powyższe informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla małżonki możliwe jest poprzez złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wraz z wypełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i art. 14f ustawy - Ordynacja podatkowa.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl