IPPB1/415-779/11-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 października 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-779/11-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2011 r. (data wpływu 1 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od dnia 31 października 2007 r. Wnioskodawczyni jest zatrudniona na umowę o pracę w spółce jawnej J. ("Kancelaria") na stanowisku asystenta radcy prawnego i rzecznika patentowego. Do obowiązków Wnioskodawczyni należy:

* przygotowywanie pod kierownictwem radcy prawnego projektów umów, opinii prawnych i pism procesowych

* przeprowadzanie analizy stanu prawnego

* prowadzenie akt spraw sądowych i spornych

* uczestniczenie w spotkaniach z klientami

* zastępowanie adwokatów przed sądami organami administracyjnymi (na podstawie upoważnienia udzielanego w oparciu o art. 77 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze, "Pr.adw").

Wszystkie czynności podejmowane przez Wnioskodawczynię w ramach łączącego Wnioskodawczynię z Kancelarią stosunku pracy są nadzorowane przez radcę prawnego, który decyduje o ostatecznym ich kształcie.

W dniach 14-17 czerwca 2011 r. Wnioskodawczyni złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin adwokacki, a w dniu 3 sierpnia 2011 r., na podstawie uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej, uzyskała wpis na listę adwokatów. Po ślubowaniu adwokackim, wyznaczonym na dzień 26 września 2011 r. zamierza rozpocząć pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu pomocy prawnej w zakresie wynikającym z art. 4 Pr.adw. Zawód adwokata Wnioskodawczyni wykonywać będzie w kancelarii indywidualnej oraz spółce jawnej W. Zarówno w ramach kancelarii indywidualnej (na podstawie każdorazowych umów zlecenia lub o dzieło) jak też jako wspólnik wskazanej spółki (na podstawie umowy o stałej współpracy zawartej pomiędzy Kancelarią a W.) Wnioskodawczyni zamierza świadczyć usługi m.in. na rzecz obecnego pracodawcy, tj. J. sp.j. Przedmiotowe usługi będą polegać na świadczeniu pomocy prawnej na rzecz klientów Kancelarii, a więc samodzielnym prowadzeniu spraw przed sądami i organami administracji, samodzielnym przygotowywaniu opinii prawnych i umów oraz podejmowaniu innych czynności pozostających w ramach wykonywania zawodu adwokata.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dochody uzyskiwane, w ramach indywidualnej działalności gospodarczej (kancelaria indywidualna) oraz w ramach spółki jawnej, z tytułu świadczenia pomocy prawnej jako adwokat na rzecz spółki, w której, w okresie odbywania aplikacji adwokackiej, Wnioskodawczyni była zatrudniona na stanowisku asystenta radcy prawnego i rzecznika patentowego, mogą być opodatkowane podatkiem liniowym, określonym w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko Wnioskodawcy

W ocenie Wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym nie ma przeszkód prawnych, by dochody, które będzie uzyskiwać wykonując zawód adwokata w kancelarii indywidualnej oraz spółce jawnej, świadcząc usługi również na rzecz obecnego pracodawcy, były opodatkowane podatkiem liniowym, na zasadach określonych w art. 30c ustawy O podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis art. 9a ust. 3 ustawy powołanej ustawy bowiem wyłącza możliwość skorzystania z opodatkowania liniowego jedynie w sytuacji, w której dochód uzyskiwany jest z tytułu wykonywania na rzecz byłego pracodawcy czynności odpowiadających czynnościom uprzednio wykonywanym w ramach umowy o pracę. Tymczasem, będąc aplikantem adwokackim Wnioskodawczyni nie mogła świadczyć usług pozostających w ramach wykonywania zawodu adwokata, w szczególności nie mogła samodzielnie udzielać pomocy prawnej (samodzielnie sporządzać opinii prawnych, opracowywać projektów umów czy też reprezentować klientów przed sądami i organami), a wszystkie podejmowane przez Wnioskodawczynię czynności były nadzorowane przez radcę prawnego, który za czynności te ponosił odpowiedzialność. Zdaniem Wnioskodawcy, brak tożsamości czynności asystenta radcy prawnego i rzecznika patentowego oraz adwokata sprawia, że opisany przez Wnioskodawczynię stan faktyczny nie mieści się w hipotezie normy wyrażonej w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskiwane przez Wnioskodawczynię dochody mogą więc być opodatkowane podatkiem liniowym (19%).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

* wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z powyższego wynika zatem, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania określonego w art. 30c - według liniowej stawki 19%, zostali pozbawieni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał bądź wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym.

Ze złożonego wniosku wynika, iż czynności składające się na treść wykonywanego zawodu adwokata, a więc na przedmiot usług które będą przez Wnioskodawczynię świadczone w ramach wykonywanej działalności gospodarczej (kancelaria adwokacka) nie odpowiadają czynnościom wykonywanym dotychczas jako prawnik w oparciu o zawartą umowę o pracę. Ponadto czynności adwokata nie mogły być wykonywane przez Wnioskodawczynię w ramach umowy o pracę gdyż nie zezwalają na to przepisy ustawy - Prawo o adwokaturze (art. 4b ust. 1 pkt 1).

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 146, poz. 1188 z późn. zm.) zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

Z powyższego wynika zatem, że zakres czynności wykonywanych przez Wnioskodawczynię w ramach stosunku pracy jest rozbieżny z zakresem czynności i usług, które świadczy w charakterze adwokata na rzecz kancelarii prawnej, w której wykonywała wcześniej pracę w oparciu o umowę o pracę jako prawnik.

Wobec powyższego, w przedstawionym przez Wnioskodawczynię zdarzeniu przyszłym nie zachodzą okoliczności o których mowa w art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując dochody uzyskiwane przez Wnioskodawczynię z tytułu świadczenia usług jako adwokat mogą być opodatkowane 19% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl