IPPB1/415-764/10-2/MT - Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego z tytułu zbycia lokalu mieszkalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-764/10-2/MT Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego z tytułu zbycia lokalu mieszkalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2010 r. (data wpływu 26 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia daty nabycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia daty nabycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 1995 r. Wnioskodawczyni stała się posiadaczką mieszkania w C. przy ul. L. w ramach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Do tego roku Wnioskodawczyni spłaciła w Spółdzielni Mieszkaniowej w C. wszelkie należności z tym związane. Od tego roku Wnioskodawczyni była w tym mieszkaniu zameldowana. Potwierdzeniem tych faktów jest posiadanie przez Wnioskodawczynię zaświadczenia ze Spółdzielni Mieszkaniowej z dnia 28 maja 2001 r. W dniu 25 września 2003 r. w kancelarii notarialnej w C. został sporządzony akt notarialny przeniesienia własności lokalu pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową, a Wnioskodawczynią i jej mężem. Czynność ta nie pociągnęła za sobą żadnych dodatkowych płatności poza kosztami aktu. W wyniku tego aktu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało zmienione w odrębną własność. W dniu 11 września 2008 r. w kancelarii notarialnej w C. został sporządzony akt notarialny sprzedaży przedmiotowego mieszkania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dla ustalenia przychodu ze zbycia lokalu mieszkalnego w Spółdzielni Mieszkaniowej oraz korzystania przez zbywcę z "ulgi mieszkaniowej" art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności lokalu, za datę nabycia przez podatnika lokalu mieszkalnego należy przyjąć datę:

* przyjęcia do Spółdzielni Mieszkaniowej,

* zakończenia wpłat i uzyskanie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,

* wystawienia przez Spółdzielnię Mieszkaniową zaświadczenia poświadczającego ten fakt,

* aktu notarialnego przekształcenia owego prawa w prawo odrębnej własności lokalu,

i od której z tych dat należy liczyć 5-letni okres uzasadniający skorzystanie przez podatnika ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w powołanym powyżej przepisie.

Zdaniem Wnioskodawczyni z uwagi na to, że spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania nabyła w 1995 r., a czynność dokonana w dniu 25 września 2003 r. była tylko zmianą formalną, 5-letni okres karencji powinien biec od 1995 r., a najwyżej od dnia wystawienia przez Spółdzielnię Mieszkaniową zaświadczenia potwierdzającego nabyte wcześniej prawo. Należy zauważyć, że w dacie nabycia przez Wnioskodawczynię spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (1995 r.) prawo to stanowiło ograniczone prawo rzeczowe w rozumieniu art. 244 § 2 kodeksu cywilnego. Zmiany wywołane ustawą o spółdzielczości mieszkaniowej spowodowały, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (w przypadku Wnioskodawczyni już istniejącego) mogło ulec przekształceniu w prawo odrębnej własności lokalu. W niczym te zmiany ustawowe powstałe po dacie nabycia przez Wnioskodawczynię spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu - 1995 r. - nie powinny wpływać na ustalenie zarówno czasu nabycia tego prawa (art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jak i skutków zbycia omawianego prawa, gdyż datę dla ustalenia (ewentualnego) obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych są przepisy podatkowe obowiązujące w dacie nabycia prawa, a nie w dacie jego zbycia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) źródłem przychodu jest - z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie m.in.:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Mając na uwadze powyższe, należy podkreślić, iż przepis cytowanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni 1995 r. nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które w dniu 25 września 2003 r. zostało przekształcone w odrębną własność. Od 1995 r. Wnioskodawczyni była zameldowana w powyższym mieszkaniu. W dniu 11 września 2008 r. Wnioskodawczyni zbyła przedmiotowe mieszkanie.

W związku z powyższym wątpliwości Wnioskodawczyni budzi kwestia określenia daty nabycia przedmiotowego mieszkania, jak również ustalenia daty, od której należy liczyć 5-letni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W sytuacji, w której Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na jej rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), za datę nabycia lokalu, od której liczy się 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można uznać daty ustanowienia odrębnej własności lokalu.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej Kodeksu cywilnego - "Własność i inne prawa rzeczowe". Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej.

Mając na względzie powyższe uregulowania prawne oraz opisany we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż ustanowienie w 2003 r. odrębnej własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego i przeniesienie na Wnioskodawczynię prawa własności jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym termin 5 letni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu mieszkalnego, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (w przypadku Wnioskodawczyni 1995 r.). Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności w 2003 r. w istocie było tylko zmianą formy prawnej faktycznego prawa do tego lokalu.

Reasumując, w stanie faktycznym termin 5 letni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, tj. od 1995 r. Zbycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni dokonała w 2008 r., a więc po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym to nabycie nastąpiło. W konsekwencji czynność sprzedaży nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, a tym samym nie rodzi po stronie Wnioskodawczyni obowiązku podatkowego

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl