IPPB1/415-737/13-2/EC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-737/13-2/EC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2013 r. (data wpływu 15 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki komandytowo-akcyjnej wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki komandytowo-akcyjnej wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną zamieszkałą w Polsce, polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce jawnej z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka Jawna) prowadzącej działalność gospodarczą na terenie Polski.

Spółka Jawna rozważa wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci nieruchomości stanowiącej jej własność do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA). Wartość wkładu oszacowana zostanie na poziomie ceny rynkowej. Wkład w postaci nieruchomości zostanie wniesiony przez Spółkę Jawną w zamian za akcje w SKA, tym samym Spółka Jawna stanie się wspólnikiem - akcjonariuszem w SKA.

Wkład do SKA zostanie przekazany na kapitał zakładowy SKA. Spółka Jawna może wnieść wkład w całości na kapitał zakładowy SKA lub w części na kapitał zakładowy, a w części na kapitał zapasowy (tzw. agio emisyjne).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, wniesienie przez Spółkę Jawną, w której wspólnikiem jest Wnioskodawca, wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki komandytowo-akcyjnej spowoduje po stronie Wnioskodawcy, jako wspólnika w Spółce Jawnej, powstanie zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Podsumowanie:

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez Spółkę Jawną, w której wspólnikiem jest Wnioskodawca, wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki komandytowo-akcyjnej nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy, jako wspólnika w Spółce Jawnej, powstania zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody z tego tytułu będą bowiem podlegały zwolnieniu przewidzianemu w art. 21 ust. 1p. 50b ustawy o PIT.

Szczegółowe stanowisko Wnioskodawcy

1.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez Spółkę Jawną, w której wspólnikiem jest Wnioskodawca wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki komandytowo-akcyjnej nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy, jako wspólnika w Spółce Jawnej, powstania zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody z tego tytułu będą bowiem podlegały zwolnieniu przewidzianemu w art. 21 ust. 1p. 50b ustawy o PIT.

2.

Zgodnie z art. 21 ust. 1p. 50b ustawy o PIT wolne od podatku są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

3.

Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy o PIT ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną, oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego. Spółka komandytowo-akcyjna jako spółka niebędąca podatnikiem podatku dochodowego jest "spółką niebędącą osobą prawną" w rozumieniu ustawy o PIT, a zatem wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej oznacza, że następuje przeniesienie własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, a zatem wprost spełnione są warunki zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1p. 50b ustawy o PIT.

4.

Na powyższą konkluzję nie wpłynie w żadnym zakresie okoliczność, iż planowane wniesienie wkładu niepieniężnego nastąpi w zamian za akcje w spółce komandytowo-akcyjnej. Na powyższą konkluzję także nie wpłynie w żadnym zakresie proporcja w jakiej wkład przeznaczony zostanie na kapitał zakładowy i kapitał zapasowy SKA (włączając w to możliwość przeznaczenia wkładu w całości na kapitał zakładowy). Nie ulega bowiem wątpliwości, iż pomimo występowania w spółce komandytowo-akcyjnej niektórych cech charakterystycznych dla spółki akcyjnej (istnienie akcji oraz kapitału zakładowego), spółka komandytowo-akcyjna jest spółką niebędącą osobą prawną w rozumieniu ustawy o PIT. W konsekwencji, na mocy art. 21 ust. 1p. 50b ustawy o PIT przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki nie będącej osobą prawną pozostają wolne od podatku.

Takie stanowisko zostało także wyrażone w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 9 sierpnia 2009, sygn. ITPB1/415-559a/11/TK.

W związku z tym, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości zaprezentowanego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółkami handlowymi są: spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Natomiast w art. 4 § 1 pkt 1 k.s.h określenie "spółka osobowa" oznacza - spółkę jawną, partnerską, komandytową i komandytowo - akcyjną. Spółki te nie posiadają osobowości prawnej. W myśl art. 3 k.s.h., przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że spółka jawna, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, zamierza wnieść do spółki komandytowo-akcyjnej wkład niepieniężny (aport) w postaci nieruchomości, stanowiącej jej własność. Wkład w postaci nieruchomości zostanie wniesiony przez spółkę jawną w zamian za akcje w SKA, tym samym spółka jawna stanie się wspólnikiem - akcjonariuszem w SKA.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Należy jednak wskazać, że w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej, jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem jedynie uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One zaś, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia, bowiem wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki.

Aby zaś mówić o sytuacji "odpłatnego zbycia", w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu, osoba go wnosząca winna otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia. Taka sytuacja miałaby miejsce w razie sprzedaży przedmiotu aportu. W związku z tym, wniesienie aportu do spółki osobowej nie rodzi z tego tytułu obowiązku podatkowego, jest to czynność prawna neutralna podatkowo.

Należy przy tym wskazać, że od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera przepis art. 21 ust. 1 pkt 50b, którym ustawodawca doprecyzował obowiązujące przepisy, poprzez jednoznaczne wskazanie neutralności podatkowej czynności wniesienia aportu do spółek niemających osobowości prawnej.

Stosownie do tego przepisu, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Mając zatem na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe w świetle cytowanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że czynność wniesienia nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej przez spółkę jawną, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem - jest czynnością neutralną podatkowo. Oznacza to, że dla Wnioskodawcy, jako wspólnika spółki wnoszącej aport, nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Odnosząc się do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej wskazać należy, iż interpretacja ta dotyczy tylko konkretnych, indywidualnych spraw w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl