IPPB1/415-728/08-2/JB - Sprzedaż opon - opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-728/08-2/JB Sprzedaż opon - opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2008 r. (data wpływu 24 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zgodnie z posiadanym wpisem do ewidencji działalności gospodarczej prowadzi działalność w zakresie usług wulkanizacyjnych tj.: naprawa wulkanizacyjna i sprzedaż opon, dętek i felg samochodowych. Przez 4 lata tj. do 2007 r. uzyskane z tej działalności przychody Wnioskodawca opodatkowywał ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Działalność Wnioskodawcy zaliczona została do kategorii:

50.20 A Obsługa i naprawa pojazdów mechanicznych,

50.30 B Sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych.

Świadcząc usługę dla nabywcy Wnioskodawca wykorzystuje uprzednio nabyte we własnym zakresie części takie jak: opony, dętki i łatki ciężarki i inne. Uszkodzona opona samochodowa jest naprawiana ale zdarza się, że ze względu na zły stan techniczny opona wymieniana jest na nową. Wnioskodawca podkreśla, iż jako mechanik nie prowadzi działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Posiadaną nową oponę musi jednak zamontować, taka opona jest smarowana, zakładana na felgę, pompowana, wyważana itd.

Dla celów udokumentowania rozliczenia usługi a także w celu identyfikacji złożenia ewentualnej reklamacji Wnioskodawca wyszczególnił na dowodach sprzedaży (fakturach) opony nowe, sprzedane i zamontowane oraz felgi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z powyższym Wnioskodawca popełnił błąd wykazując na fakturach w osobnej pozycji sprzedaną oponę i ten fakt powoduje wyłączenie z opodatkowania działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Wnioskodawca uważa, iż instalowane części w pojazdach mechanicznych - samochodowych, mieszczą się w zakresie działalności usług świadczonych i nie powoduje to wykluczenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Znaczenia nie ma również to, że świadcząc usługi wulkanizacyjne Wnioskodawca wykorzystuje do tego celu nowe, nabyte uprzednio opony, czy felgi. Strona uważa także, że fakt zaewidencjonowania na dowodzie sprzedaży opony, czy felgi nie powoduje utraty prawa do stosowania rozliczeń wg zasad ryczałtu ewidencjonowanego dla usług wulkanizacyjnych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca wskazuje klasyfikację PKWiU, która różni się od klasyfikacji części i akcesoria samochodowych powodujących wyłączenie z ryczałtu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. brzmieniem przepisu art. 8 ust. 1 pkt 3f ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy działalnością usługową w zakresie handlu jest sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Natomiast art. 4 ust. 1 pkt 5a ustawy definiuje pojęcie - towary handlowe jako towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi - chyba, że jest zwolniony z tego obowiązku - i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Analizując powyższe przepisy wskazać należy, iż generalnie przychody z handlu nie stanowią podstawy do wyłączenia z opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wyłączeniu podlegają wyłącznie przychody z handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Skoro wyłączeniu z opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym, podlega cała grupa wyrobów mieszcząca się w określeniu o charakterze ogólnym "części i akcesoria do pojazdów mechanicznych", to mieszczące się w tej grupie pojazdy samochodowe, oraz części zamienne i akcesoria do tych pojazdów - również podlegają przedmiotowemu wyłączeniu z opodatkowania w formie zryczałtowanej.

W przedmiotowej sprawie, istotnym jest stwierdzenie, czy opony mieszczą się w kategorii wyrobów określonych przez ustawodawcę jako "części i akcesoria do pojazdów mechanicznych".

Należy zauważyć, że opony jako produkt znajdują zastosowanie generalnie w większości urządzeń służących do przemieszczania się po gruncie stałym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiuje pojęcia - opona - zatem należy posłużyć się w tym przypadku wykładnią słownikową. Słownik Języka Polskiego P pod redakcją prof. M S, tłumaczy, iż pojęcie "opona"- to sprężysta powłoka z pokrytych gumą i złączonych ze sobą warstw tkaniny, stanowiącą zewnętrzną, stykającą się z nawierzchnią drogi część ogumienia pojazdu.

Nie ulega zatem wątpliwości, iż skoro opona stanowi część pojazdu, to przychody ze sprzedaży opon, bez względu, czy stanowią one fabrycznie nowy, czy też używany towar handlowy, podlegają wyłączeniu z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 pkt 3f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W związku z powyższym, w sytuacji, gdy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonał Pan sprzedaży części do pojazdów mechanicznych, dokumentując ten fakt wystawioną fakturą, z wyszczególnieniem pozycji - sprzedaż opon - to osiągnięcie przychodu z tego tytułu wyklucza Pana z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Reasumując, od dnia, w którym nastąpiła utrata warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, winien Pan zaprowadzić właściwe księgi - chyba że jest Pan zwolniony z tego obowiązku - i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl