IPPB1/415-701/13-5/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 września 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-701/13-5/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2013 r. (data wpływu 3 lipca 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 września 2013 r. (data wpływu 26 września 2013 r.) złożonym na wezwanie z dnia 12 września 2013 r. Nr IPPB1/415-701/12-2/MS o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji źródła przychodów-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji źródła przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (art. 30c ustawy o PIT). Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

W dniu 2 kwietnia 2013 r., jako osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, Wnioskodawca zawarł ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością dwie umowy:

* A. "Umowę oświadczenie usług" (zwaną dalej Umową),

* B. "Umowę o zarządzanie kontrakt menedżerski" (zwaną dalej "Kontraktem").

A.

Ogólnym celem Umowy jest określenie wzajemnych praw, obowiązków oraz interesów, aby umożliwić właściwe, sprawne i bezkonfliktowe współdziałanie stron polegające na przeprowadzeniu akcji ofertowych i monitoring ich efektów w przedmiocie wdrażania i rozwoju produktów marek własnych przez ich prawidłową obsługę, co ma się przyczynić do wzrostu obrotu firmy.

W ramach podpisanej Umowy do szczegółowych obowiązków należy:

* poszukiwanie dostawców,

* prowadzenie rozmów i udział w negocjacjach,

* badanie potrzeb klientów Spółki,

* rozsyłanie zapytań ofertowych i gromadzenie ofert,

* tworzenie baz danych,

* przygotowywanie propozycji u mów współpracy z potencjalnymi dostawcami,

* przygotowywanie propozycji planu rozwoju i wdrożeń produktów Spółki,

* przygotowywanie analiz produktowych,

* monitorowanie poziomu satysfakcji klientów Spółki,

* monitorowanie wywiązywania się dostawców z ich zobowiązań,

* dokonywanie okresowych ocen dostawców,

* współpraca z komórkami organizacyjnymi dla optymalnej realizacji celów przedsiębiorstwa,

* kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy,

* comiesięczne raportowanie z wyników i działań.

Zgodnie z zawartą Umową:

* za wykonywanie powyższych zadań wystawiana jest co miesiąc faktura VAT,

* ww. czynności nie są wykonywane pod kierownictwem zlecającego,

* Spółka nie narzuciła czasu i miejsca wykonywania usług.

Wszystkie czynności wykonywane są samodzielnie, niezależnie i bez kontroli bądź nadzoru Spółki. Działalność gospodarcza stanowi tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego.

B.

Przedmiotem Umowy o Zarządzanie - Kontraktu Menedżerskiego jest pełnienie funkcji Członka Zarządu.

W ramach podpisanego Kontraktu do obowiązków Członka Zarządu należy:

* prowadzenie spraw i reprezentacja Spółki,

* uczestnictwo w posiedzeniach Zarządu,

* współdziałanie z Prokurentem Spółki,

* współpraca z Członkami Rady Nadzorczej,

* zarządzanie majątkiem spółki, budowa renomy spółki.

Na podstawie zawartego Kontraktu:

* za wykonywanie powyższych zadań wystawiany jest co miesiąc rachunek,

* ww. czynności nie są wykonywane pod kierownictwem zlecającego,

* Spółka nie narzuciła czasu i miejsca wykonywania usług.

Z tytułu Kontraktu płatnik-spółka odprowadza co miesiąc składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

Pismem z dnia 22 września 2013 r. (data wpływu 26 września 2013 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 12 września 2013 r. Nr IPPB1/415-701/12-2/MS Strona uzupełniła wniosek ORD-IN informując, iż umowa o świadczenie usług z dnia 2 kwietnia 2013 r.jest umową o charakterze stricte analitycznym i doradczym opierającą się na wiedzy eksperckiej Wnioskodawcy.

Przedmiotem Umowy jest określenie wzajemnych praw, obowiązków oraz interesów, aby umożliwić właściwe, sprawne i bezkonfliktowe współdziałanie stron polegające na przeprowadzeniu akcji ofertowych i monitoring ich efektów w przedmiocie wdrażania i rozwoju produktów marek własnych Spółki przez ich prawidłową obsługę, co ma się przyczynić do wzrostu obrotu firmy.

Do obowiązków Wnioskodawcy należy prowadzenie odpowiedniej, bieżącej i długofalowej działalności w powierzonym zakresie, a w szczególności:

* prowadzenie działalności gospodarczej z należytą starannością uwzględniającą zawodowy charakter świadczonych przez Wnioskodawcę usług, a także zasady etyki zawodowej,

* poszukiwanie potencjalnych dostawców w zakresie marek własnych przedsiębiorstwa i rozsyłanie zapytań ofertowych,

* prowadzenie rozmówi udział w negocjacjach z potencjalnymi dostawcami produktów dla marek własnych,

* badanie potrzeb klientów Spółki w zakresie produktów dla marek własnych,

* gromadzenie ofert potencjalnych dostawców produktów dla marek własnych,

* tworzenie baz danych potencjalnych dostawców i ofert produktów,

* przygotowywanie propozycji umów współpracy z potencjalnymi dostawcami,

* przygotowywanie propozycji planu rozwoju i wdrożeń produktów Spółki,

* przygotowywanie analiz produktowych w zakresie porównań cenowych, konkurencyjności ofert potencjalnych dostawców,

* monitorowanie poziomu satysfakcji klientów Spółki,

* monitorowanie wywiązywania się dostawców z ich zobowiązań w zakresie jakości produktów, terminowości dostaw, dokonywanie okresowych ocen dostawców,

* współpraca z komórkami organizacyjnymi dla optymalnej realizacji celów przedsiębiorstwa,

* kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy,

* raportowanie z wyników marki własnej Spółki i działań w okresie sprawozdawczym.

Powyższa umowa oświadczenie usług, o charakterze doradczym została zawarta w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Umowa reguluje w szczególności:

* zakres obowiązków świadczonych usług,

* kwestię wynagrodzenia za świadczone usługi,

* miejsce i czas wykonywania umowy,

* czas trwania umowy i warunki jej rozwiązania,

* zasady zachowania tajemnicy handlowej,

* zakaz działalności w stosunku do konkurencji,

* kwestie własności intelektualnej.

Zgodnie z umową i wolą stron, czynności wykonywane w ramach umowy oświadczenie usług nie są wykonywane pod kierownictwem Spółki, Spółka również nie narzuca czasu i miejsca wykonywania usług,

Wszystkie czynności wykonywane są samodzielnie, niezależnie i bez kontroli bądź nadzoru Spółki. Działalność gospodarcza sta nowi tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego.

Ponadto Wnioskodawca oświadczył, iż czynności wykonywane w ramach umowy o świadczenie usług nie są tożsame lub częściowo tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy o zarządzanie.

Umowa oświadczenie usług, wstanie faktycznym przedstawionym we wniosku w pkt A, nie ma charakteru umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktu menedżerskiego, ani umów o podobnym charakterze.

Wnioskodawca uzupełnił również własne stanowisko w sprawie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy wynagrodzenie ze świadczenia usług wynikających z "Umowy o świadczenie usług" można uznać za dochody osiągane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 i skorzystać z ich opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c PIT.

2. Czy wynagrodzenie ze świadczenia usług wynikających z Umowy o zarządzanie - kontraktu menadżerskiego, jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 9 PIT, a dochód z tego źródła powinien być opodatkowany wg skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 PIT.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 2. W zakresie pytania nr 1 zostanie wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad: 2

Wynagrodzenie za świadczenie usług wynikających z Umowy o zarządzanie - kontraktu menedżerskiego w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 9 PIT, a dochód z tego źródła może być opodatkowany wg skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 PIT.

W ramach Kontraktu zostały Wnioskodawcy powierzone usługi o charakterze zarządczym, w związku z czym przychód uzyskany z tego tytułu będzie stanowił przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o PIT, bowiem w myśl tego przepisu, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

W konsekwencji, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o PIT, spółka jest zobowiązana, jako płatnik, pobierać zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanego Wnioskodawcy, na podstawie przedłożonego co miesiąc rachunku, wynagrodzenia. Stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT (tekst jedn.: 18%), bez dokonywania potrąceń na obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne (ponieważ prowadzoną działalność gospodarczą Wnioskodawca wskazał, jako tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego). Obliczoną w ten sposób zaliczkę zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne (art. 41 ust. 1a ustawy o PIT).

Na podstawie art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, Spółka będzie miała obowiązek przekazać Wnioskodawcy imienną informację o wysokości dochodu PIT-11.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl