IPPB1/415-668/08-2/PJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-668/08-2/PJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2008 r. (data wpływu 9 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania czynności aportu w postaci nieruchomości, wniesionego do spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania aportu w postaci nieruchomości, wniesionego do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości gruntowej, niezabudowanej przeznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe położonej w miejscowości K..., gmina K..., którą zamierza wnieść jako wkład niepieniężny do nowo zakładanej spółki osobowej, której głównym przedmiotem działalności będzie działalność deweloperska i hotelarska.Wartość nieruchomości wnoszonej do spółki osobowej przez Wnioskodawcę zostanie ustalona przez wspólników w umowie spółki osobowej i będzie ona równa rynkowej wartości nieruchomości na dzień zawarcia umowy spółki osobowej. Pozostali wspólnicy spółki osobowej wniosą do spółki osobowej wkłady pieniężne. W zależności od wartości wkładów wniesionych do spółki osobowej, w umowie spółki osobowej zostanie ustalony udział Wnioskodawcy i pozostałych wspólników w zyskach spółki osobowej. Spółka osobowa wprowadzi nieruchomość do ewidencji środków trwałych i będzie wykorzystywać nieruchomość dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Jest tez możliwe, że po pewnym czasie spółka dokona zbycia nieruchomości wniesionej przez Wnioskodawcę w całości lub w części.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wniesienie przez Wnioskodawcę nieruchomości do spółki osobowej, spowoduje u Wnioskodawcy powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2.

W jakiej wysokości należy określić wartość początkową nieruchomości wniesionej do spółki osobowej przez Wnioskodawcę w przypadku, gdy spółka osobowa zaliczy te składniki do środków trwałych.

3.

Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości przez spółkę osobową przychód Wnioskodawcy uzyskany z tego tytułu może zostać pomniejszony o koszt uzyskania przychodów, równy wartości początkowej zbywanej nieruchomości, określonej w ewidencji środków trwałych spółki osobowej, pomniejszonej o dokonane odpisy amortyzacyjne (w tym przypadku grunty nie podlegają amortyzacji), w proporcji w jakiej Wnioskodawca uczestniczy w zyskach spółki osobowej.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze. Wniosek w zakresie pytania drugiego i trzeciego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

Zdaniem Wnioskodawcy wniesienie przez Wnioskodawcę nieruchomości do spółki osobowej nie spowoduje u Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W ustawie o PIT nie ma bowiem przepisu, na podstawie którego wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki osobowej rodziłoby po stronie wspólnika wnoszącego wkład do tej spółki przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu. W myśl zasady określonej w art. 14 ust. 1 ustawy o PIT za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów udzielonych bonifikat i skont. Ponadto, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są między innymi przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wniesienie nieruchomości do spółki osobowej, stanowi w istocie podwyższenie majątku spółka osobowej i nie powoduje, po stronie Wnioskodawcy, powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wniesienie wkładu do spółki osobowej nie jest bowiem równoznaczne z odpłatnym zbyciem składnika wkładu niepieniężnego oraz nie powoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej rozumianego jako kwoty należne. Zdaniem Wnioskodawcy, art. 14 ustawy o PIT nie kwalifikuje czynności polegającej na wnoszeniu wkładu do spółki osobowej, jako przychodu z działalności gospodarczej podlegającego opodatkowaniu. Ponadto wniesienie wkładu do spółki osobowej nie może skutkować powstaniem przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowane. Niemniej na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Z kolei, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przepis ten ma zatem zastosowanie wyłącznie w przypadku objęcia udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną.

Tymczasem spółka osobowa, do której Wnioskodawca zamierza wnieść nieruchomość nie posiada osobowości prawnej. Wynika z tego, że art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT nie dotyczy sytuacji, w której Wnioskodawca dokona wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. A zatem wniesienie nieruchomości do spółki osobowej nie skutkuje powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu z kapitałów pieniężnych, w rozumieniu art. 17 ustawy o PIT.

Zdaniem Wnioskodawcy także żaden inny przepis ustawy o PIT nie daje podstaw, by uznać, że wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej w zamian za udział kapitałowy w spółce osobowej, będzie generować po stronie wspólnika przychód podatkowy. A zatem wniesienie przez Wnioskodawcę nieruchomości do spółki osobowej nie spowoduje u Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, z dnia 14 grudnia 2007 r. nr ITPB 1/41 5-449/07/DPJ, w której organ uznał, że wniesienie przez osobę wkładu niepieniężnego w postaci prawa własności nieruchomości do spółki osobowej nie powoduje, w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 i ust. 2, art. 14, art. 17, art. 18 oraz art. 20 ustawy o PIT, u wspólnika wnoszącego wkład, jak i u pozostałych wspólników spółki osobowej, powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podobnie w interpretacji indywidualnej z dnia 7 stycznia 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził że "wniesienie przez Podatnika części składników majątkowych (środków trwałych, w tym nieruchomości) prowadzonego przedsiębiorstwa do spółki jawnej jako aport rzeczowy w zamian za udział w zyskach spółki nie skutkuje powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych u Podatnika wnoszącego aport. Analogiczne stanowisko zajął Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim, w postanowieniu z dnia 29 września 2005 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl