IPPB1/415-666/13-2/EC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 września 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-666/13-2/EC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2013 r. (data wpływu 7 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia dochodu i obowiązków płatnika w związku z umorzeniem automatycznym akcji nabytych w drodze darowizny przez wspólnika będącego osobą fizyczną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia dochodu i obowiązków płatnika w związku z umorzeniem automatycznym akcji nabytych w drodze darowizny przez wspólnika będącego osobą fizyczną.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka SA (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką akcyjną z siedzibą w Polsce. Akcjonariuszami Wnioskodawcy są osoby fizyczne, zarówno rezydenci Polscy jak i rezydent Szwajcarii (dalej podmiot A). Statut Spółki przewiduje, że akcje Spółki (dalej: Akcje) ulegają automatycznemu umorzeniu w przypadku rozporządzenia przez akcjonariusza Akcjami na rzecz osoby trzeciej, przy czym umorzenie następuje z chwilą powzięcia przez Spółkę wiedzy o takim rozporządzeniu. Czyli, zgodnie ze statutem Spółki Akcje ulegają umorzeniu w razie ziszczenia się określonego zdarzenia bez powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników (umorzenie automatyczne akcji w trybie art. 359 § 6 ustawy - Kodeks spółek handlowych).

Podmiot A przekazał część posiadanych przez siebie Akcji w drodze darowizny osobie trzeciej (dalej: Podmiot B), przy czym ta osoba trzecia jest rezydentem Szwajcarii. Wartość Akcji została wskazana w umowie darowizny i jest równa ich wartości rynkowej na dzień dokonania darowizny (jest to wartość przypadających na Akcje aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu Spółki za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału pomiędzy akcjonariuszy). Umowa darowizny została przekazana przez Podmiot B Spółce.

Zgodnie ze Statutem Spółki, Akcje, które otrzymał w darowiźnie Podmiot B, zostały umorzone przez Spółkę w drodze umorzenia automatycznego. Wynagrodzenie z tytułu umorzenia Akcji, które otrzymał Podmiot B, jest równe wartości przypadających na umarzane Akcje aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu Spółki za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału pomiędzy akcjonariuszy, co stanowi wartość rynkową tych akcji. Wynagrodzenie to zostało wypłacone w formie pieniężnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy Wnioskodawca, co do zasady, jest w przedmiotowej sprawie płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.

2. W jaki sposób Wnioskodawca jako płatnik ma ustalić dochód z tytułu umorzenia Akcji otrzymanych przez Podmiot B w drodze darowizny w przypadku, gdy umorzenie Akcji nastąpi w drodze umorzenia automatycznego.

3. Czy, jeżeli dla podmiotu B nie wystąpi dochód podatkowy, Wnioskodawca jest zobowiązany do sporządzenia informacji, o których mowa w art. 42 ust. 1a i ust. 2p. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku umorzenia automatycznego jest on, co do zasady, płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.

Instytucja umorzenia akcji została uregulowana w art. 359 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Przepis art. 359 § 1 ww. ustawy stanowi, że akcja może być umorzona w przypadku, gdy statut spółki tak stanowi. Akcja może być umorzona za zgodą akcjonariusza w drodze nabycia akcji przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa statut. W każdym z tych przypadków, zgodnie z § 2 art. 359 Kodeksu spółek handlowych, umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia, która powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych. W myśl art. 359 § 6 Kodeksu spółek handlowych, statut może stanowić, że akcje ulegają umorzeniu w razie ziszczenia się określonego zdarzenia bez powzięcia uchwały przez walne zgromadzenie (umorzenie automatyczne). Stosuje się wówczas przepisy o umorzeniu przymusowym.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ww. ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1p. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne. Pełen katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 ww. ustawy, zgodnie z którym, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (art. 17 ust. 1p. 4 ustawy). Uszczegółowieniem powołanego wyżej przepisu art. 17 ust. 1p. 4 ww. ustawy jest art. 24 ust. 5 ww. ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także m.in. dochód z umorzenia udziałów (akcji). Istotne jest, ze regulacją tego przepisu objęte jest wyłącznie umorzenie przymusowe, w tym jego podtyp czyli umorzenie automatyczne.

Z powyższego wynika, że wypłacone akcjonariuszowi kwoty z tytułu umorzenia automatycznego Akcji stanowią dla akcjonariusza przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Jednocześnie przepis art. 30a ust. 1p. 4 ww. ustawy stanowi, iż od przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Ponadto, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 4 ww. ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, są obowiązane pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 30a ust. 1.

Z powyższego wynika, że w sytuacji, gdy Wnioskodawca wypłacił Podmiotowi B wynagrodzenie z tytułu automatycznego umorzenia Akcji Spółki, Wnioskodawca jest z tego tytułu, co do zasady, płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, obowiązanym pobrać od takiego dochodu zryczałtowany podatek dochodowy.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku umorzenia automatycznego Akcji Spółki nabytych przez Podmiot B w drodze darowizny, Wnioskodawca jako płatnik powinien pomniejszyć przychód z tytułu otrzymanego przez Podmiot B wynagrodzenia o koszt uzyskania przychodu w wysokości wartości rynkowej umarzanych Akcji z dnia dokonania darowizny, stosując tu przepis art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sposób obliczenia dochodu osoby fizycznej z umorzenia udziałów (akcji) został bowiem uregulowany w art. 24 ust. 5d ww. ustawy, zgodnie z którym dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1p. 38 ww. ustawy, przy czym, jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z art. 30a ust. 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zryczałtowany podatek, o którym mowa w art. 30a ust. 1p. 4 ww. ustawy, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem jednak m.in. art. 24 ust. 5d. Zaś przepis art. 24 ust. 5d ww. ustawy dotyczy pomniejszenia przychodu z umorzenia akcji o koszty uzyskania tego przychodu.

Zatem, w przypadku umorzenia akcji nabytych w drodze darowizny, koszty uzyskania przychodów ustała się do wysokości wartości przedmiotu darowizny z dnia jej nabycia. Należy przyjąć, że wartość tę ustala się zgodnie z art. 8 ustawy o podatku od spadków i darowizn, który w ust. 1 stanowi, iż wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw. Z kolei wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia powstania obowiązku podatkowego (art. 8 ust. 3 ww. ustawy).

Zatem, ustalona na dzień dokonania darowizny na rzecz Podmiotu B wartość Akcji, spełniająca warunki określone w przytoczonych przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn, stanowi dla Podmiotu B - w przypadku uzyskania przychodu z umorzenia automatycznego tych Akcji - koszty uzyskania przychodu dla potrzeb obliczenia dochodu w rozumieniu art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Koszty te musi uwzględnić Wnioskodawca jako płatnik przy ustalaniu podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowując: w przypadku umorzenia automatycznego Akcji nabytych przez Podmiot B w drodze darowizny, Wnioskodawca musi określić dochód podatkowy Podmiotu B, przy czym dochodem z umorzenia tych Akcji jest nadwyżka przychodu nad kosztami uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodów będzie dla Podmiotu B wartość tych Akcji z dnia nabycia darowizny ustalona zgodnie z art. 8 ustawy o podatku od spadków i darowizn, a więc wartość rynkowa z dnia nabycia darowizny.

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli przychód z tytułu umorzenia automatycznego Akcji będzie równy lub niższy od wartości rynkowej tych Akcji z dnia darowizny, to dla podmiotu B nie wystąpi w ogóle dochód do opodatkowania, a Wnioskodawca nie będzie płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułu i nie będzie na nim ciążył obowiązek sporządzenia i przekazania informacji podatkowych, o których mowa w art. 42 ww. ustawy.

Zgodnie bowiem z przepisem art. 42 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.

Ponadto, przepis art. 42 ust. 2p. 2 ww. ustawy stanowi, iż w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2a, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru. Informacje te sporządzają i przekazują również podmioty, o których mowa w art. 41, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku, o którym mowa w art. 29-30a (art. 42 ust. 6ww. ustawy).

Wzory informacji, o których mowa powyżej dotyczą wykazywania pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego.

Z powyższego wynika, że:

* płatnicy sporządzają i przekazują informacje podatkowe, wówczas, gdy wystąpił dochód, od którego mieli obowiązek pobrać zryczałtowany podatek,

* w przypadku nierezydentów, płatnicy sporządzają i przekazują informacje również wówczas, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązani do poboru podatku.

Jeżeli więc przychód z tytułu umorzenia automatycznego Akcji będzie równy lub niższy wartości rynkowej tych Akcji z dnia darowizny, to nie wystąpi w ogóle dochód do opodatkowania, czyli nie będzie w ogóle zryczałtowanego podatku dochodowego. Wnioskodawca nie będzie więc płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułu i na spółce nie będą ciążyć żadne obowiązki płatnika, w tym, w szczególności obowiązek sporządzenia i przekazania Informacji podatkowych, o których mowa w art. 42 ww. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) osoby fizyczne jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ww. ustawy osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 3 ust. 2b ww. ustawy, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

1.

pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,

2.

działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,

3.

działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

4.

położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Stosownie do art. 4a ww. ustawy, przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Instytucja umorzenia akcji wspólnika spółki kapitałowej została uregulowana w art. 359 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Przepisy te stanowią, że akcje mogą zostać umorzone w jeden z trzech sposobów, tj. w przypadku, gdy statut spółki tak stanowi (umorzenie automatyczne), za zgodą wspólnika w drodze nabycia akcji przez spółkę w celu umorzenia (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). W każdym z tych trzech przypadków, dochodzi do umorzenia akcji. W każdym z tych przypadków, zgodnie z art. 359 § 2 k.s.h., umorzenie wymaga uchwały walnego zgromadzenia (zgromadzenia wspólników), określającej w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umarzane akcje bądź uzasadnienie umorzenia bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 wyżej powołanej ustawy, w myśl którego, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych stosownie do art. 24 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji). Istotne jest, że regulacją tego przepisu objęte jest wyłącznie umorzenie przymusowe, w tym jego podtyp czyli umorzenie automatyczne.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W świetle art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d.

Zastrzeżenie zawarte w tym przepisie oznacza, że w określonych sytuacjach opodatkowaniu podlega dochód ustalony dokładnie według zasad przewidzianych w art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d ww. ustawy.

Sposób obliczenia dochodu osoby fizycznej z umorzenia akcji został uregulowany w art. 24 ust. 5d ww. ustawy, zgodnie z którym dochodem z umorzenia akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo 1ł, albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Zgodnie z cytowanym przepisem, w przypadku umorzenia akcji nabytych w drodze darowizny, koszty uzyskania przychodów ustala się do wysokości wartości przedmiotu darowizny z dnia jej nabycia.

W przedmiotowej sprawie do nabycia przez osoby fizyczne akcji ma dojść w drodze darowizny, zatem w przypadku umorzenia tych akcji koszty uzyskania przychodów ustalić należy zgodnie z przytoczonym przepisem art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości wartości przedmiotu darowizny z dnia nabycia.

Stosownie do zapisu art. 41 ust. 4 ww. ustawy płatnicy o których mowa w art. 41 ust. 1 (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej) są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10.

Natomiast zgodnie z art. 42 ust. 1 płatnicy, o których mowa w art. 41 przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Ponadto, zgodnie z art. 42 ust. 1a, płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym przesłać do na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru (PIT-8AR).

Zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 2 tej ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2a, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, również gdy płatnik w roku podatkowym sporządzał i przekazywał informacje w trybie przewidzianym w ust. 4.

Informacje, o których mowa w ust. 2 pkt 2, sporządzają i przekazują również podmioty, o których mowa w art. 41, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku, o którym mowa w art. 29-30a. Przepisy ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio (art. 42 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zatem w przypadku umorzenia automatycznego akcji posiadanych przez osobę fizyczną za wynagrodzeniem w wysokości przewyższającej koszt nabycia (objęcia) akcji Spółka jako płatnik obowiązana będzie:

* pobrać podatek zryczałtowany w wysokości 19% od uzyskanego przez akcjonariusza dochodu stanowiącego nadwyżkę przychodu otrzymanego z tytułu wypłaconego wynagrodzenia za umorzone akcje nad kosztami uzyskania przychodów w wysokości wartości umarzanych akcji, ustalonej na dzień nabycia darowizny,

* odprowadzić kwoty pobranego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek właściwego urzędu skarbowego,

* w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym przesłać do właściwego urzędu skarbowego, roczne deklaracje,

* w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2a, oraz właściwym urzędom skarbowym, imienne informacje o wysokości dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Jeżeli natomiast wynagrodzenie z tytułu umorzenia akcji jest równe lub mniejsze od ich wartości z dnia nabycia darowizny, obowiązek zapłaty podatku dochodowego w ogóle nie powstaje. Tym samym Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do poboru i odprowadzenia podatku oraz do przesłania w ustawowych terminach do urzędu skarbowego rocznej deklaracji, a podatnikowi ani urzędowi skarbowemu - imiennej informacji o wysokości dochodu.

Jednakże organ podatkowy zauważa, że ponieważ z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca posiada miejsce zamieszkania w Szwajcarii i tam podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w kwestii opodatkowania uzyskanego przychodu należy mieć na uwadze normę zawartą w przepisie art. 30a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na mocy art. 30a ust. 2 ww. ustawy, przepisy ust. 1 pkt 1 - 5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

W przedmiotowej sprawie jeżeli Wnioskodawca przedstawi Spółce certyfikat rezydencji zastosowanie w sprawie będzie miała Umowa międzynarodowa między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku podpisana w Bernie dnia 2 września 1991 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 255, poz. 1533).

Stosownie do art. 10 ust. 1 ww. Konwencji, dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 polsko - szwajcarskiej Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania dywidendy te mogą być jednak opodatkowane także w tym Umawiającym się Państwie i według prawa tego Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, ale - jeżeli osoba uprawniona do dywidend ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie - podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 15 procent kwoty dywidendy brutto.

W myśl art. 10 ust. 3 Konwencji, określenie "dywidendy" oznacza dochód z akcji, akcji gratisowych lub prawa do pobierania korzyści, akcji w kopalnictwie, akcji członków założycieli lub innych praw, z wyjątkiem wierzytelności, do udziału w zyskach, jak również dochód z innych praw spółki, które według prawa podatkowego Państwa, w którym spółka wydzielająca dywidendy ma siedzibę, zrównane są z wpływami z akcji.

Postanowienia ustępów 1 i 2 niniejszego artykułu ww. Umowy, nie stosuje się, jeżeli właściciel dywidend, mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, wykonuje w drugim Państwie, w którym znajduje się siedziba spółki płacącej dywidendy, działalność zarobkową przez zakład położony w tym Państwie bądź wykonuje w tym drugim Państwie wolny zawód w oparciu o stałą placówkę, która jest w nim położona, i gdy udział, z tytułu którego wypłaca się dywidendy, rzeczywiście wiąże się z działalnością takiego zakładu lub stałej placówki. W tym przypadku, w zależności od konkretnej sytuacji, stosuje się postanowienia artykułu 7 lub artykułu 14 (art. 10 ust. 4 Umowy).

W związku z powyższym dochód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej otrzymany przez Wnioskodawcę w przypadku posiadania certyfikatu rezydencji, będzie podlegał opodatkowaniu zarówno w państwie źródła (w Polsce) jak i w państwie zamieszkania (w Szwajcarii). Zgodnie z art. 10 ust. 2 w Polsce dywidenda będzie podlegała opodatkowaniu według stawki w wysokości 15% dywidendy brutto.

Wobec powyższego w przypadku umorzenia automatycznego akcji w spółce akcyjnej Wnioskodawca pełni funkcję płatnika. Spółka jako płatnik obliczając podatek dochodowy od osób fizycznych należny od akcjonariuszy, będących osobami fizycznymi uwzględni przy ustalaniu podstawy opodatkowania koszt w wysokości wartości umarzanych akcji z dnia otrzymania darowizny, na podstawie art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku nie wystąpienia dochodu, na Wnioskodawcy nie będą spoczywały obowiązki poboru i odprowadzenia podatku z tytułu umorzenia automatycznego akcji, nie będzie on także zobowiązany do przesłania, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym do właściwego urzędu skarbowego rocznej deklaracji ani w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, podatnikowi ani urzędowi skarbowemu - imiennej informacji o wysokości dochodu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl