IPPB1/415-660/08-2/TS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-660/08-2/TS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2008 r. (data wpływu 9 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia daty nabycia nieruchomości i zastosowania odpowiednich przepisów prawa podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia daty nabycia nieruchomości i zastosowania odpowiednich przepisów prawa podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 3 marca 2006 r. na mocy aktu notarialnego Rep. (...) przed Notariuszem P. S. w W. Wnioskodawca nabył wraz z żoną I. S. na zasadach wspólności ustawowej udział wynoszący (...) części nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr (...) przy ul. H...w W.... Jednocześnie na mocy § 10 powołanego aktu notarialnego ustanowiono sposób korzystania z nieruchomości (wykonywania prawa własności XX części nieruchomości) na mocy którego Wnioskodawca wraz z żoną mógł z wyłączeniem innych osób korzystać z części nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny numer YX oraz przylegającego do lokalu balkonu jak również prawo do wyłącznego korzystania z samochodowego stanowiska postojowego oznaczonego numerem YY znajdującego się przed budynkiem. Zakup udziału zamiast odrębnego lokalu mieszkalnego był spowodowany przeciągającym się procesem odbioru technicznego budynku, a przez to brak był możliwości ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego nr YX.

Na mocy § 11 niniejszej umowy w dniu 3 marca 2006 r. przeszły na Wnioskodawcę i jego żonę obowiązki związane z nabytym udziałem a wydanie lokalu do korzystania nastąpiło w dniu 18 lutego 2004 r..

W dniu 8 sierpnia 2007 r. na mocy aktu notarialnego Rep. A (...) przed Notariuszem P. S. nastąpiło zniesienie współwłasności nieruchomości ujawnionej w księdze wieczystej nr (....).

Na mocy tego aktu notarialnego i biorąc pod uwagę fakt, iż nie było przeszkód do ustanowienia odrębnej własności lokalu zniesiona została współwłasność nieruchomości objętej księgą wieczystą nr (...) bez jakichkolwiek spłat i dopłat pomiędzy właścicielami.

W wyniku powyższych umów Sąd Rejonowy w W... założył księgę wieczystą nr (...) dla nieruchomości lokalowej - lokalu mieszkalnego nr YX przy ul. H...w W.... Przy czym z własnością nieruchomości związany jest udział w (....) w częściach wspólnych nieruchomości, które stanowią grunt oraz części budynku przy ul. H... i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu.

W chwili obecnej Wnioskodawca wraz z żoną planuje na początku lipca br sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego będącego ich własnością.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Według jakich zasad należy opodatkować sprzedaż nieruchomości (lokalu mieszkalnego), ze względu na fakt, iż Wnioskodawca wraz z żoną nie są właścicielami nieruchomości dłużej niż 5 lat podatkowych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości powinno nastąpić na zasadach obowiązujących co do nieruchomości nabytych przed dniem 1 stycznia 2007 r., czyli opodatkowanie na zasadach zryczałtowanego podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat podatkowych, ze względu na fakt iż faktyczne nabycie nieruchomości nastąpiło w dniu 3 marca 2006 r. na mocy aktu notarialnego Rep. A (...). Akt notarialny sporządzony w dniu 08.08.2007 (Rep. A... zniesienie współwłasności) nie spowodował zmiany stosunku własnościowego poza zmianą udziału w nieruchomości w odrębną nieruchomość lokalową. Wnioskodawca nadal władał lokalem mieszkalnym nr YX w budynku przy ul. H... w W... a zniesienie współwłasności bez spłat i dopłat było zabiegiem zmieniającym typ prawa własności a nie przedmiotu tego prawa i spowodowany był problemami Spółdzielni Mieszkaniowej z odbiorem technicznym budynku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) wprowadzono obowiązujące od 1 stycznia 2007 r. zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak stanowi przepis art. 7 ust. 1 powołanej ustawy zmieniającej, do odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W przedmiotowej sprawie istotne jest zatem ustalenie daty nabycia zbywanego prawa własności przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie z art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), współwłasność istnieje wówczas, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Art. 206 Kodeksu cywilnego określa, iż każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Ponadto każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Prawo do nieruchomości każdy ze współwłaścicieli nabywa w momencie nabycia udziału w prawie własności.

Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli wartość majątku uzyskanego w wyniku podziału mieści się w ramach udziału w rzeczy wspólnej, jaki przypadał byłemu współwłaścicielowi i nie nastąpiły żadne spłaty i dopłaty.

Podstawowym sposobem zniesienia współwłasności jest fizyczny podział rzeczy wspólnej, który następuje umową zniesienia współwłasności w drodze przyznania każdemu ze współwłaścicieli wyodrębnionej rzeczy wspólnej, a wielkość tej części powinna odpowiadać wielkości udziału we współwłasności.

W przypadku, gdy udział danej osoby ulega powiększeniu musi być traktowany w kategorii nabycia, ponieważ w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością), jak i stan jej majątku osobistego.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż w związku z nieodpłatnym zniesieniem współwłasności nieruchomości, o którym mowa w przedmiotowym wniosku, nastąpił jedynie fizyczny podział nieruchomości, przy czym wielkość udziału Wnioskodawcy i jego żony we współwłasności nie uległa zmianie i odzwierciedla dotychczasową wielkość udziału w nieruchomości tj. (....) W tym przypadku zniesienie współwłasności nie stanowi zatem nabycia rzeczy, gdyż w wyniku tej czynności prawnej własność Wnioskodawcy i jego żony nie uległa zwiększeniu.

Nabycie nieruchomości nastąpiło więc w 2006 r., wobec czego w sprawie znajdują zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z treścią art. 28 ust. 1 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., podatek od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, iż przychód uzyskany ze sprzedaży w 2008 r. nieruchomości nabytej w 2006 r. podlega opodatkowaniu na zasadach wyrażonych w przepisach treścią art. 28 ust. 1 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl