IPPB1/415-653/13-5/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 września 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-653/13-5/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2013 r. (data wpływu 20 czerwca 2013 r.) oraz uzupełnieniu wniosku z dnia 10 września 2013 r. (data wpływu 16 września 2013 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-653/13-2/ES z dnia 2 września 2013 r. (data nadania 3 września 2013 r., data doręczenia 6 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania składników majątkowych w następstwie likwidacji spółki jawnej oraz ich zbyciu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania składników majątkowych w następstwie likwidacji spółki jawnej oraz ich zbyciu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegającą nieorganicznemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski. Wnioskodawca i pozostali dwaj wspólnicy spółki jawnej stali się wspólnikami spółki jawnej w związku z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka jawna posiadała będzie składniki majątkowe w postaci własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, wierzytelności z tytułu umów pożyczki i odsetek od powyższych umów oraz środki pieniężne. Wnioskodawca wraz z pozostałymi wspólnikami rozważa podjęcie decyzji o likwidacji spółki jawnej. Likwidacja przeprowadzona zostałaby zgodnie z przepisami art. 67 i następne ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej: "k.s.h."). Wnioskodawca w toku likwidacji otrzymałby przypadające na niego zgodnie z umową X składniki majątkowe pozostające w spółce.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 2 września 2013 r. Nr IPPB1/415-653/13-2/ES Wnioskodawca doprecyzował,. że w pytaniu pierwszym chodzi oczywiście o podatek dochodowy od osób fizycznych, a nie jak błędnie wpisano o podatek od osób prawnych.

Środki pieniężne pochodziły będą z czterech źródeł:

* z przychodów zaliczonych do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, które opodatkowane będą wcześniej podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

* ze sprzedaży składników majątkowych, które wniesione zostały wcześniej do spółki z o.o. i opodatkowane przez tą spółkę podatkiem dochodowym od osób prawnych. Sprzedaż dokonana została jeszcze przed przekształceniem spółki z o.o. w spółkę jawną tak więc środki pieniężne składały się na wartość przedsiębiorstwa przekształcanej spółki z o.o. Spółka z o.o. jest spółką z której w skutek przekształcenia powstała spółka jawna.

* ze spłaty pożyczek udzielonych przez spółkę z o.o. z przekształcenia której powstała spółka jawna.

* środków wniesionych do spółki z o.o. na objęcie udziałów.

Jeżeli chodzi o wierzytelności z umów pożyczki, to są to wierzytelności powstałe wskutek udzielenia pożyczek własnych przez spółkę z o.o. z której poprzez przekształcenie powstała spółka jawna. Nie są to wierzytelności nabyte od innych podmiotów.

Przedmiotem działalności gospodarczej spółki osobowej jest poza innymi obszarami zarówno udzielanie pożyczek, jak i obrót wierzytelnościami.

Ponadto Wnioskodawca ponownie sformułował pytanie Nr 5.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, otrzymanie środków pieniężnych przez Wnioskodawcę, jako wspólnika spółki jawnej z tytułu jej likwidacji nie stanowi przychodu na płaszczyźnie podatku dochodowego od osób fizycznych.

2. Czy otrzymanie w związku z likwidacją spółki jawnej składników majątkowych w postaci własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, wierzytelności z tytułu umów pożyczki i odsetek od powyższych umów naliczonych do dnia ich przekazania wspólnikowi, będzie skutkowało dla Wnioskodawcy osiągnięciem przychodu podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na dzień likwidacji lub rozwiązania bez przeprowadzania likwidacji w trybie art. 67 § 1 k.s.h.

3. Czy zalicza się do przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody Wnioskodawcy z odpłatnego zbycia składników majątkowych w postaci własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, wierzytelności z tytułu umów pożyczki i odsetek od powyższych umów naliczonych, do dnia ich przekazania wspólnikowi, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki jawnej do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

4. Czy spłata wierzytelności z tytułu umów pożyczki i odsetek od powyższych umów naliczonych, do dnia ich przekazania wspólnikowi likwidowanej spółki jawnej, otrzymanych wcześniej w związku z tą likwidacją jest neutralna podatkowo na płaszczyźnie podatku dochodowego od osób fizycznych.

5. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym za dzień likwidacji spółki jawnej w rozumieniu art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym należy rozumieć jej wykreślenie z rejestru określone w art. 84 § 2 ustawy kodeks spółek handlowych.

Odpowiedź na pytania Nr 2, 3 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odpowiedź na pozostałe pytania zostanie udzielona odrębnie.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy otrzymanie w związku z likwidacją spółki jawnej składników majątkowych w postaci własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, wierzytelności z tytułu umów pożyczki i odsetek od powyższych umów naliczonych do dnia ich przekazania wspólnikowi, nie będzie skutkowało dla Wnioskodawcy osiągnięciem przychodu podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na dzień likwidacji lub rozwiązania bez przeprowadzania likwidacji w trybie art. 67 § 1 k.s.h.,

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy nie zalicza się do przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody Wnioskodawcy z odpłatnego zbycia składników majątkowych w postaci własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, wierzytelności z tytułu umów pożyczki i odsetek od powyższych umów naliczonych, do dnia ich przekazania wspólnikowi, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki jawnej do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca dokonał podziału przysporzeń majątkowych uzyskiwanych przez podatników na różne źródła przychodów. Zgodnie z tym przepisem odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:

* pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3),

* kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c) (art. 10 ust. 1 pkt 7).

Z powyższego jednoznacznie wynika, iż pozarolnicza działalność gospodarcza, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest odrębnym od pozostałych źródłem przychodów, przy czym kwalifikacja uzyskiwanego przysporzenia majątkowego do tego źródła przychodów uzależniona jest od spełnienia warunków określonych w art. 5a pkt 6 cyt. ustawy, w którym zostało zdefiniowane (definicja legalna) pojęcie działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, (pozarolniczej działalności gospodarczej) uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Co do zasady, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej należą wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, określone w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.

Analizując zagadnienie likwidacji spółki osobowej (w rozpatrywanym przypadku spółki jawnej), należy wskazać, że z dniem 1 stycznia 2011 r., mocą ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), wprowadzono do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych regulacje prawne (art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b) i art. 14 ust. 2 pkt 17) mające na celu sprecyzowanie sposobu opodatkowania wspólników w przypadku zakończenia działalności spółki niebędącej osobą prawną.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.

Z treści art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ww. ustawy wynika natomiast, iż do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki - jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Jak wynika z ratio legis przepisów art. 14 ust. 2 pkt 17 i ust. 3 pkt 12 powoływanej ustawy, mają one zastosowanie tylko do składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki osobowej, których odpłatne zbycie spowodowałoby w tej spółce przychód zaliczany do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeżeli zatem został otrzymany składnik majątku z tytułu likwidacji spółki osobowej, który w przypadku zbycia przez tą spółkę, nie powodowałby powstania przychodu z działalności gospodarczej, wówczas przepisów tych nie stosuje się (np. w przypadku otrzymania z tytułu likwidacji majątku takiej spółki udziałów w spółkach kapitałowych, akcji lub praw majątkowych).

Dopełnieniem powyższego jest przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych który stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że tylko w przypadku gdy został otrzymany inny niż środki pieniężne składnik majątku z tytułu likwidacji spółki osobowej, który w przypadku zbycia przez tą spółkę, powodowałby powstanie przychodu z działalności gospodarczej podlegającego opodatkowaniu w trakcie jej działalności (art. 14 ust. 1 lub art. 14 ust. 2 pkt 1 wówczas stosuje się przepisy art. 14 ust. 2 pkt 17 i ust. 3 pkt 12 powoływanej ustawy. Oznacza to, że tylko w takiej sytuacji nie powstaje przychód podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast jeżeli odpłatne zbycie przez spółkę osobową składników majątku otrzymanych w związku z jej likwidacją spowodowałoby w tej spółce powstanie przychodu zaliczanego do innego niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródła przychodów, wówczas nie można uznać, iż nie powstaje przychód podatkowy. W takim przypadku wspólnik spółki osobowej będący osobą fizyczną nie korzysta z wyłączenia z przychodów na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 17 i ust. 3 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przenosząc wcześniej powoływane uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy oraz mając na względzie ujęty we wniosku opis zdarzenia przyszłego, z którego wyraźnie wynika iż z tytułu likwidacji spółki jawnej Wnioskodawca może otrzymać własnościowe prawo do lokalu, wierzytelności z tytułu udzielonych przez spółkę pożyczek i odsetek po powyższych umów uznać należy, iż w przypadku gdy spółka będzie prowadziła działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek i obrotu wierzytelnościami będzie przedmiotem działalności otrzymanie przedmiotowych składników majątku przez Wnioskodawcę z tytułu likwidacji spółki jawnej nie spowoduje powstania przychodu podatkowego, stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 17 i ust. 3 pkt 12 powoływanej ustawy.

Jednocześnie zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów Wnioskodawcy nie zaliczone będą przychody z odpłatnego zbycia składników majątku jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła (...) likwidacja spółki niebędącej osobą prawną (...), do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl