IPPB1/415-620/09-4/EC - Oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/415-620/09-4/EC Oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2009 r. (data wpływu 27 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki 19 % - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki 19 %.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni zamierza zawrzeć z drugą osobą fizyczną (wspólnik) umowę spółki jawnej.

Drugi wspólnik prowadzi obecnie jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą "D". Działalność gospodarcza polega na wydawaniu książek i ich hurtowej sprzedaży, za pośrednictwem dystrybutorów. Wspólnik jako wkład do spółki zamierza wnieść całość prowadzonej przez siebie działalności tekst jedn. wszystkie składniki majątkowe, jakie obecnie posiada w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej (prawa i obowiązki z umów licencyjnych dot. praw autorskich do wydawanych książek, umów zawartych z dystrybutorami, umowy najmu lokalu, w którym prowadzona jest działalność, sprzęt biurowy oraz wszelkie inne składniki majątkowe ujęte w księgach dotychczasowej działalności gospodarczej).

Wnioskodawczyni wniesienie do spółki wkład pieniężny (określona kwota pieniędzy).

Wnioskodawczyni jest obecnie pracownikiem w "D". Wnioskodawczyni nie uzyskuje i do tej pory nie uzyskiwała przychodów z tytułu działalności gospodarczej.

Ww. wkłady zostaną wniesione do spółki jawnej, która będzie tworzona wraz z wnoszeniem tych wkładów (zawierana umowa spółki będzie przewidywać wniesienie do niej ww. wkładów), a spółka podlegać będzie zarejestrowaniu w rejestrze przedsiębiorców po zawarciu umowy spółki. Wnioskodawczyni oraz wspólnik rozważają również możliwość wcześniejszego utworzenia spółki jawnej (wniesienie niewielkich wkładów pieniężnych), a dopiero później zmianę spółki jawnej poprzez wniesienie właściwych wkładów.

Nowoutworzona spółka jawna (spółka jawna po wniesieniu do niej właściwego wkładu przez wspólnika) będzie prowadziła działalność w dokładnie tym samym zakresie jak obecnie jednoosobowa działalność gospodarcza pod firmą "D".

Utworzona spółka jawna nie będzie świadczyła żadnych usług na rzecz "D", które odpowiadałyby czynnościom, które Wnioskodawczyni wykonuje obecnie (wykonywała do tej pory) w ramach stosunku pracy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wniesienie przez wspólnika opisanego powyżej wkładu niepieniężnego do spółki jawnej będzie powodowało powstania po stronie Wnioskodawczyni przychodu podatkowego. Jeżeli tak to w jaki sposób będzie ustalany ten przychód i jak będą ustalane koszty uzyskania tego przychodu.

2.

Czy wniesienie przez Wnioskodawczynię opisanego powyżej wkładu pieniężnego do spółki jawnej będzie powodowało powstanie po jej stronie przychodu podatkowego.

3.

Czy Wnioskodawczyni jest uprawniona do wyboru opodatkowania dochodów uzyskiwanych z udziału w spółce jawne na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn. wg stawki 19 %. Kiedy Wnioskodawczyni zobowiązana jest złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

Odpowiedź na pytanie trzecie stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek Pani w zakresie pytania pierwszego i drugiego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 9a ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy. Za dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej należy uznać również dochód uzyskany z tytułu udziału w spółce jawnej.

Zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku. Uprawnienie do takiej formy opodatkowania nie przysługuje w przypadku, gdy podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa powyżej, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

*

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

W takiej sytuacji podatnik traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawczyni nie uzyska z tytułu prawa do udziału w zysku spółki jawnej przychodów ze świadczenia usług na rzecz "Drzewo Babel" Barbara Stępień, które odpowiadałyby czynnościom, które Wnioskodawczyni wykonuje obecnie (wykonywała do tej pory) w ramach stosunku pracy.

W konsekwencji Wnioskodawczyni jest uprawniona do wyboru opodatkowania dochodów uzyskiwanych z udziału w spółce jawnej na zasadach określonych w art. 30c.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z art. 251 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców.

W świetle powyższego skoro Wnioskodawczyni będzie rozpoczynała prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki jawnej to oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania przewidzianego w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinna złożyć przed wpisem spółki jawnej do rejestru przedsiębiorców.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (podatek liniowy). W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zyskach spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

*

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w art. 9 ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 9a ust. 4 ustawy).

Zgodnie z cytowanym przepisem art. 9a ust. 3 u.p.d.o.f., z możliwości skorzystania z opodatkowania wg stawki 19 % zostali wyłączeni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które to usługi w obecnym lub poprzednim roku podatkowym wchodziły w zakres obowiązków tego podatnika, jako pracownika u tegoż pracodawcy (zatrudnionego w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy).

W złożonym wniosku Wnioskodawczyni wskazała, iż będzie wspólnikiem spółki jawnej, w której uprzednio była zatrudniona w ramach stosunku pracy.

Stwierdzić należy, iż taka sytuacja nie mieści się w dyspozycji art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uczestniczenie w zysku spółki osobowej (jako jej wspólnik) nie może bowiem być utożsamione ze świadczeniem usług na rzecz tej spółki, będącej dla Wnioskodawczyni byłym pracodawcą.

Zatem dochody uzyskiwane przez Wnioskodawczynię z udziału w spółce jawnej mogą być opodatkowane 19 % podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast jeżeli przed wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego nie uzyskała Pani przychodu, to w takim przypadku złożenie oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania przed wpisem spółki jawnej do rejestru będzie prawidłowe

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl